Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Impregnaty do drewna – skuteczna ochrona przed wilgocią i szkodliwymi czynnikami

2023-06-07
Impregnaty do drewna – skuteczna ochrona przed wilgocią i szkodliwymi czynnikami

Drewno, dzięki swojemu pięknu i uniwersalności, jest cenionym materiałem we wnętrzarstwie i budownictwie. Uwielbiane przez miłośników stylu skandynawskiego, ekologicznego, czy też przez entuzjastów natury, to materiał, który oferuje szerokie możliwości zastosowania. Wykorzystuje się go w konstrukcjach dachów, w produkcji mebli, zabawek, a także w budownictwie ogrodowym. Niemniej jednak, drewno to materiał wymagający odpowiedniego zabezpieczenia, szczególnie przed wilgocią i szkodnikami. Dlatego rosnąca branża chemii budowlanej opracowała specjalne preparaty - impregnaty do drewna.

 


 

Z artykułu dowiesz się:

  1. Impregnacja drewna - klucz do długowieczności
  2. Ochrona zewnętrzna - impregnacja drewna na zewnątrz
  3. Impregnacja drewna wewnątrz
  4. Impregnacja drewna konstrukcyjnego


Impregnaty do drewna

Impregnacja drewna - klucz do długowieczności

Impregnacja drewna polega na nasycaniu go środkami chemicznymi, które chronią go przed negatywnymi wpływami takimi jak owady, grzyby, pleśnie, nadmierna wilgoć, promienie słoneczne, czy zmienne temperatury. Metod impregnacji jest wiele, a ich wybór zależy od rodzaju drewna, jak i od miejsca, w którym będzie ono użyte. Niektóre z tych metod wymagają specjalistycznego sprzętu i nie są dostępne dla przeciętnego użytkownika. Metody impregnacji dzielą się na głębokie i powierzchniowe. Głęboka impregnacja, która wnika w strukturę drewna na głębokość powyżej 10 mm, jest zazwyczaj wykonywana maszynowo i na skalę przemysłową. Ta metoda jest stosowana przede wszystkim do elementów konstrukcyjnych, takich jak belki, więźby dachowe czy legary. Zakup tak zaimpregnowanego drewna daje pewność, że jest ono nie tylko głęboko zabezpieczone, ale także odpowiednio sezonowane i zabezpieczone przed szkodnikami. Powierzchniowa impregnacja, natomiast, wnika do około 10 mm w głąb drewna. To jest metoda, którą można z powodzeniem wykonać samodzielnie przy pomocy pędzla lub wałka. Ważne jest jednak, aby drewno przed malowaniem było czyste, wysuszone i odkurzone. Malowanie powinno odbywać się wzdłuż linii słojów.

Ochrona zewnętrzna - impregnacja drewna na zewnątrz

Drewno stosowane na zewnątrz wymaga specjalnej troski. Wystawione na działanie czynników atmosferycznych takich jak wilgoć, promienie UV, zmienne temperatury, może szybko ulec zniszczeniu. Dlatego drewno stosowane na zewnątrz powinno być odpowiednio zabezpieczone impregnatem, a także powinno być regularnie konserwowane. W zależności od typu drewna i warunków atmosferycznych, impregnację zewnętrzną powinno się powtarzać co 2-5 lat. Impregnaty do drewna stosowane na zewnątrz mogą zawierać środki przeciwgrzybicze i insektycydy, a także filtry UV chroniące kolor drewna przed blaknięciem. W przypadku mebli ogrodowych czy elementów pergoli, warto zastosować impregnaty z dodatkiem olejów, które dodatkowo zabezpieczają drewno przed wysuszeniem.

Impregnacja drewna wewnątrz

Drewno stosowane wewnątrz budynków również wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, chociaż nie jest tak narażone na działanie czynników atmosferycznych. Tu głównym zagrożeniem są owady, grzyby i pleśnie, a także mechaniczne uszkodzenia. Dlatego impregnaty do drewna stosowane wewnątrz powinny zawierać środki fungicydne i insektycydne, a także tworzyć na powierzchni drewna warstwę ochronną.

