t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Konserwacja okien dachowych

2019-11-22
Konserwacja okien dachowych
Konserwacja okien jest konieczna, nawet gdy kupione okna dachowe są najlepszej jakości. Aby służyły one bez zarzutu, co jakiś czas powinniśmy przeprowadzić smarowanie uszczelek, regulację okuć a nawet malowanie okna.

Okna dachowe – wpływ pogody

Okna dachowe są produktami wysokiej jakości. Są narażone na intensywniejsze działanie deszczu i śniegu oraz większe nasłonecznienie. Abyśmy mogli cieszyć się bezawaryjnym użytkowaniem okien w dachu, powinniśmy poddawać okna połaciowe konserwacji. Jest to istotne, ponieważ większość okien dachowych jest z drewna, a nie z PCV.
konserwacja okna

Jak zakonserwować okna dachowe

 1. Przed nadejściem zimy musimy jak użytkownicy okien oczyścić i nasmarować okucia. Kroplę bezkwasowego oleju lub odrobinę stałego smaru umieszczamy w miejscu wskazanym w instrukcji obsługi zagwarantuje bez zarzutowe działanie zawiasów. Bezproblemowa praca zawiasów jest ważna, bo konstrukcja zawiasu w oknach dachowych umożliwia taki obrót skrzydła, aby wygodnie umyć szyby zewnętrzne.
 2. Musimy pamiętać też o smarowaniu uszczelek okiennych. Do tego celu możemy stosować środki przeznaczone na przykład do ochrony uszczelek samochodowych, zawierające silikon. Uszczelki wymieniamy sporadycznie.
 3. Kolejnym punktem konserwacji jest dokonanie kontroli powłoki lakierniczej. Drobne odpryski lakieru lub przebarwienia natychmiast usuwamy. Przed pomalowaniem ramy trzeba ją wyszlifować papierem ściernym o małej grubości ziarna. Do lakierowania możemy zastosować lakier z zestawów naprawczych oferowanych przez producentów okien lub lakier dostępny w ogólnym handlu pozwalający na "oddychanie" drewna. Najczęściej są to lakiery do stosowania na zewnątrz. Niektóre modele okien mają klapy wentylacyjne, wewnątrz których znajduje się filtr powietrza. Przynajmniej raz na rok warto go oczyścić, trzepiąc lub piorąc. Jeżeli mimo to jest brudny, należy go po prostu wymienić na nowy.

Czyszczenie okien dachowych

Przed zimą z kołnierza i oblachowania okna dachowego usuwamy liście i inne zanieczyszczenia. Zapewni to prawidłowe spływanie wody deszczowej. Aby zadanie to było łatwiejsze wyjmujemy skrzydło z ościeżnicy i zapewniamy sobie swobodny dostęp do zewnętrznych elementów okna. Gdy dom znajduje się na zalesionej działce na okna połaciowe mogły spaść krople żywicy. Usuwamy je najszybciej, jak to możliwe. Żywica pozostawiona na oknie dachowym twardnieje. Jeśli zabrudziła ona jedynie szyby, zmywamy je terpentyną kupioną w aptece lub w sklepie dla plastyków.

konserwacja

Okna dachowe - konserwacja okien dachowych co kilka lat

Drewniane części okna dachowego są zabezpieczane impregnatem, a następnie malowane dwu-, a nawet trzykrotnie lakierem akrylowym na bazie wody. Stosowane do tego lakiery są trwałe. Odnawianie okien dachowych może być koniecznie co dwa lata, choć zalecane jest odnawianie przez producenta co 5 lat, ale zdarzają się takie sytuacje, że nawet po 15 latach okna tego nie wymagają.

Wpływ na częstość konserwacji mają warunki eksploatacji okna dachowego. Inaczej zużywa się okno połaciowe w domu na terenie nadmorskim czy w górach, a inaczej – okno połaciowe na nizinach. Nawet jeśli warunki eksploatacji okna w dachu są bardzo korzystne, musimy raz na pięć lat okno połaciowe pomalować. Nawet jeżeli pozornie nie wymaga ono tego, to w jego drewnianej konstrukcji mogą się pojawić mikropęknięcia, rysy i niewielkie uszkodzenia. Należy przestrzegać zaleconej przez producenta częstotliwości renowacji, aby zapobiec uszkodzeniom okna i wnikaniu wilgoci w głąb drewna.

Mycie okien dachowych FAKRO

mycie
Konstrukcja zawiasu zastosowana w oknach dachowych FAKRO umożliwi Ci obrót skrzydła o 180°, co pozwoli na wygodne umycie szyby zewnętrznej w oknach:
 • obrotowych FTP, FTU, PTP,
 • uchylno-obrotowych FPP, PPP i FEP.
Natomiast w oknach w których oś obrotu jest podwyższona skrzydło do mycia blokowane jest przez zasuwkę przy kącie 160°.

Mycie okien dachowych VELUX

Okno dachowe VELUX myjemy obracając szybę zewnętrzną o 180 stopni. Następnie blokujemy je za pomocą zasuwki blokującej. Zabezpieczenie w ten sposób umożliwia nam umycia okna za pomocą obu rąk. Szybę umyjemy miękką, czystą, pozbawioną kłaczków ściereczką z tkaniny/irchy, gąbką niepowodującą zarysowań lub czystą, niemetalową myjką do okien. Do umycia okna wystarczy nam czysta woda. Możemy jednak zastosować niepowodujące zarysowań domowe środki czystości. Najlepiej nadaje się do tego miękka woda.
 • Powinniśmy unikać kontaktu silikonu z szybą.
 • Nie używamy żadnych środków czystości zawierających cząsteczki o właściwościach ściernych.
 • Nie używamy środków chemicznych do mycia panelu szybowego.
 • Unikamy dotykania szyby ostrymi lub ściernymi przedmiotami.
 • Nie czyścimy szyby bez zmoczenia jej wcześniej wodą.
Ekspert radzi:

Przed planowanymi pracami panel szybowy zabezpieczamy plastikową folią, aby zapobiec zachlapaniu lub poplamieniu go żrącymi lub ściernymi środkami.

Podsumowanie:

 1. Okna konserwujemy raz na dwa lata.
 2. Oczyszczamy i nasmarowujemy okucia.
 3. Naoliwiamy lub nasmarowujemy uszczelkę środkami zawierającymi silikon.
 4. Dokonujemy kontroli powłoki lakierniczej.
 5. Okna myjemy miękką szmatką zazwyczaj samą wodą lub detergentem do tego przeznaczonym.
 6. Przed planowanymi pracami w okolicach panelu szybowego zabezpieczamy go plastikową folią.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel