Nowoczesne kominy systemowe
Od niedawna kominy systemowe zaczęły być dużą konkurencją dla standardowych, tradycyjnych kominów murowanych. To, na jaki rodzaj komina się zdecydujemy, zależy od temperatury spalania. Nowoczesne kominy systemowe sprawdzą się tam, gdzie temperatura ta nie jest zbyt wysoka, czy można ją wyregulować. Będą więc przydatne w domach, gdzie będzie dochodziło do wysokich amplitud temperatur. Komin systemowy jest o wiele tańszy i łatwiejszy w budowie niż komin murowany. Wynika to z tego, że jest on produktem, który jest gotowy do montażu, który pozostaje jedynie odpowiednio zabezpieczyć i wykończyć. W związku z tym, decydując się na taki komin, dość mocno obniżamy koszt wykończenia domu. Są one coraz częściej wybierane do domów nowoczesnych, do których po prostu pasuje ich estetyka. Co jeszcze warto wiedzieć, zanim podejmie się decyzje o zakupie systemowego komina?
Z artykułu dowiesz się:
Dobre kominy systemowe
Każdy produkt dostępny na rynku posiada zalety, jak i wady. Taka sama sytuacja dotyczy kominów systemowych, które są coraz częściej widziane w nowo budowanych domach. Jakie więc są zalety kominów systemowych?
Można je szybko i prosto zamontować. Dzięki temu, że jest to produkt właściwie gotowy do użycia, nie musimy martwić się o długość jego montażu, który jest ograniczony do maksymalnego minimum. Można montować go samodzielnie, ponieważ producenci zawsze dodają do niego instrukcję, więc dodatkowo oszczędzamy na robociźnie. Jest on o wiele mniejszy niż komin murowany, co ma zasadnicze znaczenie, jeśli nasz dom ma mały metraż. Wówczas estetyczniej będzie prezentował się komin systemowy. Kominy te posiadają długoletnią gwarancję. U niektórych producentów trwa ona nawet 30 lat! Należy pamiętać, aby kupować kominy systemowe, które posiadają znak CE i spełniają wszystkie normy europejskie. Dzięki temu zapewnimy sobie bezpieczeństwo użytkowania i zmniejszymy ryzyko wystąpienia pożaru. Komin systemowy, dzięki temu, że wykonany jest z elementów prefabrykowanych, jest kompatybilny z wieloma grzewczymi systemami, co sprawia, że można go postawić zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.
Nie można również zapomnieć o nowoczesnym designie, dzięki któremu, kominy systemowe są najczęściej wykorzystywane w nowoczesnym budownictwie.
Kominy systemowe – większe możliwości
Wybierając komin systemowy, możemy zagwarantować sobie większe możliwości estetyczne, jak i cieszyć się długotrwałym bezpieczeństwem. Niektóre z tych modeli kominów posiadają izolację termiczną pomiędzy wewnętrzną a zewnętrzną, dzięki czemu nie grozi im nadmierna utrata ciepła. Na rynku dostępne są dwa rodzaje kominów systemowych:
- ceramiczny – jest idealny do kominków, kotłów uniwersalnych, gazowych i na paliwa stałe oraz olejowe. Temperatura spalin, w której mogą pracować, posiada dość dużą rozpiętość, ponieważ minimalna wynosi 60 stopni, a maksymalna nawet 600 stopni Celsjusza. Długo zatrzymują ciepło i są odporne na wahania temperatur. Kominy ceramiczne, które wykonane są z wysokiej jakości materiałów i pochodzą od sprawdzonego producenta, będą służyły użytkownikowi na lata. Warto pamiętać, aby wkład był wentylowany, ponieważ kominy te mają tendencje do nasiąkania wodą.
- Stalowy – najczęściej są one wykorzystywane do pracy z kotłami kondensacyjnymi oraz kotłami gazowymi, które mają zamkniętą komorę spalania. Inaczej nazywa się je kominami dwuściennymi oraz powietrzno-spalinowymi. Te drugie najczęściej wykonane są ze stali lub stali połączonej z polipropylenem. Kominy dwuścienne stawiane są na zewnątrz budynku. Mogą być montowane wewnątrz, jednak do tego potrzebne jest odpowiednie zabezpieczenie pod względem szczelności. Model ten wykonany jest osłonowej rury z materiału, który jest odporny na zmienne warunki pogodowe oraz z przewodu spalinowego ze stali żaroodpornej lub kwasoodpornej. Kominy systemowe stalowe są o wiele lżejsze niż modele ceramiczne i świetnie sprawdzają się w przypadku nowoczesnych domów.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.