Rolety manualne, elektryczne czy solarne — którą opcję sterowania wybrać?
Decydując się na rolety zewnętrzne, inwestor musi zdecydować, który model będzie w jego przypadku najlepszy. Na rynku dostępne są bowiem rolety manualne, elektryczne i solarne. Każdy z tych modeli ma swoje wady i zalety, co oznacza, że sprawdzi się w różnych warunkach. Jeśli właśnie jesteś na etapie wyboru sterowania roletami, mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci podjąć najlepszą decyzję.
Z artykułu dowiesz się:
- Kiedy sprawdzą się rolety manualne?
- W jakich sytuacjach najlepiej wybrać rolety elektryczne?
- Dlaczego jednym z najlepszych rozwiązań są rolety solarne?
Rolety zewnętrzne do okien dachowych to doskonałe rozwiązanie dla osób, którym zależy na ochronie termoizolacyjnej oraz akustycznej poddasza, na którym mieszkają. Nie bez znaczenia będzie tutaj także ochrona antywłamaniowa oraz możliwość skutecznej regulacji wpadającego do wnętrz światła. Na rynku jest dostępnych wiele modeli rolet, które pozwalają korzystać użytkownikowi z wyżej wymienionych udogodnień. Aby jednak być z nich w 100% zadowolonym, musi wybrać typ sterowania, który będzie mu najbardziej odpowiadał.
Producenci rolet zewnętrznych, mając na uwadze wygodę użytkowników, proponują różne typy sterowania. Najprostszym i dostępnym od lat, jest sterowanie ręczne. Mając jednak na uwadze, że nie zawsze się sprawdza, producenci stawiają także na sterowanie automatyczne (elektryczne lub solarne) za pomocą pilota, lub naściennej klawiatury lub całkowicie inteligentne. To wyróżnia się na tle pozostałych możliwością instalacji aplikacji w telefonie, poprzez którą z powodzeniem da się sterować roletami z każdego zakątka świata.
Kiedy sprawdzą się rolety manualne?
Rolety zewnętrzne manualne charakteryzują się najprostszym mechanizmem sterowania. W przypadku rolet sterowanych ręcznie dość powszechnym rozwiązaniem jest zamknięcie mechanizmu sterującego w kasecie. Rolety manualne regulowane są za pomocą sznurka lub drążka. W przypadku bardziej zaawansowanych rozwiązań — producenci stosują sterowanie za pomocą korbki.. Jak sama nazwa wskazuje, rolety zewnętrzne ręczne należy każdorazowo opuszczać (jeśli chce się je zasłonić) i opuszczać (kiedy zależy Ci na wpuszczeniu do wnętrza światła). Rozwiązania tego typu sprawdzają się doskonale w mniejszych oknach, ponieważ nie trzeba używać dużej siły, aby podnieść lub opuścić roletę. Warto również mieć na uwadze, że podczas nagłej zmiany pogody, np. wystąpienia silnego wiatru, pojawienia się burzy czy silnych opadów, chcąc zasłonić wszystkie rolety w domu i tym samym zabezpieczyć wnętrza przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, trzeba będzie działać bardzo szybko.
W jakich sytuacjach najlepiej wybrać rolety elektryczne?
Rolety zewnętrzne elektryczne należą do nowszych rozwiązań, które są coraz chętniej wybierane przez właścicieli domów, biur i innych budynków użyteczności publicznej. Nie ulega wątpliwości, że to rozwiązanie daje większy komfort użytkowania akcesoriów do okien dachowych. I nie chodzi tutaj o brak konieczności samodzielnego regulowania osłon, ale także o to, że dzięki różnym możliwościom sterowania, proces ten może odbywać się bez ingerencji użytkowników.
Jak wspomnieliśmy wyżej, rolety zewnętrzne elektryczne mogą być sterowane za pomocą paneli naściennych, pilota lub aplikacji mobilnych. Dzięki centralnemu sterowaniu jesteś w stanie zamknąć kilka okien jednocześnie. Rozwiązanie to sprawdza się, szczególnie jeśli okna dachowe są położone wysoko (przez co dostęp do nich jest utrudniony).
Ciekawą możliwością, która stosowana jest przez liderów rynkowych z zakresu produkcji okien dachowych i dedykowanych im akcesoriów, są rolety wyposażone w czujniki zewnętrzne i wewnętrzne. Dzięki nim rolety elektryczne zamykają się automatycznie, kiedy czujniki wychwycą niekorzystne warunki atmosferyczne (nawet kiedy właścicieli nie będzie w domu).
Na uwagę zasługuje także możliwość podłączenia rolet do aplikacji w telefonie lub tablecie. Takie rozwiązania oferują m.in. VELUX i FAKRO — liderzy z zakresu produkcji okien dachowych i akcesoriów. Mowa tutaj o systemie VELUX ACTIVE (proponowanym przez VELUX) oraz module FAKRO smartHOME (który oferuje FAKRO).
Tego typu rozwiązania sprawiają, że jesteś w stanie zarządzać nie tylko roletami, ale także pozostałym wyposażeniem domu całkowicie automatycznie — zarówno dzięki programatorowi, jak i aplikacji w telefonie.
Dlaczego jednym z najlepszych rozwiązań są rolety solarne?
Jeśli zależy Ci na skutecznej ochronie przeciwsłonecznej, rozważ montaż jeszcze jednego rozwiązania, jakim są rolety zewnętrzne solarne termoizolacyjne. Decydując się na taki model, możesz liczyć na lepszą ochronę przed nadmiernym słońcem, niż zapewniają rolety wewnętrzne do okien dachowych lub markizy. Montaż rolet solarnych nie wymaga od inwestora konieczności modyfikacji istniejącej już instalacji elektrycznej. Nie musisz zatem kuć ścian i przeprowadzać remontu. Jak widać — jest to doskonałe rozwiązanie do modernizowanych wnętrz. Warto tutaj dodać, że akumulatory, które gromadzą zebraną z promieni słonecznych energię, pozwalają na otwieranie i zamykanie rolet solarnych nawet wtedy, kiedy jest pochmurno lub ciemno. Nie musisz zatem obawiać się, że w czasie jesienno-zimowych dni nie będziesz w stanie sterować roletą.
Podsumowanie
Jak widać powyżej, bogata oferta rynkowa rolet nie ułatwia podjęcia decyzji zakupowej. Pamiętaj jednak, że rodzaj sterowania należy dobrać do wielkości przeszkleń oraz potrzeb użytkowników. Mnogość propozycji sprawia, że bez problemu wybierzesz taki rodzaj sterowania, na którym Ci zależy. A rolety zewnętrzne na okna dachowe warto mieć w swoim domu, ponieważ są to jedne z najlepszych akcesoriów do okien dachowych, jakie będą chroniły wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem, nagrzewaniem się, a także spojrzeniami sąsiadów, czy włamaniem.
Przeczytaj także:
- Na co zwrócić uwagę przy wyborze rolet zewnętrznych?
- Ochrona przeciwsłoneczna dla Twojego poddasza od Roto
- Rolety montowane we wnęce okiennej — jakie wybrać?
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.