Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym jest Krajowa Ocena Techniczna dla systemów dociepleń? Jak ją uzyskać?

2020-10-29
Czym jest Krajowa Ocena Techniczna dla systemów dociepleń? Jak ją uzyskać?


Osoby, które planują budowę domu lub są w trakcie jego remontu z powinny wiedzieć, że każdy materiał budowlany powinien mieć wydany specjalny dokument potwierdzający jego jakość i bezpieczeństwo dla użytkowników. Czym jest Krajowa Ocena Techniczna, bo o niej mowa? Jak uzyskać ją dla systemów ociepleń? Na te i inne pytania związane z KOT odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Z artykułu dowiesz się:


“krajowa

Jak mówią — nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania. Dlatego też każdy, bez względu na to, czy jest producentem, czy inwestorem powinien zapoznać się z przepisami, które regulują uzyskanie Krajowej Oceny Technicznej. Czym jest taki dokument? Jak uzyskać go dla systemów dociepleń? Jak sprawdzić, czy produkty, jakie wybraliśmy na swoją budowę posiadają taki certyfikat?

Krajowa Ocena Techniczna — dokument, o którym warto wiedzieć

Krajowa Ocena Techniczna to nic innego, jak dokument potwierdzający właściwości użytkowe określonego produktu, np. systemów dociepleń. Dokument ten potwierdza, że wybrany przez inwestora produkt spełnia wymagania, jakie stawiają przed nim obiekty budowlane, w których ma zostać zastosowany. Aby poznać podstawowe wymagania, jakie muszą spełnić systemy dociepleń, warto zapoznać się z ustawy Prawi Budowlane z dnia 7.07.1994r. (art. 5 ust. 1 pkt 1) (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409, z późn. zm.).

Krajową Ocenę Techniczną wydaje się dla produktów, które:

 • nie zostały objęte zakresem przedmiotowym w Polskich Normach (PN) wyrobu;
 • Polska Norma wg której stworzono produkt nie przewiduje określonej metody jego oceny, jako wyrobu budowlanego;
 • jeżeli metoda zawarta w PN nie jest właściwa, jeśli chodzi o ocenę danego produktu.

“krajowa

Rozporządzenie z dnia 17 listopada 2016 roku traktujące o Krajowej Ocenie Technicznej

Rozporządzenie, które zostało przyjęte w dniu 17.11.2016 roku i weszło w życie z dniem 6 grudnia 2016 roku mówi o tym, jakie warunki powinny spełnić podmioty, które zarówno chcą uzyskać Krajową Ocenę Techniczną, jak i te, które wydają KOT i podpisują się pod wspomnianym dokumentem. Co zatem należy zrobić, aby pozytywnie przejść proces oceny i uzyskać Krajową Ocenę Techniczną dla systemów dociepleń?

Kroki, jakie należy przejść, aby uzyskać pozytywną Krajową Ocenę Techniczną

Dokumenty, jakie należy dostarczyć

Każdy producent systemów dociepleń, który chce uzyskać KOT, powinien złożyć wniosek do właściwej dla niego Krajowej Jednostki Oceny Technicznej. Skąd wiedzieć, do którego podmiotu się zwrócić? To zależy od rodzaju systemu ociepleń i planów, które dotyczą jego wykorzystania.

Producent wraz z wnioskiem zobowiązany jest do dostarczenia:

 • opisu technicznego wyrobu;
 • obliczeń, rysunków oraz innych informacji, które pozwolą na prawidłową ocenę właściwości użytkowych systemu dociepleń;
 • informacji nt. wewnętrznego systemu dotyczącego Kontroli Jakości w zakładzie produkcyjnym;
 • schematu procesu produkcyjnego dotyczące systemów dociepleń, dla których stara się o KOT.

“krajowa

Weryfikacja dostarczonych dokumentów

Po dostarczeniu przez producenta systemów dociepleń wymaganych dokumentów następuje ich weryfikacja formalna. Pracownicy Jednostki Oceny Technicznej zobowiązani są do wysłania do producenta informacji o wszczęciu postępowania (jeżeli w przesłanych dokumentach pojawią się jakieś nieprawidłowości) lub jego braku.

W momencie kiedy ocena przesłanych dokumentów jest pozytywna, Producent musi zawrzeć umowę z daną Jednostką Oceny Technicznej na przeprowadzenie postępowania, które zakończy się wydaniem Krajowej Oceny Technicznej.

