Mostki termiczne — co to takiego i jak ich uniknąć?
Dobrze wykonane docieplenie budynku to pewność, że nie pojawią się w nim mostki termiczne. Co to takiego i dlaczego należy ich unikać? Jakich materiałów użyć, aby mieć pewność, że wspomniany problem zostanie w 100% wyeliminowany?
Ocieplenie budynku powinno przebiegać spokojnie i bez pośpiechu, zgodnie ze sztuka budowlaną. Wybierając materiał dociepleniowy, warto skupić się na styropianie najwyższej jakości — gładkim lub frezowanym oraz na prawidłowym jego położeniu. Jeżeli fachowcy źle wykonają swoją pracę, jest bardziej niż pewne, że w budynku powstaną mostki termiczne, które spowodują „uciekanie” ciepła. Czym są i dlaczego trzeba ich unikać?
Mostek termiczny — co to?
Inwestorzy indywidualnie często nie wiedzą czym jest mostek termiczny, przez co nie zdają sobie sprawy, że jest to zjawisko niepożądane, działające na ich szkodę.
Mostek termiczny powstaje na styku dwóch materiałów, o różnej przewodności cieplnej lub w miejscu, gdzie użyto wadliwych materiałów dociepleniowych lub położono je niezgodnie ze sztuką budowlaną. Obecność mostka termicznego w budynku można rozpoznać po tym, że temperatura na ścianie wewnątrz pomieszczenia jest inna, niż w pozostałych jego częściach. Jest to związane ze skraplaniem się pary wodnej w przegrodzie, w której pojawił się mostek termiczny, przez co może dojść do zagrzybienia tego miejsca.
Dlaczego mostki termiczne są tak uciążliwe?
Uciążliwość istniejących mostków termicznych można odczuć szczególnie w okresie grzewczym, kiedy nie tylko odczujemy nieprzyjemny chłód dobiegający np. z:
- okolic balkonu;
- okolic okien;
- piwnicy i innych miejsc, gdzie styropian został źle zamontowany lub pojawiły się ubytki związane z jego kołkowaniem.
Dlaczego mostki termiczne są tak uciążliwe? Ich zła sława wynika przede wszystkim z przesłanek ekonomicznych — uciekające ciepło powoduje znaczny wzrost rachunków za energię cieplną. Co więcej, mają także ogromny wpływ na komfort użytkowania budynku, a co najważniejsze — mogą spowodować, że budynek nie będzie spełniał przepisów Prawa Budowlanego, które co jakiś czas zaostrza normy cieplne.
Co zrobić, żeby uniknąć mostków termicznych?
Aby uniknąć powstawania mostków termicznych, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, jak prawidłowo zamontować termoizolację. W przypadku dachu skośnego warto zastosować izolację w układzie dwuwarstwowym. Co to znaczy? Po założeniu pierwszej warstwy ocieplenia prostopadle do niej izoluje się połać dachu drugą warstwą, którą nakłada się prostopadle do pierwszej. Przyglądając się badaniom, dwuwarstwowy układ izolacji pozwala nie tylko pozbyć się mostków termicznych, ale także aż o 20% ograniczyć ucieczkę ciepła.
Wybierz odpowiednie materiały izolacyjne
Dokładność i jakość wykonania prac dociepleniowych to jeden z dwóch czynników, który ma ogromny wpływ na powstanie mostków termicznych. Kolejnym jest odpowiedni dobór materiału dociepleniowego. W tym wypadku właściciel domu może zdecydować się na wełnę mineralną lub styropian. Bez względu na to, czy będzie to styropian MAGNETIC, czy inna marka, nie warto oszczędzać na jakości materiału. To właśnie od niej w dużej mierze zależy to, czy mostki termiczne się pojawią, czy nie.
Jeżeli zatem nie chcesz, aby mostek termiczny pojawił się w Twoim domu, wybieraj tylko materiały sprawdzonych producentów, co do których masz pewność, że wskazane na opakowaniach parametry są poparte odpowiednimi badaniami wytrzymałościowymi.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.