t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakiej firmy komin systemowy wybrać?

2020-11-15
Jakiej firmy komin systemowy wybrać?

Jednym z rodzajów komina, który coraz częściej zostaje wybierany do budowy domu, to komin systemowy, który powstaje z gotowych części, a jego montaż nie musi być przeprowadzony przez fachowca. Jest on o wiele prostszy w budowaniu niż tradycyjny komin murowany, co pozwala zachować również oszczędność i czas podczas budowy tego komina. Na rynku jest wiele firm, które oferują swoje produkty, więc warto przyjrzeć się temu, jakiej firmy komin systemowy wybrać.


Z artykułu dowiesz się:


“komin,

H2. Jaki komin systemowy? Firmą, która na rynku kominowym wiedzie prym, jest Schendel. Zagarnia ona aż 50% klientów i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm produkujących kominy systemowe w Europie. To świadczy o tym, że już co druga osoba budująca dom, skorzysta z oferty tej firmy. Na drugim miejscu plasuje się firma Darco, a na trzecim Komin-Flex. Jednak obie firmy mają prawie o 40% mniejsze zainteresowanie. Można śmiało powiedzieć, że firma Schendel jest europejskim liderem na rynku kominów systemowych, wentylacyjnych czy spalinowych. Łączenie nowoczesnych technologii, trwałość, a co za tym idzie, wysoka jakość, przekonują klientów, do zakupu produktów właśnie tej marki. Jednak jaki komin systemowy wybrać? Na rynku znajdziemy przeważnie kilka modeli tych produktów, m.in.:

 • komin systemowy uniwersalny – najczęściej wybierane ceramiczne, ponieważ mają wszystko, czego przeważnie potrzebuje osoba budująca dom. Modele ceramiczne odprowadzają spaliny o temperaturze od 60 do 600 stopni Celsjusza. Można go podłączyć zarówno do pieca na paliwa stałe, jak i ciekłe. Dobrze radzi sobie z kwasami, dzięki zastosowaniu rury szamotowej;
 • model standardowy – również jest to komin ceramiczny, jednak on już posiada pewne ograniczenia. Nie posiada on skraplacza, więc palenie opałem ciekłym zupełnie odpada. W tym przypadku jesteśmy w stanie odprowadzić spaliny o temperaturze od 200 do 600 stopni Celsjusza. Jest to komin, który często jest kupowany przez osoby, które chcą palić opałem stałym, ponieważ model komina standardowego jest o wiele tańszą opcją niż model uniwersalny;
 • komin do pieca kondensacyjnego i turbo – ten pierwszy komin jest ceramiczny, a drugi jest wykonany z blachy nierdzewnej kwasoopornej. Oba posiadają certyfikat bezpieczeństwa, co świadczy o ich wysokiej jakości i bezpieczeństwie.
 • Najważniejsze jednak podczas wyboru komina systemowego jest to, aby maksymalnie dobrze dopasować go do urządzenia grzewczego, z którym ma pracować. H2. Jaki system kominowy wybrać?

  “komin,

  To, jaki system kominowy wybierzemy, zależne jest od tego, jaki piec ma ogrzewać nasz dom. To, co różni systemy od siebie to budowa kanału, która może być stworzona ze stali, ceramiki, a nawet może być to system hybrydowy:

  • ceramiczny – jest to odmiana kanału, która została wykonana z wysokiej jakości kwasoodpornej kamionki. Jest to komin niezwykle trwały, jednak dość ciężki. W jego przypadku może istnieć konieczność wykonania oddzielnego fundamentu;
  • stalowy – tutaj wyróżnia się również rodzaje stali. Może to być komin emaliowany, który został stworzony dla kominków oraz pieców na paliwo stałe. Kolejny to komin żaroodporny, również do kominków oraz kotłów zasypowych. Ostatnim rodzajem jest komin kwasoodporny – przeznaczony głównie na paliwa ciekłe oraz do nowoczesnych pieców na paliwa stałe. Jednak temperatura spalin w tym przypadku nie może przekraczać 300 stopni Celsjusza;
  • modele hybrydowe – można się już domyślić, że chodzi o połączenie modelu stalowego komina z ceramicznym. Dokładnie chodzi o to, że komin hybrydowy składa się z przewodu ceramicznego, obudowanego stalą. Dzięki temu nie trzeba obawiać się o zbyt ciężki komin i tym samym nie trzeba dorabiać dodatkowego fundamentu.
  • Za każdym razem, kiedy będziemy podejmować decyzję dotyczącą wyboru komina, pierwsze czym powinniśmy się kierować to właśnie wybranym piecem. Dopiero później można zastanawiać się nad elementami estetycznymi itp.


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel