Co to jest styropian fasadowy?
Styropian jest jednym z najpopularniejszych materiałów, które stosuje się do ocieplania budynków. Warto mieć to na uwadze, szukając odpowiedniego produktu. Producenci tego materiału oferują go w różnych postaciach, które różnią się rozmaitymi parametrami. Chcąc zatem mieć pewność, że dokonany wybór jest słuszny, warto wiedzieć, czym dokładnie jest styropian fasadowy i jakimi parametrami powinien się cechować najlepszy produkt.
Mnogość produktów, jakie można spotkać na rynku, powoduje, że inwestor nie zawsze do końca wie, który produkt wybrać. Mając to na uwadze, warto zawczasu zapoznać się z charakterystycznymi oznaczeniami, które można znaleźć etykietach każdego styropianu.
Definicja
Aby skupić się na poszczególnych oznaczeniach, dobrze jest w ogóle wiedzieć, co to styropian fasadowy? Definicja mówi, że jest to uformowany w określonej wielkości i grubości płyty spieniony polistyren, spośród których można wymienić dwie podstawowe odmiany:
- XPS, inaczej nazywany polistyrenem ekstrudowanym, który wykorzystywany jest dopiero od kilkunastu lat. Jest to produkt, który ma lepsze właściwości wytrzymałościowe i izolacyjne, a także mniejszą nasiąkliwość. Jego cechą charakterystyczną jest to, że jest barwiony.
- EPS, czyli polistyren ekspandowany, to wykorzystywany od kilkudziesięciu lat styropian, który produkowany jest w blokach cięty na wymaganą grubość. Działanie to sprawia, że struktura produktu staje się porowata, co w konsekwencji oznacza zwiększenie nasiąkliwości wodą. Mówiąc o tym rodzaju styropianu, nie można zapominać o jego podziale na:
- zwykły - wszystkim znane białe płyty, które charakteryzują się różną gęstością, wspxółczynnikiem przewodności cieplnej oraz wytrzymałością;
- o obniżonej chłonności wody - te stosuje się najczęściej do ocieplenia fundamentów. Można go również stosować na dachy płaskie i na podłogi. Mają charakterystyczny niebieski kolor;
- grafitowy - ma obniżony współczynnik przewodzenia ciepła; jego kolor nie oznacza jednak, że jest bardziej wytrzymały od białego.
Parametry, o których nie można zapominać
Wiedząc już czym jest ten polistyren, dobrze jest zapoznać się z jego parametrami. To one określają, jakie właściwości ma produkt i do jakich zastosowań będzie odpowiedni.
Pierwszym z parametrów, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest współczynnik przewodzenia ciepła - λ. W tym wypadku należy pamiętać o tym, że im ta wartość jest niższa, tym lepiej, ponieważ oznacza to, że dany produkt będzie lepszą barierą dla ucieczki ciepła z budynku. Jak można się spodziewać, przekłada się to na oszczędności związane z ogrzewaniem pomieszczeń.
Kolejnym parametrem, którego powinno szukać się na umieszczonych na opakowaniu oznaczeniach, jest wytrzymałość na rozciąganie i ściskanie. Producenci muszą stosować się tutaj do normy PN-EN 13163+A1:2015-3, jednak długi kod, który umieszczają na opakowaniach, nic nie mówi potencjalnemu klientowi. Szukając zatem odpowiedzi na pytanie o ściskanie i rozciąganie, powinien skupić się tak naprawdę na dwóch oznaczeniach: CS(10) oraz TR. To pierwsze informuje o wytrzymałości na ściskanie, czyli jak dużego nacisku trzeba użyć, aby spłaszczyć płytę styropianu, a to drugie o wytrzymałości na rozciąganie. Ten parametr ma mniejsze znaczenie przy styropianie fasadowym, ponieważ produkt będzie przykryty dodatkową warstwą zbrojoną i tynkiem. Niemniej jednak przyjęło się, że wartość TR nie powinna być mniejsza niż 80.
Ostatnią rzeczą, którą zawsze warto sprawdzić przy zakupie takiego styropianu, jest jego gęstość. Okazuje się bowiem, że im wyższa gęstość, tym poprawia się izolacyjność cieplna i produkt jest bardziej wytrzymały.
Wiedząc już, co to znaczy styropian fasadowy i na jakie parametry zwrócić szczególnie uwagę, można wybrać się do sklepu budowlanego i zamówić określony produkt.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.