t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak uniknąć mostków termicznych?

2020-09-24
Jak uniknąć mostków termicznych?

Właściwa izolacja to niezbędny czynnik ogrzania domu. Prawdziwą zmorą dla domowników mogą być mostki ciepła, przez które całe ciepło ucieka na zewnątrz. Najczęściej umiejscowione są one na łączeniach różnych materiałów np. tam, gdzie montowane były drzwi czy okna. Najszybciej można rozpoznać ich występowanie w momencie, kiedy temperatura wewnątrz budynku jest mocno zróżnicowana od tej na zewnątrz budynku. Wówczas bardzo często mamy do czynienia z grzybem na ścianie czy wilgocią, która często zbiera się na oknach od wewnątrz.

styropian, styropian elewacyjny, styropian grafitowy, styropian biały, mostki ciepła-styropian

Mostki ciepła – jakie wyróżniamy?

Możemy wyróżnić dwa typy mostków ciepła:
  • geometryczny;
  • konstrukcyjny.
Całkowita eliminacja mostków ciepła może okazać się trudna w realizacji. Zwłaszcza w przypadku geometrycznych mostków ciepła, które znajdują się w narożnikach budynków. Jeśli jednak jesteśmy dopiero na etapie budowy danego lokum, wówczas należałoby im zapobiec. Najważniejsze to skupić się na tym, aby izolacja, która znajdzie się na ścianach zewnętrznych, była położona w sposób ciągły. Mostki konstrukcyjne powstają w miejscach, gdzie izolacja została z jakiegoś powodu przerwana czy pocieniona oraz w tam, gdzie dochodzi do styku materiałów różniących się od siebie. Mówiąc o mostkach konstrukcyjnych, należy również wspomnieć o mostkach cieplnych liniowych występujących tam, gdzie dochodzi do styku płyty balkonowej z ze ścianą, czy w miejscach stolarki okiennej, czy drzwiowej. Są również mostki cieplne punktowe, które często pojawiają się przy elementach mocujących, np. stalowych kotwach.

Jak pozbyć się mostków ciepła?

Jeśli stawiamy dom na standardowych fundamentach, czyli fundamentowych ścianach i ławach, wówczas najlepszą opcją na wyeliminowanie mostków ciepła będzie zaizolowanie ścian od wewnątrz, jak i od zewnątrz. Ciągłość izolacji zapewnia również płyta fundamentowa, która jest polecana podczas budowy domów, ponieważ dzięki niej izolacja będzie zachowana, gdyż da się ją ochronić z każdej strony. Styropian, który zostanie położony na ściany, powinien przylegać do siebie jak najściślej, ale warto pamiętać, aby płyty styropianu nie nachodziły na siebie. Świetnym rozwiązaniem jest zainwestowanie w większe płyty, które dzięki swojej powierzchni, zmniejszają ryzyko wystąpienia mostków ciepła. Warto zadbać również o to, aby warstwy izolacyjne nachodziły na stolarkę okienną i drzwiową. Jeśli będziemy posiadać piwnicę, to należałoby ocieplić ją od wewnętrznej, jak i zewnętrznej strony i wykonać to jako ciągłość z izolacją ściany zewnętrznej czy stropu. Więcej o mostkach ciepła dowiecie się tutaj.

Ściany jednowarstwowe a mostki ciepła

W przypadku kiedy mają powstać ściany jednowarstwowe, wówczas należytą uwagę należy skupić na oknach, nadprożach czy wieńcach.

W przypadku wieńców powinno się zadbać, aby miały one, jak najbardziej zbliżony do ściany współczynniku U. Efekt ten można uzyskać za pomocą wełny mineralnej lub styropianu, których warstwa powinna wynosić około 6 cm, przez co wieniec można izolować od zewnątrz. Natomiast nadproża można zabezpieczyć belkami nadprożowymi, które powinny mieć izolację termiczną taką samą jak izolacja ściennego materiału.

Ściany wielowarstwowe a mostki ciepła

W tym przypadku izolacja nie powinna zatrzymywać się na wysokości cokołu, a obejmować powinna ściany fundamentowe. Dobrze wykonana izolacja termiczna to ta, która sięga w głąb gruntu na około 1 metr. Pamiętajmy również o nadprożu żelbetowym, którego ościeżnica również powinna być przykryta warstwą izolacyjną.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
2023-03-17
wsio ok
pixel