Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak malować ściany domu drewnianego z zewnątrz?

2021-12-23
Jak malować ściany domu drewnianego z zewnątrz?

 

 

Malowanie elewacji drewnianego domu jest dosyć łatwym zadaniem. Najważniejszy jest wybór odpowiedniej farby oraz właściwe przygotowanie ścian zewnętrznych przed malowaniem. Zapoznaj się z poniższym artykułem, żeby uniknąć błędów podczas malowania elewacji drewnianego domu.

 
 

 

Z artykułu dowiesz się:

 1. Co należy wziąć pod uwagę przed malowaniem drewnianego domu?
 2. Czym pomalować elewację drewnianego domu?
 3. Jak pomalować zewnętrzne ściany drewnianego domu?

 

Co należy wziąć pod uwagę przed malowaniem drewnianego domu?

Przed wyborem farby i rozpoczęciem malowania drewnianego domu warto wziąć pod uwagę kilka czynników: 

 • Czym wcześniej był malowany dom?  Jest to szczególnie ważne, jeśli dom był wcześniej pomalowany farbą na bazie lakieru lub rozpuszczalnika. Wtedy wybór nowego produktu warto przedyskutować ze specjalistą. Z kolei na naturalne farby do drewna poprzednia warstwa nie ma dużego wpływu na wybór nowego produktu. Odpowiednie przygotowanie gruntu wystarczy, żeby móc użyć farby do drewna z naturalnymi składnikami.
 • Czy ma być pokryty transparentną czy kolorową warstwą farby? Największą popularnością cieszą się farby transparentne. Jednak aktualnie rynek rozwija się tak dynamicznie, że znajdziesz również kolorowe wersje (białe, szare, czarne czy zielone).
 • Jaki budżet chcesz przeznaczyć na malowanie? Najważniejszy jest tu metraż, który chcesz pomalować. Następnie sprawdź zalecenia producenta co do tego, ile m² możesz pomalować 1l farby. Wartości te mogą się różnić w zależności od producenta. Tak samo jak ceny, możesz zapłacić od 20 do nawet 100 zł za farbę do malowania drewna. Ostatnią informacją, którą warto sprawdzić jest okres czasu pomiędzy kolejnymi malowaniami. Czasami jest to 5 lat a czasami aż 20!
drewniany dom w lesie

Czym pomalować elewację domu drewnianego?

Malowanie drewnianych domów to nie tylko poprawianie estetyki, ale co najważniejsze to konserwacja drewna. Najlepiej wybierz farbę do malowania drewna, która będzie również impregnatem.

Najwłaściwszym wyborem będą farby na bazie naturalnych składników, takich jak woda i glina. Eksperci z renowa24.pl wyjaśniają, dlaczego warto się na nie zdecydować:

 • nie są szkodliwe dla środowiska naturalnego
 • drewno może swobodnie oddychać
 • czas następnego malowania może wynieść nawet 20 lat
 • po upływie określonego przez producenta czasu, możesz je pokryć innym środkiem.

Natomiast farby na bazie lakierów lub rozpuszczalników często zaczynają się łuszczyć wraz z nakładaniem nowej warstwy. Farby do drewna z naturalnych składników obniżają ryzyko wystąpienia pleśni lub gnicia.

drewniana elewacja pomalowana na czarno i żółte drzwi

Jak pomalować zewnętrzne ściany drewnianego domu?

Widocznym znakiem, że trzeba pomalować elewację drewnianego domu jest płowienie koloru. Najpierw należy przygotować ściany do malowania. Składają się na to następujące czynności:

 • Mycie elewacji - najlepiej jest zrobić to za pomocą wody, szarego mydła i szczotki. To prosta i bezpieczna dla drewna metoda. Pamiętaj, że ściany przed malowaniem muszą być suche.
 • Usunięcie plam i przebarwień za pomocą papieru ściernego. Pamiętaj jednak, żeby robić to delikatnie.
 • Usunięcie pleśni i grzyba za pomocą specjalistycznych środków.
 • Zdrapanie farb olejnych i lakierów z żywicy syntetycznej - to najbardziej pracochłonne zadanie. Jest ono jednak opłacalne, ponieważ polepszy konserwację drewna oraz wygląd elewacji.

Samo malowanie drewnianego domu najlepiej wykonać w trakcie umiarkowanej pogody. Nie może być zbyt gorąco lub mroźnie oraz za sucho lub wilgotno. Najniższą temperaturą, przy której możesz malować to 5°C.

Farby do drewnianych elewacji możesz nakładać za pomocą pędzla a także natryskowo. Producenci przeważnie informują w specyfikacji o konkretnych pędzlach i sposobie użycia urządzeń natryskowych.

Nie zapomnij o zabezpieczeniu przed zabarwieniem elementów, których nie chcesz pomalować: okna, rynny, framugi, fundamenty. Zabezpieczenia te najlepiej zostawić na około tydzień, żeby ewentualne ściekanie farby ich nie zabrudziło.

drewniane domy w górach

Przeczytaj także:Autor: Marta Bratuś

 

 


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-17
wsio ok
pixel