Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co to jest Krajowa Ocena Techniczna?

2020-10-29
Co to jest Krajowa Ocena Techniczna?


Proces budowlany wymaga od inwestorów, a także producentów materiałów budowlanych posiadania odpowiednich dokumentów. Jednym z nich jest Krajowa Ocena Techniczna. Czym jest, od kiedy obowiązuje i jak ją uzyskać? Mając na uwadze, że nie każdy posiada wiedzę na ten temat, w tym artykule rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Z artykułu dowiesz się:


“krajowa

Od 1 stycznia 2017 roku Krajowa Ocena Techniczna jest głównym dokumentem, który potwierdza stałość właściwości użytkowych materiałów budowlanych z obowiązującymi w kraju przepisami. Wspomniany certyfikat zastąpił tym samym Aprobatę Techniczną. Czym dokładnie jest KOT i kto ją wydaje? Odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Krajowa Ocena Techniczna — czym jest wspomniany dokument?

Krajowa Ocena Techniczna to nic innego, jak wcześniejsza Aprobata Techniczna. Dokument wydaje się w celu potwierdzenia stałości właściwości użytkowych materiałów budowlanych, które objęte są Krajowym Systemem Oceny i Weryfikacji. Wspomniane właściwości powinny być zgodne z obowiązującymi na danym terenie normami i przepisami prawa.

Krajowa Ocena Techniczna została wprowadzona Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dn. 17 listopada 2016 roku, które traktuje o sposobie deklarowania właściwości użytkowych materiałów budowlanych, a także określa sposób znakowania wspomnianych towarów znakiem budowlanym. Warto mieć na uwadze, że Krajowa Ocena Techniczna jest dokumentem, który odnosi się do materiałów budowlanych oznaczonych znakiem budowlanym B.

“krajowa

Kto i na jaki czas wydaje Krajową Ocenę Techniczną?

Aby otrzymać Krajową Ocenę Techniczną dla poszczególnych materiałów budowlanych, producent musi zgłosić się do autoryzowanej jednostki, która posiada wszelkie uprawnienia do oceny wyrobów i wydawania takiego dokumentu. Upoważnienie do tego typu działań otrzymuje się na mocy ustawy. Aby wybrać odpowiedni podmiot, warto skorzystać ze strony Ministerstwa Infrastruktury, na której umieszczono wykaz jednostek uprawnionych do sporządzenia KOT.

Tutaj należy podkreślić, że aby KOT została wydana, producent musi wnieść stosowną opłatę. Nie jest ona stała i zależy od roboczogodzin, a także stawki godzinowej, jakie pracownicy wybranej jednostki poświęcili na przygotowanie dokumentu.

Jak długo obowiązuje raz wydana Krajowa Ocena Techniczna?

Raz wydana Krajowa Ocena Techniczna nie jest wieczna. Dokument ważny jest przez 5 lat. Wspomniany certyfikat może być przedłużany na kolejne lata, warto jednak mieć na uwadze, że okres ten nie może być dłuższy niż wspomniane wyżej 5 lat. Na uwagę zasługuje fakt, że Krajowa Ocena Techniczna jest ważna i obowiązuje od dnia, w którym ją wydano.

Zobacz także: Czym jest Krajowa Ocena Techniczna dla systemów dociepleń? Jak ją uzyskać?

Jakie parametry bierze się pod uwagę podczas wystawiania KOT?

Jednostki, które odpowiedzialne są za stworzenie Krajowej Oceny Technicznej dla danego wyrobu, zanim wydadzą opinię, skupiają swoją uwagę na kilku parametrach. Należą do nich:

 • przewidywana trwałość materiału budowlanego;
 • opinie ekspertów na temat danego wyrobu;
 • badania i obliczenia, w których wykorzystano zharmonizowane metody badań i obliczeń;
 • przepisy techniczno — budowlane;
 • zasady wiedzy technicznej.

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, specjaliści mają pełen obraz danego produktu, który pozwala im wydać na jego temat odpowiednią ocenę.

“krajowa

Przepisy prawa, które regulują wydawanie Krajowej Oceny Technicznej

Krajowa Ocena Techniczna zawsze powinna być zgodna z obowiązującymi w kraju przepisami prawa. Jakie zatem ustawy i rozporządzenia regulują wydawanie dokumentu?

Ustawa z 13.04.2016 traktująca o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku

Wspomniana wyżej ustawa normalizuje zasady nadzoru rynku wyrobów budowanych, w skład którego wchodzą:

 • kontrola materiałów, które przywożone są na teren UE w zakresie zgodnym z obowiązującą ustawą;
 • kontrola wyrobów pod względem spełniania wymogów prawnych i wytrzymałościowych;
 • kontrola wyrobów w zakresie stwarzania przez nie potencjalnego zagrożenia;
 • prowadzenie postępowania w zakresie wprowadzonych do obrotu lub oddanych do użytku materiałów, które są niezgodne z wymaganiami prawa lub są niebezpieczne dla użytkowników.

“krajowa

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa o sposobie deklarowania właściwości użytkowych istniejących na rynku wyrobów budowlanych z dnia 17.11.2016 r.

Wspomniane wyżej rozporządzenie traktuje o sposobie deklarowania właściwości użytkowych istniejących na rynku materiałów budowlanych, a także o sposobie ich znakowania odpowiednimi znakami budowlanymi. Dokument ten określa:

 • w jaki sposób należy deklarować właściwości użytkowe poszczególnych materiałów budowlanych;
 • jak powinien wyglądać wzór oraz treść Krajowej Oceny Technicznej;
 • sposób, w jaki jednostki do tego uprawnione powinny udostępnić producentom i odbiorcom wyrobów budowlanych wystawione certyfikaty;
 • sposób, w jaki powinny być znakowane poszczególne materiały budowlane i jaki zakres informacji powinno przekazać się użytkownikowi w związku z naniesionym znakiem budowlanym;
 • krajowe systemy oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych materiałów budowlanych;
 • grupy produktów, które są objęte obowiązkiem sporządzenia dla nich KOT właściwości użytkowych.
 • “krajowa

  Na jakie produkty z oferty renowa24.pl warto zwrócić uwagę?

  Skoro wiadomo już, czym jest Krajowa Ocena Techniczna i na jakich dokumentach się opiera, chcielibyśmy, abyście wiedzieli, że także w sklepie renowa24.pl mamy produkty, które uzyskały niezwykle wysoką ocenę w tym zakresie. Mowa tutaj o produktach takich marek jak MAGNETIC i ARSANIT. Wymienione marki posiadają KOT, co pozwala na to, aby producent zapewnił Klientów o ich wysokiej jakości i trwałości, a także użyteczności. Zachęcamy zatem do zapoznania się z ofertą tynków, styropianów oraz chemii budowlanej wspomnianych marek.

  Mamy nadzieję, że powyższe informacje rozwieją wszelkie wątpliwości związane z Krajową Oceną Techniczną. Jeżeli nadal będą pojawiać się wątpliwości, zachęcamy do kontaktu ze specjalistami renowa.24.pl, którzy postarają się odpowiedzieć na wszystkie pytania.

  
  
  
  
  

  Buduj i remontuj razem z nami!

  logo renowa24.pl

  Autor: Aneta Wojtczak

  Udostępnij
  Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
  Zaufane Opinie IdoSell
  4.49 / 5.00 185 opinii
  Zaufane Opinie IdoSell
  2021-12-12
  Wszystko ok. Polecam.
  2021-12-02
  Profesjonalne, rzeczowe.
  pixel