Impregnacja drewna konstrukcyjnego

Impregnacja drewna konstrukcyjnego jest krokiem, który często pomijamy, ale jest równie ważny, jak dbałość o powierzchnie drewniane na zewnątrz budynku. Elementy konstrukcyjne, takie jak więźba dachowa, bale, deski, belki, krawędziaki czy łaty, pomimo że są ukryte, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu stabilności i wytrzymałości całej struktury budynku. Właściwa kondycja tych elementów jest kluczowa dla bezpieczeństwa domu i jego mieszkańców. Impregnacja drewna konstrukcyjnego ma na celu zabezpieczenie go przed działaniem szkodników, wilgocią, a także czynnikami atmosferycznymi, które mogą wpływać na drewno przez nieszczelności w dachu. Z reguły pierwsza impregnacja jest przeprowadzana na etapie budowy, kiedy wszystkie elementy są łatwo dostępne. Późniejsza regularna konserwacja pomaga utrzymać drewno w dobrym stanie i wydłuża życie całej konstrukcji. Do impregnacji drewna konstrukcyjnego stosuje się specjalistyczne produkty, takie jak Impregnat Powłokotwórczy Drewnochron. Ten kolorowy impregnat zabezpiecza drewno przed wilgocią, promieniowaniem UV, grzybami i pleśnią, a dzięki innowacyjnej formule Aqua Stop System tworzy powłokę, która skutecznie zatrzymuje wodę przed przenikaniem do wnętrza drewna. Taka ochrona zapewnia, że drewniane elementy konstrukcyjne będą służyły bezpiecznie przez wiele lat.

Impregnaty do drewna

Podsumowanie

Podsumowując, impregnacja jest kluczowym elementem dbałości o drewno. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu, drewniane elementy konstrukcyjne, meble, zabawki czy elementy ogrodowe będą służyły przez wiele lat, zachowując swoje piękno i walory użytkowe. Przy wyborze impregnatu, warto zwrócić uwagę na jego skład, przeznaczenie, a także na sposób aplikacji - niektóre impregnaty są przeznaczone do zastosowania pędzlem, inne zaś można nanosić za pomocą pistoletu do malowania. Pamiętajmy jednak, że niezależnie od rodzaju impregnatu, kluczem do skutecznej ochrony jest regularna konserwacja drewna.

FAQ

Jak często powinienem impregnować drewno na zewnątrz?
Zależy to od typu drewna i warunków atmosferycznych, ale generalnie zewnętrzną impregnację drewna powinno się powtarzać co 2-5 lat.

Czy impregnacja jest ważna dla drewna stosowanego wewnątrz budynków?
Tak, impregnacja drewna wewnątrz budynków jest równie ważna. Chociaż nie jest ono tak narażone na działanie czynników atmosferycznych, głównymi zagrożeniami są owady, grzyby, pleśnie oraz uszkodzenia mechaniczne.

Jakie są korzyści z impregnacji drewna konstrukcyjnego?
Impregnacja drewna konstrukcyjnego ma na celu zabezpieczenie go przed działaniem szkodników, wilgocią i czynnikami atmosferycznymi, które mogą wpływać na drewno przez nieszczelności w dachu. Prawidłowo przeprowadzona impregnacja i regularna konserwacja pomagają utrzymać drewno w dobrym stanie i wydłużają żywotność całej konstrukcji.

 


 

Marcin-Turski-Kepka Marcin Turski-Kępka

Z wykształcenia magister historii, z zamiłowania – copywriter. Specjalizuje się w tematyce budowlanej, wystroju wnętrz i nowinkach technologicznych. Pasjonuje się pisaniem już od wielu lat, lecz dopiero od niedawna zajmuje się tym profesjonalnie. Nieustannie szlifuje swój pisarski warsztat dzięki licznym książkom oraz kursom. Wyznawca zasady „Rób albo nie rób. Nie ma próbowania”. Wkłada całe swoje serce w powierzone mu zadania. Prywatnie miłośnik ciężkiego brzmienia oraz literatury i kina grozy. Ostatnio odkrył w sobie także zamiłowanie do języków obcych.

 

Przeczytaj także:

  1. JAK MALOWAĆ ŚCIANY DOMU DREWNIANEGO Z ZEWNĄTRZ?
  2. JAK PIELĘGNOWAĆ MEBLE DREWNIANE — KTÓRE IMPREGNATY WYBRAĆ?
  3. LAKIEROWANIE DREWNA – PORADNIK KROK PO KROKU

 

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
2023-03-27
Pozytywnie
pixel