Po podpisaniu wspomnianej umowy, wybrana JOT określa wszelkie wymagania, których celem jest właściwe dokonanie oceny właściwości użytkowych systemu dociepleń, biorąc pod uwagę jego zastosowanie w określonych warunkach. Do wymagań tych należą:

 • badania,
 • klasyfikacje,
 • obliczenia,
 • dokumenty,
 • inne potrzebne informacje.

Laboratoria, w których można wykonać badania potrzebne do wydania KOT

Jeżeli do wydania Krajowej Oceny Technicznej potrzebne będą dodatkowe badania można je wykonać w krajowych laboratoriach udostępnianych przez JOT lub innych, które wybierzesz jako wnioskodawca. Podczas dokonywania wyboru odpowiedniego miejsca, weź pod uwagę system oceny stałości właściwości użytkowych dla systemów dociepleń. Co więcej, sprawdź także zakres badań, jakie w tym wypadku może wykonać wybrana jednostka. Musisz mieć bowiem na uwadze, że niektóre badania, jakie często są potrzebne do wydania rzetelnej opinii oferuje tylko jedno laboratorium w Polsce. Warto zatem wybierać te miejsca, których wyniki akceptuje JOT.

Mając wszystkie badania oraz dokumenty dostarczone przez Producenta, pracownicy JOT dokonują ostatecznej oceny i wydaje Krajową Ocenę Techniczną.

“krajowa

Jakie informacje powinna zawierać prawidłowo wydana Krajowa Ocena Techniczna?

Krajowa Ocena Techniczna, aby była ważna, musi zawierać kilka istotnych informacji. Należą do nich:

 • nazwa i adres siedziby jednostki, która wydała ocenę dla systemów dociepleń;
 • akty prawne, które były podstawą do wydania KOT;
 • nazwę techniczną i handlową ocenianego systemu dociepleń;
 • informacje na temat Producenta wyrobu;
 • opis techniczny oraz oznaczenie typu systemu;
 • informacje, w jaki sposób będzie stosowany system dociepleń (tutaj należy szukać warunków montażu, warunków użytkowania oraz informacji nt. konserwacji);
 • właściwości użytkowe systemu dociepleń, które można wyrazić w klasach, poziomach albo w formie opisu;
 • wytyczne, które dotyczą: pakowania wyrobu, jego transportu, składowania oraz odpowiedniego oznakowania;
 • wymagania, jakie stawia się zakładowej kontroli produkcji;
 • szczególne warunki procesu produkcyjnego;
 • datę wydania i okres ważności dokumentu;
 • wykaz dokumentów, które zostały wykorzystane do stworzenia oceny, w tym wszelkie sprawozdania, obliczenia i badania;
 • podpis kierownika Krajowej Jednostki Oceny Technicznej.

Mając w swoich rękach Krajową Ocenę Techniczną, producenci mogą wprowadzić do obrotu i udostępnić swoim Klientom oferowane systemy dociepleń. Zanim jednak tak się stanie, należy oznakować wyrób znakiem B i wystawić dla niego Krajową Deklarację Właściwości Użytkowych. Tylko tak przygotowany wyrób może pojawić się na sklepowych półkach.

“krajowa

Produkty w renowa24.pl, na które warto zwrócić uwagę

Jedynymi z wielu produktów, które przeszły przez cały proces uzyskania Krajowej Oceny Technicznej dla systemów dociepleń jest asortyment ARSANIT i MAGNETIC. Właściciel wspomnianych marek dołożył wszelkich starań, aby oferowane przez niego towary, w tym styropiany, tynki, czy chemia budowlana, były w 100% użytkowe i miały jak najwyższą jakość. Uzyskana przez nie Krajowa Ocena Techniczna tylko utwierdza Klientów w przekonaniu, że są to produkty godne uwagi.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat ww. marek, zachęcamy do kontaktu ze specjalistami pracującymi w renowa24.pl. Nie tylko rozwieją wszelkie wątpliwości na poruszony wyżej temat, ale także pomogą dobrać idealne rozwiązania.

Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Autor: Aneta Wojtczak

Udostępnij
Pokaż więcej wpisów z Październik 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-12-18
Jestem zadowolona w 100%, wszystko sprawnie, ludzie b mili, profesjonalizm. Polecam
2021-12-12
Wszystko ok. Polecam.
pixel