Poziomica tradycyjna magnetyczna czy cyfrowa. Czym się kierować przy wyborze właściwej poziomicy
Jednym z najczęściej wykorzystywanych przyrządów podczas pracy na budowie, czy przeprowadzając remont, jest poziomica. Dzięki niej szybko wyznaczysz poziom i pion. Choć poziomica kojarzy się najczęściej z małym pęcherzykiem powietrza, który określa precyzję linii, to jednak dziś na rynku budowlanym można znaleźć o wiele więcej różnych modeli poziomic, m.in. cyfrową i magnetyczną. Czym charakteryzują się te poszczególne sprzęty i kiedy warto z nich skorzystać? Wszystkiego dowiesz się z poniższego materiału.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak działa poziomica tradycyjna?
- Jak działa poziomica magnetyczna?
- Jakie zalety i wady mają poziomice tradycyjne lub magnetyczne?
- W jaki sposób działa poziomica cyfrowa?
- Jakie zalety i wady mają poziomice cyfrowe?
- Co wziąć pod uwagę wybierając poziomicę?
Jak działa poziomica tradycyjna?
Poziomice tradycyjne bardzo często dostępne są w gospodarstwach domowych, gdzie od czasu do czasu przeprowadza się amatorskie prace remontowe. Najczęściej sprzęt ten składa się z jednej lub dwóch libelli z charakterystycznym płynem. Na rynku narzędzi poziomujących dostępne są również modele z trzema libellami. Dzięki szkłu powiększającemu pęcherzyk powietrza umieszczony w płynie jest jeszcze lepiej widoczny. To on określa czy dana płaszczyzna jest prosta, czy też nie. Poziomica laserowa, choć jest przydatna podczas wielu prac, to jednak nie jest w stanie zapewnić takiej precyzji pomiaru, jak inne, bardziej nowoczesne modele tych sprzętów.
Jak działa poziomica magnetyczna?
Poziomice magnetyczne działają na takiej samej zasadzie, jak poziomice tradycyjne. Różnią się od nich jednak tym, że dodatkowo są wyposażone w magnes znajdujący się od spodu profilu. Dzięki niemu poziomica magnetyczna może być przymocowana do metalowego komponentu, co sprawia, że pomiar staje się o wiele łatwiejszy. Urządzenie to doceniane jest w sektorze ślusarskim i hydraulicznym.
Jakie zalety i wady mają poziomice tradycyjne lub magnetyczne?
Do zalet można zaliczyć:
- Szybki pomiar.
- Łatwość obsługi.
- Niską cenę.
Wady to m.in.:
- Nie dość precyzyjny pomiar.
- Brak możliwości pomiaru kąta.
W jaki sposób działa poziomica cyfrowa?
Poziomice elektroniczne są najdokładniejsze spośród wszystkich wymienionych tu narzędzi pomiarowych. Urządzenie to posiada moduł cyfrowy i podświetlany wyświetlacz , dzięki któremu szybko odczytasz pomiar. Dużym ułatwieniem jest sygnał dźwiękowy , który informuje o osiągnięciu oczekiwanego kąta. Jednak nie każda cyfrowa poziomica jest wyposażona w taką opcję. Urządzenie to także może posiadać magnes , a także funkcję zapisywania pomiarów, możliwość wykorzystania różnych jednostek pomiarowych i korektę kata nachylenia , co przydaje się podczas pracy na nierównym podłożu. Poziomica cyfrowa przydaje się do przeprowadzenia bardzo precyzyjnych prac.
Jakie zalety i wady mają poziomice cyfrowe?
Zalety poziomic cyfrowych to przede wszystkim:
- Bardzo precyzyjny pomiar.
- Urządzenie proste w użytku.
- Możliwość pomiaru kątów.
Do wad można zaliczyć:
- Wydłużony czas pomiaru.
- Wyższa cena.
- Konieczność posiadania baterii.
Narzędzia do poziomowania – co wziąć pod uwagę podczas wyboru?
Wybór odpowiedniej poziomicy nie stanowi najłatwiejszego zadania. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jakie masz oczekiwania względem tego narzędzia i do jakich prac ma Ci się przydać. Tradycyjne poziomice dedykowane są do prac domowych np. do wieszania półki lub obrazu, gdzie nie wymaga się precyzji co do 1 mm. Dodatkowo tradycyjne modele najczęściej posiadają długość od 30 do 170 cm, a więc nie umożliwiają pracy na długich odległościach . Z pewnością standardowe poziomice należy docenić za ich trwałość i niezawodność właściwie w każdym warunkach. Narzędzia te są odporne na wilgoć, brud, kurz czy nawet solidny upadek . Do użytku nieprofesjonalnego są wybierane właśnie poziomice tradycyjne, ponieważ są po prostu tanie.
Cyfrowe poziomice są o wiele bardziej precyzyjne, dlatego sprawdzą się wśród profesjonalistów. Umożliwiają pracę nawet na odcinku kilkunastu metrów i pozwalają na wykonywanie pracy ciągłej. Nie wymagają zapisu pomiarów na kartce, ponieważ wszystko ukazane jest na wygodnym wyświetlaczu.
Jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz poziomicę od sprawdzonego producenta urządzeń do poziomowania, sprawdź ofertę marki PRO, dostępną w naszej hurtowni.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Przeczytaj także:
- Dlaczego poziomnice PRO są koloru czerwonego?
- Bezpieczeństwo i higiena pracy z narzędziami laserowymi PRO
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.