t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak odprowadzić skropliny z komina systemowego?

2022-06-05
Jak odprowadzić skropliny z komina systemowego?

 

Osoby, które zdecydują się na kominy systemowe, często zastanawiają się, w jaki sposób odprowadzić skropliny, które się w nich pojawiają. Otóż rozwiązaniem tego problemu jest zbiornik kondensatu, tzw. odskraplacz, który podlega największym obciążeniom konstrukcyjnym. Co więcej, to ta część poddawana jest długotrwałemu oddziaływaniu wilgoci oraz agresji chemicznej. Odskraplacz, inaczej nazywany także misą kondensatu jest zatem jedną z ważniejszych części, która w dużej mierze odpowiada za trwałość i jakość posiadanego systemu kominowego. Zainteresował Cię ten temat? Czytaj dalej, a dowiesz się znacznie więcej na temat odskraplacza i odprowadzania skroplin z komina systemowego.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest zbiornik kondensatu?
  2. Jak prawidłowo zamontować odskraplacz?
  3. Czym jest zjawisko kondensacji w kominie?

komin na dachu

Czym jest zbiornik kondensatu?

Zbiornik kondensatu, czyli inaczej odskraplacz to część ceramicznego komina systemowego, na którym oparty jest wewnętrzny przewód spalinowy. Komin systemowy bez tego elementu nie ma prawa funkcjonować prawidłowo. To właśnie w tym miejscu zbiera się ciecz, która powstaje wskutek kondensacji oraz opadów atmosferycznych. Odskraplacz (zbiornik kondensatu) odpowiedzialny jest za stabilność komina systemowego oraz odprowadzenie nadmiaru wilgoci z komina.

W zbiornik kondensatu muszą być wyposażone wszystkie kominy, które pracują w trybie mokrym. Czasami zdarza się, że element ten montowany jest w kominach przeznaczonych do pracy w trybie suchym. W tym wypadku ich celem jest odprowadzenie deszczówki, która może pojawić się we wnętrzu komina, kiedy pojawiają się intensywne opady atmosferyczne.

Jak prawidłowo zamontować odskraplacz?

Zbiornik kondensatu należy zamontować jako pierwszy element komina systemowego. Dzięki niemu nie tylko wilgoć z wnętrza przewodu kominowego będzie zbierała się w jednym miejscu. Odskraplacz jest podporą dla pozostałych części, z jakich zbudowany jest komin systemowy. Specjalna konstrukcja elementu sprawia, że wełna mineralna, którą można spotkać w kominach izolowanych, jest dobrze wentylowana. Aby tak się stało, należy prawidłowo zamontować izolację. Warto przy tym zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedniego fachowca, ponieważ montaż izolacji często jest błędnie opisany w instrukcjach.

Wybierając komin systemowy, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość zbiornika kondensacji. Odskraplacz powinien być masywny i wytrzymały konstrukcyjnie. Co więcej, musi być odporny na kondensat i agresywne działanie kwasów. Dzięki temu można mieć pewność, że przez wiele lat będzie można bez problemu używać komin systemowy.

komin systemowy na dachu żółtego domu

Czym jest zjawisko kondensacji w kominie?

W zależności od tego, jaki rodzaj paliwa zasila instalację grzewczą oraz na jaką sprawność kotła można liczyć i gdzie się on znajduje, w kominie pojawia się zjawisko kondensacji pary wodnej. Jest to przyczyna pojawiania się agresywnego chemicznie kondensatu. W skrajnych przypadkach może pojawić się nawet kilkanaście litrów płynu na dobę. Kondensat, który pojawił się w misie należy pozostawić do wyparowania lub specjalnymi kwasoodpornymi rurami odprowadzić do kanalizacji. Jeżeli posiadasz kocioł większej mocy, powstałe w kominie skropliny należy odprowadzić do neutralizatora.

Podsumowanie

Montując komin systemowy należy zapewnić swobodny dostęp do stopy komina. Co więcej, należy tak zlokalizować zbiornik kondensatu, aby możliwe było swobodne odprowadzenie zgromadzonej w misie cieczy. W tym celu konieczny jest montaż stopy komina na cokole, w którym trzeba zabetonować pustak kominowy. W pobliżu komina konieczne jest zlokalizowanie przewodu wewnętrznej kanalizacji sanitarnej, dzięki której możliwe będzie ewentualne odprowadzenie skroplin z komina systemowego (jeśli zajdzie taka potrzeba).

komin na domu

 

Przeczytaj także:

 

 


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-27
Pozytywnie
pixel