t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać długość kołków do styropianu?

2020-09-21
Jak dobrać długość kołków do styropianu?

Styropian to jeden z najpopularniejszych materiałów termoizolacyjnych wykorzystywanych do docieplenia budynku. Decydując się na jego montaż należy mieć na uwadze, że w określonych przypadkach trzeba będzie zamontować kołki do styropianu. Kiedy są konieczne i jak dobrać ich długość dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Zanim zabierzesz się za szukanie odpowiednich kołków do styropianu, sprawdź w dokumentacji technicznej, czy ich mocowanie jest konieczne w przypadku budynku, którego jesteś właścicielem. Może bowiem okazać się, że kołkowanie termoizolacji nie będzie konieczne.

Jeżeli nie masz odpowiedniego projektu docieplenia, sprawdź informacje zawarte w Aprobacie Technicznej, którą do swojego produktu załącza każdy producent systemu dociepleń. W dokumencie tym jest jasno określone jakie elementy i kroki należy poczynić, aby prawidłowo wykonać docieplenie budynku.

kołki

Kiedy kołki do styropianu są konieczne?

Kołki do styropianu montuje się w określonych sytuacjach. Jeżeli budujesz parterowy dom jednorodzinny, instalacja mechanicznych łączników nie będzie potrzebna. W tym wypadku styropian Magnetic można przykleić na dedykowany produktowi zaprawę klejącą. Jeżeli jednak styropian montowany jest na piankę, kołki do styropianu są jak najbardziej wskazane. Co więcej, jeśli budynek ma powyżej 12 m lub jest narażony na silne podmuchy wiatru — w takim wypadku kołki montażowe RAWLPLUG także są obowiązkowe.

Kiedy kołkowanie styropianu nie jest potrzebne, nie rób tego na siłę. Dzięki temu unikniesz mostków termicznych, które mogą pojawić się, jeśli kołki zostaną źle zamontowane lub jeśli nieodpowiednio zabezpieczysz ich talerzyki. Jeśli musisz zamontować kołki do styropianu, dowiedz się, jakiego rodzaju produkt sprawdzi się na elewacji budynku, którego jesteś właścicielem.

kołki

Ekspert radzi: Stosowanie kołków do styropianu na budynkach jednokondygnacyjnych sprawdzi się wtedy, kiedy w końcowym etapie wykańczania elewacji planujesz położyć kamień ozdobny, płytki ceramiczne. W takiej sytuacji kołki staną się dodatkowym wzmocnieniem, które zabezpieczy styropian przed odpadaniem.

Zobacz także: Jak głęboko montować kołki do styropianu?

Jak prawidłowo dobrać kołki do styropianu?

Na rynku można dostać kołki do styropianu różnego typu. Najczęściej jednak stosuje się kołki z tworzywa sztucznego, które są nie tylko lekkie, ale także znacznie ograniczają powstanie mostków termicznych. Jeżeli jednak zależy Ci na mocniejszym mocowaniu, wybierz kołki, które wyposażono w metalowy trzpień. Można je także wykorzystać do mocowania wełny.

kołki

Długość kołka dociepleniowego uzależniona jest od grubości styropianu, jaki zostanie wybrany do stworzenia systemu dociepleń. Ściany, które wykonano z cegły dziurawki, gazobetonu, czy innych lekkich materiałów wymagają kołka, który w strefie rozporu ma 9 cm. Jeśli natomiast ściana została wykonana z betonu komórkowego lub pełnej cegły kołki mogą mieć rozpór równy 5 cm. Końcową długość kołka oblicza się w następujący sposób: do strefy rozporu należy dodać grubość styropianu, grubość tynku (jeśli taki istnieje) oraz dodatkowo 1 cm, który ma wyznaczać grubość zaprawy klejowej.


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-17
wsio ok
pixel