Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Rolety plisowane — jak mierzyć?

2022-05-17
Rolety plisowane — jak mierzyć?

 

Okna dachowe są szczególnym rodzajem przeszkleń, które montuje się w połaci dachu. Są to modele coraz częściej wykorzystywane zarówno w nowych, jak i modernizowanych budynkach. Skoro są szczególne, potrzebują także nietuzinkowych osłon. Jednymi z nich są rolety plisowane. Te wyjątkowe osłony, dzięki swojej budowie i zróżnicowanej możliwości obsługi cieszą się coraz większym uznaniem. Aby jednak mogły w 100% spełniać swoje zadanie, powinny mieć odpowiednią wielkość. I tutaj dochodzimy do sedna sprawy dzisiejszego wpisu. Jak poprawnie zmierzyć rolety plisowane? Odpowiemy na to pytanie poniżej, jednak już teraz powinieneś wiedzieć, że obecni producenci okien dachowych montują na skrzydłach poszczególnych modeli tabliczki znamionowe, dzięki którym jesteś w stanie dobrać odpowiednio roletę plisowaną.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie rodzaje rolety plisowanych dostępne są na rynku?
  2. Czy wykonanie pomiaru okna dachowego pod rolety plisowane jest trudne?
  3. Jak prawidłowo wykonać pomiar?

roleta plisowana zamontowana na oknie dachowym

Każda osłona, która jest zakładana na okna dachowe, powinna być idealnie dopasowana nie tylko do aranżacji wnętrza, ale przede wszystkim do rozmiaru okna, na którym ma się znaleźć. Decydując się na rolety plisowane na okna dachowe warto mieć na uwadze, że ich nienaturalne położenie wymusza montaż produktu na prowadnicach. Tylko wtedy plisowany materiał będzie można swobodnie rozwijać i zwijać w dowolnym kierunku.

Chcąc mieć pewność, że rolety plisowane będą rozmiarem pasowały do okna, warto wybrać model na zamówienie, który będzie idealnie pasował do przeszklenia. Pamiętaj jednak, że podczas składania zamówienia, musisz podać dokładny rozmiar produktu. Dziś podpowiemy Ci, skąd wziąć wymiary rolety plisowanej, aby mieć pewność, że będzie ona dopasowana do okna dachowego znajdującego się na Twoim poddaszu.

mama z dziećmi siedzi w salonie, w którym na oknach dachowych zamontowano rolety plisowane

Jakie rodzaje rolety plisowanych dostępne są na rynku?

Rolety plisowane to osłona okienna, która nie tylko chroni użytkowników przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów, ale także przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń. Plisy oferowane na rynku wyróżniają się lekką konstrukcją oraz wieloma możliwościami zastosowań.

Na rynku dostępne są różne modele tego rozwiązania, która pasują do okien pod względem rozmiaru, koloru oraz systemu obsługi. Producenci prześcigają się w tym, aby oferować rozwiązania funkcjonalne i atrakcyjne wizualnie. W ofercie rynkowej można wyróżnić następujące modele:

  • rolety wewnętrzne podwójnie plisowane — to produkty, które zapewniają we wnętrzu całkowite zaciemnienie;
  • standardowe rolety plisowane pozwalające na ułożenie ich na oknie w dowolnej konfiguracji i tym samym wpuszczenie do pomieszczenia odpowiedniej ilości światła;
  • rolety zaciemniająco-plisowane - system obsługujący ten typ rolety pozwala na zamontowanie na nim dwóch rodzajów plis — jednej przepuszczającej światło, a drugiej zaciemniającej, dzięki czemu użytkownik może dopasować ilość wpadającego światła do swoich potrzeb.

Wybierając spośród poszczególnych rozwiązań, warto zawsze zamawiać rolety plisowane na wymiar. Tylko wtedy można mieć pewność, że będą pasowały do okna, na którym mają być zamontowane.

kobieta wygląda przez okni dachowe, na którym zamontowano rolety plisowane

Czy wykonanie pomiaru okna dachowego pod rolety plisowane jest trudne?

Choć producenci okien dachowych przestrzegają przed samodzielnym mierzeniem okien dachowych pod rolety plisowane, istnieją sytuacje, w których istnieje konieczność wykonania pomiaru.

Decydując się na rolety plisowane zaciemniające lub inny rodzaj tego produktu, należy mieć na uwadze, że specjalnie skonstruowany mechanizm, aby mógł działać poprawnie, musi być dobrze dobrany do okna. Nawet niewielka nieścisłość może spowodować utrudnienia w normalnym użytkowaniu.

Jeżeli zastanawiasz się, czy pomiar okna dachowego pod rolety plisowane jest trudny, odpowiadamy, że nie. Pamiętaj jednak, że jeśli swoje poddasze wyposażyłeś w okna dachowe znanych marek, takich jak VELUX, FAKRO, czy RoofLite+, powinieneś kierować się informacjami znajdującymi się na tabliczkach znamionowych. Umieszczono na nich informacje o modelu okna oraz jego wielkości. Wystarczy, że przekażesz te parametry sprzedawcy, a on dobierze idealnie dopasowaną roletę plisowaną, która w 100% będzie pasowała do Twojego okna dachowego.

Jak prawidłowo wykonać pomiar?

Jeżeli nie znalazłeś tabliczki na oknie, nie pozostaje Ci nic innego, jak dobrze je wymierzyć. Tutaj musisz zwrócić uwagę na dwa parametry: szerokość i wysokość światła okna. Aby prawidłowo je wymierzyć, użyj metalowej, rozwijanej miarki o rozwiń ją pomiędzy górnymi częściami ram skrzydła. Zwróć przy tym szczególną uwagę, czy położone są prostopadle do szyby, czy pod kątem. Jako punkty odniesienia wybierz najbardziej oddalone od siebie elementy. Pamiętaj, że w zależności od rodzaju okien, pomiar może wyglądać nieco inaczej, ale raczej nie należy do problematycznych. Ważne, aby podejść do niego ze spokojem i dokładnie wymierzyć okno. Jeśli nie jesteś pewien, że pomiar wykonałeś prawidłowo, powtórz go i najlepiej zapisz każdy na kartce.

Podsumowanie

Chcąc zamontować rolety plisowane na oknach dachowych, pamiętaj, aby dokładnie wykonać pomiar. Najlepszym rozwiązaniem jest sczytanie poszczególnych danych z tabliczki znamionowej. Wówczas możesz mieć pewność, że podając sprzedawcy dane zawarte na niej, dobierze on odpowiednią wielkość produktu, który idealnie będzie przylegał do okna.

roleta plisowana zamontowana na oknie dachowym

 

Przeczytaj także:

 

 


Udostępnij
Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-12-18
Jestem zadowolona w 100%, wszystko sprawnie, ludzie b mili, profesjonalizm. Polecam
2021-12-16
Profesjonalne podejście do klienta. Polecam 100 %
pixel