t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak usunąć naklejkę z szyby okiennej?

2022-03-31
Jak usunąć naklejkę z szyby okiennej?

 

Naklejka na szybie może być dla wielu osób rzeczą nie do przyjęcia. Jeżeli należysz do tego grona, musisz wiedzieć, że na jej usunięcie jest mnóstwo sposobów. Zanim jednak zabierzesz się za to zadanie, sprawdź, z jakiego tworzywa wykonano szybę. Taflę szkła można bowiem łatwo podrapać lub uszkodzić. A tego zapewne nie chcesz. Nie możesz zatem pod żadnym pozorem używać ostrych narzędzi. Może bowiem dojść do uszkodzenia powierzchni, którą chcesz oczyścić. Aby usunąć naklejkę, często wystarczy namoczyć ją zwykłą wodą. Zdarza się jednak, że konieczne jest użycie środka chemicznego, suszarki do włosów albo myjki parowej. Sprawdź, jak wykorzystać wspomniane elementy, by skutecznie pozbyć się problemu.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak usunąć nakleję z okna na mokro?
  2. Dlaczego podgrzewanie naklejki suszarką do włosów jest skuteczne na usunięcie naklejki z okna?
  3. Kiedy wykorzystać zmywacz do paznokci lub inny destylat?
  4. W którym momencie zastosować taśmę klejącą?

mycie niebieskiego okna

Jak usunąć nakleję z okna na mokro?

Zanim rozpoczniesz odklejanie naklejki z szyby, najpierw przetrzyj powierzchnię mokrą gąbką. Teraz odczekaj kilka minut i powtórz czynność. Pod wpływem wody nakleja zmięknie i zacznie się rozpuszczać. Kiedy zauważysz, że naklejka zaczyna się rozpuszczać, do jej usunięcia wykorzystaj drewnianą łopatkę kuchenną, która pomoże Ci skutecznie usunąć problem. Pamiętaj, aby nie stosować metalowych narzędzi, którymi możesz porysować powierzchnię.

Zaproponowany powyżej sposób niestety nie zawsze zadziała. Jeśli tak się stanie, skorzystaj z chemicznego preparatu WD-40, który dzięki specjalnemu składowi będzie pomocny. Postępuj z nim dokładnie tak samo, jak z wodą. Pamiętaj o tym, aby wydłużyć czas jego pozostawienia na oknie do 15 minut. Jeżeli po tym czasie okaże się, że naklejka nadal mocno trzyma się okna, powtórz czynność. Na koniec umyj szybę specjalnie przeznaczonym na ten cel detergentem lub zwykłym płynem do mycia naczyń i wypoleruj ją miękką szmatką (najlepiej wykonaną z mikrofibry).

czyszczenie okna za pomocą specjalnej myjki

Dlaczego podgrzewanie naklejki suszarką do włosów jest skuteczne na usunięcie naklejki z okna?

Każda naklejka posiada klej, dzięki któremu przyczepia się ją do szyby. Kiedy go rozpuścimy, wspomniany element bez problemu powinien dać się oderwać. Aby nie uszkodzić szyby i nie męczyć się z usunięciem naklejki, warto podgrzać ją, wykorzystując w tym celu suszarkę do włosów. Decydując się na ten krok należy pamiętać, aby gorące powietrze nie było kierowane w jedno miejsce. Rozprowadzaj je równomiernie, na większej powierzchni szyby. Dzięki temu uda Ci się uniknąć drastycznej różnicy temperatur. Pamiętaj, że w chłodne dni, jeśli szyba zostanie gwałtownie podgrzana, może dojść do jej pęknięcia. Jeżeli Twoje okna dachowe lub okna fasadowe wyposażono w grube szyby, możesz pokusić się o wykorzystanie myjki parowej. W tym przypadku dysza urządzenia powinna znajdować się w odległości ok. 20 cm od naklejki. Po usunięciu naklejki tradycyjnie umyj okno.

Dlaczego należy zrezygnować z podgrzewania naklejki na oknie plastikowym?

Posiadasz okna dachowe PCV/PCV? Zrezygnuj z użycia ciepła, które może uszkodzić ramę. W tym wypadku postaw na natłuszczanie naklejki, co pozwoli na rozpuszczenie się kleju i bezproblemowe usunięcie niechcianego elementu. Wystarczy wybrany tłuszcz wcierać na bokach naklejki, przesuwając się w jej głąb i delikatnie ją podważać. Taka praca, choć może być czasochłonna, na pewno przyniesie założony efekt.

spryskiwacz z detergentem do mycia okien

Kiedy wykorzystać zmywacz do paznokci lub inny destylat?

Zmywacz do paznokci czy inny destylat, np. spirytus to niezwodny preparat, który pomoże doczyścić nie tylko okno dachowe, ale także inne elementy znajdujące się w domu. Z ich pomocą odkleisz naklejki zarówno z szyby okiennej, jak i mebli, plastikowych elementów, czy lodówki. Wystarczy namoczoną wodą naklejkę potrzeć wacikiem kosmetycznym, który jest nasączony preparatem. W kilka chwil po naklejce nie pozostanie żaden ślad. Po takim zabiegu wystarczy dokładnie umyć i wypolerować okno.

W którym momencie zastosować taśmę klejącą?

Zdarza się, że po usunięciu naklejki z okna może pozostać nieestetyczny ślad w postaci kleju. W takim wypadku wystarczy użyć taśmy klejącej, którą przykleja się w miejscu pozostałości po naklejce. Teraz wystarczy ją mocno docisnąć i zerwać energicznie. W tym wypadku taśma działa jak plaster wosku w czasie depilacji. Po jej oderwaniu szyba powinna być nieskazitelnie czysta. Jeśli tak się nie stanie, czynność należy powtórzyć. Po usunięciu kleju standardowo należy dokładnie umyć okno, wykorzystując w tym celu płyn odtłuszczający.

Podsumowanie

Choć usuwanie naklejek z szyby może wydawać się trudnym i żmudnym zadaniem, tak naprawdę wystarczy zastosować wspomniane wyżej patenty, które sprawią, że okna dachowe i fasadowe szybko odzyskają swój blask. Pamiętaj, aby metodę dobrać do rodzaju naklejki i okna, z którego będziesz ją usuwać.

czyszczenie okna z użyciem detergentu i ściereczki

 

Przeczytaj także:

 

 


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-17
Wszytko ok
pixel