Jak malować pomieszczenia wilgotne i mokre?
Malowanie ścian dla wielu osób jest czynnością, która nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Czy aby na pewno? Okazuje się, że w każdym domu są pomieszczenia, które wymagają szczególnej uwagi, odpowiedniego podejścia i doboru określonych materiałów. Mowa tutaj o łazience, kuchni, pralni i wszystkich wnętrzach o podwyższonej wilgotności. Jak poradzić sobie z ich wykończeniem? Jakie farby wybrać do pomalowania tych przestrzeni?
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie farby sprawdzą się w pomieszczeniach mokrych i wilgotnych?
- Jakie farby wybrać do pomieszczeń o określonych wymaganiach higienicznych?
- Jak przygotować podłoże wilgotne do malowania?
Pomieszczeniami mokrymi i wilgotnymi nazywamy te wnętrza, w których ściany i sufity narażone są na kontakt z wodą lub skondensowaną parą wodną. Mowa tutaj zatem o łazienkach, kuchniach, czy pralniach i łaźniach.
Jeszcze do niedawna w takich pomieszczeniach od podłogi aż po sam sufit układano płyty lub gres, które miały zabezpieczyć odpowiednio ściany. Obecnie jednak, dzięki rozmaitym produktom wykończeniowym odchodzi się od tego typu aranżacji. Wystarczy wybrać odpowiednie farby i inne elementy, wykazać się kreatywnością, aby stworzyć ciekawe i w pełni funkcjonalne wnętrze. Należy jednak przy tym pamiętać, że w wymienionych wyżej miejscach panują specyficzne warunki, które wymagają użycia odpowiednich materiałów.
Jakie farby sprawdzą się w pomieszczeniach mokrych i wilgotnych?
Malowanie pomieszczeń wilgotnych należy rozpocząć od wyboru odpowiedniej farby. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że pomieszczenie będzie estetyczne, a powłoka na ścianach trwała.
W sklepie renowa24.pl możesz znaleźć bogatą ofertę farb, które dedykowane są do pomieszczeń mokrych i wilgotnych. Eksperci radzą, aby do malowania tego typu wnętrz używać farby, która będzie odporna na wilgoć. Co więcej, farby tego typu powinny być także odporne na mycie i szorowanie. Szczególnie w kuchni warto zwrócić na to uwagę. W pomieszczeniach podwyższonej wilgotności sprawdzą się doskonale:
- farby lateksowe, np. farba lateksowa DEKORAL ŁAZIENKA & KUCHNIA śnieżnobiała;
- farby akrylowe o specjalnych dyspersyjnych właściwościach.
Zanim zdecydujesz się na wybór określonego produktu, zapoznaj się dokładnie z informacjami zawartymi na etykiecie. Pamiętaj o tym, aby wybierać farby pod kątem tego, czy dane pomieszczenie będzie narażone jedynie na pojawienie się wilgoci, czy na bezpośredni kontakt z wodą (np. miejsce przy zlewie w kuchni).
Jeżeli dobrze wybierzesz produkt, możesz mieć pewność, że w malowanych przestrzeniach nie pojawi się zawilgocenie, które sprzyja pojawieniu się pleśni, grzybów, bakterii, czy innych mikroorganizmów. Ma to ogromne znaczenie nie tylko w Twojej łazience, czy kuchni, ale także w pomieszczeniach użyteczności publicznej, takich jak zakłady produkcji żywności, mleczarnie, szpitale, czy baseny.
Jakie farby wybrać do pomieszczeń o określonych wymaganiach higienicznych?
Jeżeli zastanawiasz się nad tym jakich używać farb do pomieszczeń mokrych i wilgotnych, powinieneś wiedzieć, że ważną cechą jest tutaj odporność na zwiększoną wilgotność, a także podwyższoną temperaturę, czy zmywanie detergentami, w tym środkami dezynfekującymi. Okazuje się, że dostępne na rynku farby doskonale radzą sobie z tymi wymaganiami. Co więcej, nowoczesne produkty dają użytkownikowi jeszcze więcej. Warto zatem zastanowić się nad odpowiednim wyborem, jeśli w grę wchodzi dbałość o sterylność i higienę pomieszczeń. W tym wypadku dobrze jest wykorzystać farby specjalistyczne, w których składzie można odnaleźć nanocząsteczki srebra, dzięki którym znacznie ogranicza się rozmnażanie i rozprzestrzenianie bakterii. Działanie tego typu mikrobów producenci farb testują zgodnie ze standardami zawartymi w ISO 22196 oraz JIS Z 2801.
Jak przygotować podłoże wilgotne do malowania?
Malowanie pomieszczeń wilgotnych powinno rozpocząć się ie tylko od wyboru odpowiedniej farby, ale przede wszystkim od prawidłowego przygotowanie podłoża.
Jak to zrobić w przypadku nowego budynku, a jak w przypadku remontowanych pomieszczeń?Malowanie pomieszczeń o podwyższonej wilgotności w nowym budynku
Malowanie ścian w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności w nowym budynku nie jest niczym trudnym. Należy kierować się standardowymi krokami, do których należą:
- oczyszczenie ścian z kurzu i pyłu remontowego;
- gruntowanie.
Gruntowanie jest tutaj niezwykle ważne, ponieważ sprawia, że chłonność podłoża się zmniejsza, a tym samym zwiększa się wydajność farby. Co więcej, zapobiega również nierównomiernemu wchłanianiu i szybkiemu wysychaniu nakładanego produktu. Do gruntowania ścian doskonale sprawdzi się grunt profesjonalny DEKORAL SILVER GRUNT STOP, który doskonale wzmocni przygotowywane do malowania podłoże.
Na tak przygotowane i suche ściany można nałożyć wybraną wcześniej farbę.
Kuchnie i łazienki remontowane
Trudniejszym zadaniem może okazać się odnowienie pomieszczeń o podwyższonej wilgotności w remontowanych domach i mieszkaniach. Tutaj już samo przygotowanie podłoża może stać się nie lada wyzwaniem. Musisz bowiem liczyć się z tym, że w eksploatowanych pomieszczeniach mogły pojawić się pleśnie i grzyby, których najpierw trzeba się pozbyć. Nie pomogą tutaj nawet dobrej jakości farby, które zawierają w swoim składzie środki grzybobójcze. Dlatego też warto wykorzystać dostępne w renowa24.pl preparaty, które pomogą Ci usunąć problem.
Kolejną rzeczą, o której musisz pamiętać zanim przystąpisz do malowania remontowanych kuchni czy łazienek, jest usunięcie ze ścian wszelkich pęknięć, rys i szczelin. Możesz w tym celu użyć zaprawy szpachlowej lub akrylu, który można od razu malować - jest to tzw. metoda mokro na mokro. Następnym krokiem będzie oczywiści oczyszczenie ścian, zagruntowanie i nałożenie wybranej farby dedykowanej kuchniom lub łazienkom.
Przeczytaj także:
Jak przygotować ściany do malowania?
Częste błędy popełniane przy malowaniu ścian
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.