t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dalmierz laserowy - jak działa i do czego można go użyć? 

2022-10-28
Dalmierz laserowy - jak działa i do czego można go użyć? 

Urządzenia, takie jak dalmierze laserowe, to jedne z nowocześniejszych sprzętów, które są wykorzystywane podczas prac budowlanych. Dzięki nim wykonasz dokładny pomiar odległości podczas wszelkich prac wykończeniowych, a także wymierzysz każdą odległość na placu budowy. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób działa dalmierz laserowy i w jak możesz go użyć, koniecznie zapoznaj się z poniższym materiałem. Dowiesz się z niego również, który z dalmierzy laserowych będzie dla Ciebie najlepszym wyborem.

 


Z artykułu dowiesz się:

 1. Co warto wiedzieć o dalmierzach laserowych?
 2. Jak działa dalmierz laserowy?
 3. Od czego zależy zasięg dalmierza laserowego?
 4. Jakie są rodzaje dalmierzy laserowych?
 5. Jakie są dodatkowe funkcje dalmierzy laserowych?
 6. Jak dbać o dalmierz laserowy?
 7. Jaki dalmierz laserowy wybrać?


dalmierz laserowy

Dalmierze laserowe – co warto o nich wiedzieć?

Dalmierz laserowy to sprzęt, dzięki któremu szybko określisz odległość od konkretnego obiektu, przy pomocy lasera. Najczęściej promień ten jest podczerwony. Przeglądając ofertę dalmierzy laserowych bardzo często można spotkać się z innym nazewnictwem tych urządzeń, m.in. mierniki laserowe, dalmierz elektroniczny i metr laserowy. Sprzęty te są bardzo często wykorzystywane w budownictwie, podczas prac remontowych i geodezyjnych. Pozwalają bardzo szybko wymierzyć daną odległość, ale i precyzyjnie, ponieważ wykazują pomiary z dokładnością nawet co do milimetra. Niektóre modele mogą mierzyć odległości do kilkudziesięciu metrów, a niektóre nawet i do 300 metrów.

Jak działa dalmierz laserowy?

Mierzenie odległości za pomocą dalmierza laserowego jest bardzo proste. Wystarczy przyłożyć go do jednego końca odcinka, który ma zostać zmierzony i nacelować na punkt końcowy. Zdecydowanie warto wybrać miernik laserowy, który posiada funkcję zapisywania wyników. Dzięki temu nie będziesz musiał nosić przy sobie notesu i ołówka.

dalmierz laserowy

Dalmierz laserowy – zasięg. Od czego zależy?

To, jaki zasięg będzie miał dalmierz laserowy, zależy od rodzaju materiału, na który pada laser oraz od możliwości wykrycia plamki lasera. Producenci dalmierzy dbają o użytkowników tych urządzeń, dlatego ograniczają moc mierników, co ma duże przełożenie na ich zasięg. Kiedy zasięg pomiaru będzie najbardziej ograniczony? Z pewnością w przypadku powierzchni wilgotnych, ciemnych i nierównych. Najdłuższe zasięgi będą dotyczyć niezbyt dobrze oświetlonych miejsc. Wówczas mogą sięgać nawet 100 metrów. Jeśli pomiary są często przeprowadzane w trudnodostępnych miejscach, warto sięgnąć po dalmierz laserowy, który wykona kilka pomiarów i uśredni ich wynik. Dzięki temu uzyskasz bardzo precyzyjny pomiar.

Jakie są rodzaje dalmierzy laserowych?

Dalmierze laserowe mogą wykonywać pomiary na kilka różnych sposobów:

 • Czas przelotu – miernik laserowy opierający swoje działanie na czasie przelotu wysyła promień lasera, do określonego punktu i mierzy czas, podczas którego promień odbija się i wraca do dalmierza. To właśnie ten czas jest najważniejszym czynnikiem określającym odległość do konkretnego obiektu. Mierniki laserowe tego typu, są najczęściej wykorzystywane na budowie, podczas prac wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.
 • Przesunięcie fazowe fali świetlnej – to kolejny sposób, na podstawie którego może działać dalmierz. Metoda ta jest wykorzystywana w środowisku policyjnym i wojskowym, a także geodezyjnym. Dodatkowo jest bardzo precyzyjna. 
 • Interferometria – dalmierze laserowe wykorzystujące tę metodę opierają swoje działanie na falach elektromagnetycznych. Jest to najdokładniejsze urządzenie miernicze dostępne na rynku. Najczęściej kupowane są przez osoby, które po prostu na nie stać, ponieważ ich ceny są wysokie. 
dalmierz laserowy

Jak dbać o dalmierz laserowy?

Dalmierze laserowe mogą mieć wiele funkcji, które przydają się podczas różnorodnych prac. Jakie są to funkcje mierzenia?

 • Odległości w sposób ciągły,
 • Odchylenia od pionu i poziomu,
 • Odcinka i kąta,
 • Objętości, przyprostokątnych i pola powierzchni,
 • Wykorzystując twierdzenie Pitagorasa,
 • I możliwość odejmowania lub dodawania wartości.

Oprócz funkcji mierzenia, warto również wspomnieć o pamięci, w której możesz zapisać kilka lub kilkanaście ostatnich wyników. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne, jeśli lubisz otaczać się jak najmniejszą ilością rzeczy. Przydatny jest także timer, czyli samowyzwalacz czasowy, dzięki któremu możliwa jest automatyczna aktywacja pomiaru. 

Jaki dalmierz laserowy wybrać?

Tylko od Ciebie zależy, jaki dalmierz laserowy wybierzesz. Urządzenie to powinno być dopasowane do rodzaju wykonywanej przez Ciebie pracy. Najlepiej wybrać model, który nie ulega nadmiernej eksploatacji i będzie Ci służył przez wiele lat. Tego typu dalmierze laserowe produkowane są przez firmę PRO, która od ponad 30 lat zajmuje się tworzeniem jednych z najlepszych narzędzi mierniczych i nie tylko, na świecie. 

Autor: Małgorzata Buchkovska

Przeczytaj także:

 

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
pixel