Jak podłączyć roletę elektryczną?
Okna dachowe wyposażone w roletę elektryczną to niewątpliwie doskonałe rozwiązanie. Obecnie producenci produktów tego typu dokładają wszelkich starań, aby użytkownikom korzystało się z nich jak najwygodniej. Dzięki sterowaniu elektrycznemu nie tylko nie muszą wytężać swoich mięśni, aby zamknąć, czy otworzyć roletę, ale mogą także sterować nią z dowolnego punktu na świecie, jeśli posiadają dedykowane im aplikacje, np. system Velux Active. Żeby jednak cieszyć się roletami elektrycznymi, należy je odpowiednio podłączyć. Jak? Trzeba stosować się dokładnie do instrukcji dołączonej do produktu. Wcześniej jednak należy doprowadzić do okna dachowego zasilanie. Jak wykonać wspomniane zadania krok po kroku podpowiadamy poniżej.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak prawidłowo doprowadzić zasilanie do okna, na którym montowana będzie roleta elektryczna?
- Które sterowniki należy zamontować, aby móc zarządzać roletą elektryczną?
- Dlaczego sterowanie elektryczne roletą zewnętrzną jest korzystne dla użytkownika?
Projektując dom lub budynek użytkowy, warto zastanowić się nad oknami dachowymi o roletami elektrycznymi. Rozwiązania te można z powodzeniem zamontować w późniejszym czasie, jednak ich ujęcie w projekcie sprawi, że fachowcy wyprowadzą odpowiednie przewody zasilające, które są niezbędne do późniejszego podłączenia wspomnianych produktów. A jeśli o podłączeniu mowa — jak zrobić to prawidłowo?
Jak prawidłowo doprowadzić zasilanie do okna, na którym montowana będzie roleta elektryczna?
Decydując się na doprowadzenie przewodu zasilającego do okna dachowego pozwala podnieść jakość jego użytkowania. Istotne jest to, że nie musisz instalować rolet i innych elementów zasilanych prądem od razu. Możesz zrobić to w późniejszym czasie.
Warto jednak podkreślić, że inwestycja w kilka metrów przewodów elektrycznych sprawi, że będziesz miał nieograniczone możliwości wyposażenia okna w silnik, który będzie obsługiwał nie tylko okno z górnym otwieraniem, ale także inne, dodatkowe produkty sterowane elektrycznie, np. rolety zewnętrzne elektryczne.
Poniższy rysunek pokazuje, jak najprościej przeprowadzić przez okno przewód zasilający.
Przewód najprościej przeprowadzić w momencie, kiedy okno dachowe nie jest jeszcze zamontowane. Możesz także zrobić to po umieszczeniu go w konstrukcji dachu. Pamiętaj jednak o tym, aby od wewnętrznej strony okna zabezpieczyć przewód przed ewentualnym wysunięciem. Zostaw przy oknie około 30 cm przewody i po prostu zawiąż go na supeł. Poczeka do momentu, kiedy będziesz instalować silnik potrzebny do obsługi okna lub rolety elektrycznej.
Jeżeli zdecydujesz się na produkty VELUX możesz liczyć na to, że wraz ze sterownikiem otrzymasz aż 8 m przewodu 2x075 mm2. Warto jednak wziąć pod uwagę późniejsze usytuowanie sterownika i wyposażyć okno w przewód 2x1,5 mm2.
Które sterowniki należy zamontować, aby móc zarządzać roletą elektryczną?
Jeżeli wcześniej doprowadziłeś przewód zasilający, który pozwoli obsługiwać okna dachowe i rolety elektryczne za jednym razem, przychodzi czas na instalację elektrycznego zestawu adaptacyjnego. Montaż tego elementu jest niezwykle prosty. Wspomniany zestaw składa się z trzech elementów:
- silnika z czujnikiem deszczu;
- sterownika;
- dotykowego panelu sterowania.
Silnik należy zainstalować tuż pod oblachowaniem, dzięki czemu pozostaje niewidoczny, kiedy okno jest zamknięte. Dzięki niemu możliwe jest uchylanie skrzydła okna na szerokość 20 cm oraz otwieranie klapy wentylacyjnej. Czujnik deszczu instaluje się na zewnętrznym oblachowaniu. Dzięki niemu, kiedy zacznie padać deszcz, okno dachowe zamknie się automatycznie.
Teraz przyszedł czas na sterownik wielofunkcyjny, który sprawia, że oprócz okna silnik elektryczny będzie także obsługiwał inne akcesoria do okien dachowych, takie jak np, markizy, czy rolety elektryczne. Po jego instalacji przychodzi czas na montaż panelu sterowania, który umożliwi bezproblemowe zarządzanie roletami i oknami elektrycznymi. Dzięki niemu można z powodzeniem zaprogramować obsługę rolet elektrycznych i okna. Pozwala on np. na automatyczne zasłanianie rolet o zmierzchu i odsłanianie ich tuż po świcie.
Jeżeli jesteś wzrokowcem, obejrzyj dokładnie film, który przygotowała dla Ciebie marka Roto. Znajdziesz w nim wskazówki, jak zamontować roletę elektryczną do okien dachowych:
Dlaczego sterowanie elektryczne roletą zewnętrzną jest korzystne dla użytkownika?
Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy podłączenie silnika do obsługi elektrycznej jest dla Ciebie korzystne, musisz wiedzieć, że to rozwiązanie posiada wiele atutów. Mowa przede wszystkim o:
- zwiększeniu komfortu użytkowania okien i dedykowanym im akcesoriów;
- stworzeniu lepszego klimatu w pomieszczeniach na poddaszu (wszystko za sprawą systemu sterowania klimatem, który na podstawie danych z pomieszczeń — temperatura, wilgotność, stężenie dwutlenku węgla w powietrzu itp. oraz warunków pogodowych automatycznie steruje otwieraniem i zamykaniem okien oraz rolet elektrycznych.
Jakie korzyści wynikają z zainstalowania elektrycznych rolet zewnętrznych?
Do najważniejszych korzyści, jakie wynikają z zainstalowania rolet elektrycznych należą:
- poprawa izolacyjności termicznej pomieszczeń — zarówno zimą, jak i latem;
- możliwość całkowitego zaciemnienia pomieszczeń;
- możliwość wyciszenia hałasu, który pochodzi zarówno od deszczu, jak i z ulicy;
- zwiększenie bezpieczeństwa przed włamaniem.
Podsumowanie
Podłączenie rolety elektrycznej to jedna z najlepszych decyzji, jaką może podjąć każdy inwestor. Mamy nadzieję, że kroki, które przedstawiliśmy ułatwią Ci to zadanie. Jeżeli jednak uważasz, że nie dasz sobie rady, poproś o pomoc fachowców, którzy zrobią to szybko i poprawnie.
Przeczytaj także:
- Jakie rolety zewnętrzne wybrać?
- Ochrona przeciwsłoneczna dla Twojego poddasza od Roto
- Rolety zewnętrzne VELUX — fakty, o których należy pamiętać
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.