t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak ocieplić łazienkę?

2020-09-22
Jak ocieplić łazienkę?

Ocieplenie ścian budynku od środka wykonywane jest niezwykle rzadko. Eksperci uważają to rozwiązanie za mniej korzystne. Niemniej jednak istnieją sytuacje, w których jest to jedyny sposób na poprawę komfortu cieplnego budynku. Decydując się na docieplenie budynku od wewnątrz, warto skupić się na dość trudnych pomieszczeniach, do których z pewnością należy łazienka. Jak ją ocieplić? Jakie materiały wziąć pod uwagę, aby mieć pewność, że nie nasiąkną wszechobecną w tym pomieszczeniu wilgocią?

Docieplenie ścian łazienki od wewnątrz to rozwiązanie, które sprawdza się, jeśli właściciel chce ograniczyć straty ciepła w budynku. Tego rodzaju zabieg sprawdzi się także w momencie, kiedy do tej pory dochodziło do przemarzania ścian. Jeżeli nie jest możliwe docieplenie całego budynku z zewnątrz, warto pomyśleć o dociepleniu poszczególnych pomieszczeń od wewnątrz.

Dlaczego jeśli to możliwe unika się ocieplania pomieszczeń od wewnątrz?

Wiele osób wystrzega się docieplania pomieszczeń od wewnątrz, ponieważ zdają sobie sprawę z faktu, że to rozwiązanie zabiera bardzo często cenną przestrzeń. Co więcej, przegroda, która zostanie zaizolowana od wewnątrz jest chłodniejsza. Powoduje to, że jest ona bardziej narażona na uszkodzenia, które wywołują zawilgocenia, a także na działanie niskiej temperatury.

styropian,

Jeżeli zdecydujesz się na ocieplenie łazienki od wewnątrz, zleć fachowcom wykonanie odpowiedniego projektu, w którym uwzględnią nie tylko fizykę budynku, ale przede wszystkim jasno określą grubość materiału izolacyjnego. Rozwiązanie to pozwoli zapobiec wspomnianym wyżej problemom, a także kondensacji pary wodnej w istniejących przegrodach.

Przygotowanie ścian łazienki do ocieplenia

Zanim przystąpisz do ocieplania łazienki, odpowiednio przygotuj jej ściany. Musisz usunąć z pomieszczenia wszystkie zbędne elementy: grzejniki, półki, a także gwoździe i kołki itp. Jeżeli w ścianie pojawiły się ubytki, wszystkie należy dokładnie zaszpachlować i wyrównać. Po tym kroku należy ściany dokładnie oczyścić z kurzu i innych zanieczyszczeń. Dodatkowo usuń wszelkie odpadające od podłoża pozostałości farby lub tynku. Tak przygotowaną ścianę należy zagruntować odpowiednim podkładem gruntującym. Po jego wyschnięciu można przystąpić do mocowania materiału izolacyjnego. Jak prawidłowo zamontować styropian na ścianie możesz przeczytać TUTAJ.

styropian,

Prawidłowe docieplenie sufitu

Chcąc docieplić łazienkę, musisz pamiętać o tym, że jest to pomieszczenie o podwyższonej wilgotności. Dlatego też do docieplania ścian i sufitu należy wykorzystać materiały nienasiąkliwe. Jeżeli zdecydujesz się na materiały izolacyjne, które nie mają podwyższonej odporności na wilgoć, musisz je odpowiednio zabezpieczyć przed wnikaniem w nie wilgoci.

Ocieplenie sufitu łazienki (oraz jej ścian) można z powodzeniem wykonać ze styropianu. Sprawdzi się także wełna mineralna.

Ocieplając sufit łazienki pamiętaj, aby bez względu na wybór materiału, mocować go na specjalnych profilach systemowych, które używane są w systemach suchej zabudowy. Kolejnym krokiem jest przymocowanie taśmą dwustronną folii paroizolacyjnej. Dzięki niej wilgoć nie będzie przenikała do materiału termoizolacyjnego, a także znajdującego się nad nim stropu. Na sam koniec montuje się impregnowane płyty gipsowo — włóknowe.

styropian,

Wybierając materiał izolacyjny warto wziąć pod uwagę, że mniejszą nasiąkliwością charakteryzuje się styropian MAGNETIC. Jest on także tańszy od wełny mineralnej. Ta z kolei jest bardziej sprężysta, co pozwala na wyeliminowanie wszelkich szczelin.

Tak ocieplona łazienka pozwoli nie tylko na jej komfortowe użytkowanie, ale także na znaczne ograniczenie strat ciepła.


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-25
Ok
pixel