t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak długo wiąże zaprawa murarska Arsanit?

2022-11-17
Jak długo wiąże zaprawa murarska Arsanit?

Jak działa zaprawa murarska i jak długo schnie? Zastanawiasz się, do czego się ją wykorzystuje, z czego się składa i ile kosztuje? Wszystkiego dowiesz się z poniższego materiału!

 

 
Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest zaprawa murarska?
  2. Jak długo schnie zaprawa murarska Arsanit?
  3. Jaka ilość zaprawy murarskiej jest wskazana na 1m2?
  4. Jakie są prawidłowe proporcje zaprawy murarskiej?
  5. Na co zwrócić uwagę, wybierając zaprawę murarską?budowa

Czym jest zaprawa murarska?

Zaprawy murarskie należą do grupy chemii budowalnej, która wykorzystywana jest do stawiania obiektów budowlanych. Dzięki niej jesteś w stanie połączyć ze sobą poszczególne elementy np. cegły, postawić części domu na gruncie, ale i wykonasz zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne mury. Zaprawa murarska to masa wykonana z kruszywa, spoiwa i wody. W zależności od producenta może posiadać także inny wypełniacz oprócz kruszywa. Szybko przechodzi ze stanu ciekłego w stały, a jej bazowym produktem może być wapno, cement lub oba te komponenty łącznie.

Jak długo schnie zaprawa murarska Arsanit?

Zaprawa murarska Arsanit schnie ok. 24 h. Po tym czasie możesz mieć pewność, że związana wszelkie komponenty. Ostateczny czas zależny jest jednak o grubości danego muru. Czasem schnięcie może się wydłużyć i trwać nawet kilka dni. Jednak minimalny czas, po upływie którego, można dalej przeprowadzać prace budowlane to ok. 5 godzin. Zawsze jednak, zanim wybierzesz jakąkolwiek zaprawę murarską sprawdź, co na temat długości schnięcia napisał na opakowaniu producent.

murowanie pustaków

Ilość zaprawy murarskiej na m2 – jaka jest wskazana?

Parametr ten znów zależy od danych podanych na opakowaniu zaprawy. Przeważnie jednak w przypadku tynków cienkowarstwowych, ilość zaprawy powinna wynosić od 1,8 do 2 kg na 1 m2, jeśli grubość spoin wynosi od 8 do 20 mm. W przypadku zaprawy Arsanit może być Ci potrzebna zaprawa cienkowarstwowa dedykowana do murowania ścian z bloczków i spoinie wynoszącej od 2 do 8 mm, gdzie zużycie na 1m2 wynosi 4,5 kg (przy założeniu, że grubość muru wynosi 24 cm).

Biorąc jednak pod uwagę zaprawę murarską Arsanit do klinkieru z tarasem, wówczas zużycie na 1m2 będzie wynosić ok. 34 kg/m2, przy grubości muru wynoszącą 12 cm. A jeśli interesuje Cię zaprawa murarska Arsanit do ścian z pustaków ceramicznych i cegły lub do murowania piwnic i fundamentów, ilość materiału na 1m2 będzie wynosić ok. 40 kg. Wszystko więc zależy od tego, jaka zaprawa murarska jest Ci potrzebna.

Proporcje zaprawy murarskiej – jakie zastosować?

Jeśli jesteś osobą początkującą, najlepiej kup gotową mieszankę, aby nie narobić sobie dodatkowych kłopotów. Zresztą nie tylko osoby początkujące korzystają z takich rozwiązań, ponieważ jest to po prostu wygodne. Wybierając jedną z zapraw murarskich firmy Arsanit, na opakowaniu znajdziesz szczegółowe instrukcje zmieszania jej z wodą. Np. w przypadku zaprawy cienkowarstwowej wystarczy, że zmieszasz 25 kg surowca z 5,5 lub 6,25 litra wody i gotowe!

murowanie pustaków

Na co zwrócić uwagę, wybierając zaprawę murarską?

Najważniejszym parametrem podawanym przez producentów zapraw murarskich jest wytrzymałość oznaczana symbolem M. Każda cyfra, która znajduje się przy tym oznaczeniu, informuje klienta o wytrzymałości mechanicznej na ściskanie po upływie 28 dni. Warto wiedzieć, że klasa wytrzymałości zaprawy na ściskanie powinna być uwzględniona w projekcie budowlanym. Dodatkowo należy dowiedzieć się, jaki jest czas przydatności do zużycia, aby odpowiednio zaplanować prace. Zamawiając zaprawę Arsanit, otrzymasz Deklarację Właściwości Użytkowych i Oznakowanie CE, co świadczy o tym, że masz do czynienia z wysokiej jakości produktem.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Przeczytaj także:

 

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-17
wsio ok
pixel