t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak obniżyć koszty ogrzewania dzięki wymianie okien dachowych?

2022-09-01
Jak obniżyć koszty ogrzewania dzięki wymianie okien dachowych?

Koszty ogrzewania budynków rosną z roku na rok coraz bardziej. Choć na ceny prądu wpływu nie mamy to jednak istnieją sposoby na to, aby skutecznie obniżyć koszty ogrzewania. Miejscami, przez które ucieka największa ilość ciepła są okna i drzwi. W tym artykule skupimy się na wymianie okien dachowych, która pozwoli zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Wybierając odpowiednie okna do swojego domu zadbasz nie tylko o komfort termiczny, ale również akustyczny.

Z artykułu dowiesz się:

 1. Jakie są sposoby na wymianę okien dachowych?
 2. O czym należy pamiętać przeprowadzając wymianę okien dachowych?
 3. Jakie okna dachowe wybrać?
 4. Dlaczego warto wymienić stare okna dachowe na nowe?
 5. Jak rozwiać wątpliwości wynikające z wymiany okien dachowych na nowe?


okna dachowe

Jakie są sposoby na wymianę okien dachowych?

Okna dachowe mogą być wymienione na jeden z 3 sposobów. Produkty te posiadają standardowe wymiary, dlatego nie ma przeciwwskazań, aby wymienić je na modele pochodzące od innego producenta. W jaki sposób można więc wymienić okna dachowe na nowe?

 • Z zachowaniem wnęki okiennej– jest to najprostsza metoda, ponieważ podczas wymiany okna dachowego nie trzeba wymieniać starej wnęki na nową. Jeśli więc marzy Ci się szybki montaż nowego okna dachowego i jest to możliwe, wybierz właśnie tę metodę. Podczas przeprowadzania tego rodzaju wymiany okiennej należy uważać, aby nie uszkodzić wnęki, ponieważ mogłoby dojść do jej rozszczelnienia. W przypadku, gdy okaże się, że wnęka nie jest zaizolowana lub uległa uszkodzeniu, lepiej zdecydować się na wymianę okna dachowego wraz z wnęką.
 • Z częściowym zachowaniem wnęki – jeżeli zależy Ci na szybkiej wymianie starego okna dachowego na nowe i nie chcesz ingerować w aranżację swojego poddasza, konieczna może być wymiana okna dachowego z częściowym zachowaniem wnęki okiennej. Z pewnością będzie to miało duży wpływ na podwyższenie izolacji termicznej, jednak jeśli wnęka jest uszkodzona lub źle zaizolowana, lepiej wymienić okno dachowe wraz z całą wnęką.
 • Z wnęką okienną– jest to najlepsza metoda, jeśli zależy Ci na skutecznym podwyższeniu izolacji cieplnej. Wymiana okna dachowego z wnęką okienną przełoży się na energooszczędność, ponieważ nie wystąpią żadne mostki termiczne. Dodatkowo inwestując w nową wnękę, będziesz mieć pewność, że wytrzyma ona kolejnych kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt, długich lat.

O czym należy pamiętać przeprowadzając wymianę okien dachowych?

Sam zakup okien dachowych, które są najbardziej energooszczędne, na nic się zda, jeśli nie zostaną poprawnie zamontowane. Dlatego też wymiana okien dachowych na nowe powinna być przeprowadzona przez fachowców, którzy doskonale znają się na swojej pracy.

okna dachowe 3-szybowe

Jakie okna dachowe wybrać?

Wybierając okna dachowe do swojego domu, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów:

 • Materiał, z którego została wykonana rama okienna – w ofercie producenta Velux możesz znaleźć okna dachowe drewniane, ale i okna dachowe drewniano-poliuretanowe. Pierwsze z nich sprawdzą się w pomieszczeniach suchych np. w salonie czy sypialni. Drugie z wymienionych dedykowane są do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Nie wymagają one konserwacji.
 • Powierzchnia przeszklenia– poddasze powinno być prawidłowo doświetlone. Aby tak się stało zaleca się, aby powierzchnia przeszklenia wynosiła minimalnie 1/8 powierzchni podłogi. Jeśli chcesz jeszcze bardziej doświetlić poddasze, wybierz gotowe zestawy okien Velux, np. dwa okna dachowe zamontowane jedno pod drugim lub obok siebie, zestaw 4-okienny lub balkon dachowy.
 • Wysokość montażu– w tym przypadku w głównej mierze chodzi o wygodne otwieranie okna. Jeżeli ścianka kolankowa jest niska, wówczas warto wybrać okna dachowe z otwieraniem górnym. W przypadku, gdy jest wyższa, sprawdzą się okna dachowe z otwieraniem dolnym. Okna dachowe, których nie sposób otworzyć ręcznie, mogą być wyposażone w system elektrycznego sterowania np. VELUX INTEGRA. Takie okna mogą być połączone z systemem VELUX ACTIVE, który pozwala za pomocą smartfona kontrolować je z każdego miejsca na świecie.

Dlaczego warto wymienić stare okna dachowe na nowe?

Wymiana okien dachowych na nowe niesie za sobą wiele korzyści takich jak:

 • Wyższy komfort termiczny– inwestując w pakiet okien dachowych 3-szybowych, podwyższysz komfort cieplny na poddaszu.
 • Niższe rachunki za ogrzewanie– konstrukcja okien dachowych z technologią Thermo i dodatkową uszczelką, nie pozwolą na powstanie żadnych mostków termicznych.
 • Zabezpieczenie przed mostkami termicznymi, dzięki systemowi ciepłego montażu okien.
 • Zabezpieczenie przed wilgocią– wybierając okna dachowe drewniano-poliuretanowe zapanujesz nad poziomem wilgoci w łazience i kuchni.
 • Brak konieczności konserwacji okien dachowych Velux.
 • Aranżacyjnie atrakcyjniejsze poddasze dzięki nowoczesnemu wzornictwu.
 • Lepsza izolacja akustyczna i ochrona przed promieniowaniem UV.
 • Wyższa energooszczędność, dzięki temu rachunki za ogrzewanie staną się niższe.

okna dachowe 3-szybowe z nawiewnikiem

Wymiana okien dachowych na nowe – podsumowanie

Osoby, które zastanawiają się nad wymianą okien dachowych na nowe, bardzo często mają wiele wątpliwości m.in. odnośnie budżetu, fachowców, stresującej wymiany okien i czasu na wykonanie tego zadania. Wszystko to sprowadza się do jednego – braku odpowiedniej wiedzy. Wybierając okna dachowe Velux można bowiem liczyć na jednodniową wymianę, a więc czas i stres związany z wymianą okien odchodzi w zapomnienie. Dodatkowo decydując się na wymianę okien dachowych, można skorzystać z dofinansowania z programu „Czyste Powietrze”, co już odciąża budżet. Firma Velux poleca też swoich fachowców, którzy pracują z oknami dachowymi od wielu lat, więc nie ma tu miejsca na pomyłki. Zanim więc dasz się ponieść swoim wątpliwościom zastanów się, czy zalet wypływających z wymiany okien dachowych na nowe, nie jest przypadkiem więcej, niż wad.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Przeczytaj także:

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-25
Ok
2023-03-17
wsio ok
pixel