Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wysokoosiowe okna dachowe — dlaczego warto je wybrać?

2022-03-23
Wysokoosiowe okna dachowe — dlaczego warto je wybrać?

 

Okna dachowe dostępne na rynku, choć spełniają tę samą funkcję, różnią się między sobą choćby sposobem otwierania. Na rynku dostępne są okna dachowe uchylne, rozwieralne, oraz o podwyższonej osi obrotu, zwane inaczej wysokoosiowymi. Właśnie nimi zajmiemy się w dzisiejszym wpisie. Okna wysokoosiowe powinny wybrać wysokie osoby, ponieważ bez problemu będą mogły pod nimi stanąć. Nie są to jednak jedyne zalety okien o podwyższonej osi obrotu. Za co jeszcze kochają je użytkownicy?

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie parametry należy wziąć pod uwagę wybierając okna dachowe wysokoosiowe?
  2. Które atuty przemawiają za wykorzystaniem okien dachowych wysokoosiowych na poddaszu mieszkalnym?
  3. Jakie rodzaje okien dachowych o podwyższonej psi obrotu użytkownik znajdzie na rynku?

okno dachowe o podwyższonej osi obrotu

Wybierając okna dachowe, warto skupić się nie tylko na sposobie jego otwierania, ale także na przeznaczeniu. Dostępne na rynku produkty pozwalają bowiem nie tylko doświetlić poddasze i przewietrzyć wnętrza, w których zostały zamontowane. Odpowiednio dobrane są w stanie zapewnić kontakt wzrokowy z otoczeniem. A jeśli inwestor zdecyduje się na okna dachowe balkonowe, będzie także mógł stworzyć niewielką przestrzeń do wypoczynku na świeżym powietrzu.

Jakie parametry należy wziąć pod uwagę wybierając okna dachowe wysokoosiowe?

Wysokoosiowe okna dachowe mają budowę podobną do dostępnych od lat okien dachowych obrotowych. Różnica pomiędzy tymi rozwiązaniami polega na miejscu, w którym okno się obraca. W oknach o podwyższonej osi obrotu wspomniana oś znajduje się w ¾ wysokości okna. Decydując się np. na okna dachowe Roto można liczyć na produkt, który dzięki podniesionej osi obrotu, a także zastosowaniu opatentowanego systemu wspomagania zawiasów, pełni także funkcję okna klapowego (jego dolna część skrzydła zamienia się w wersję klapową). Rozwiązanie to sprawia, że każdy, nawet wysoki właściciel może bez obaw podejść do otwartego okna połaciowego. Górna część okna wysokoosiowego zapewni dodatkowe doświetlenie.

Decydując się na wysokoosiowe okna dachowe, należy zwrócić uwagę nie tylko na ich funkcję użytkową, ale także na parametry, jakie posiadają. Produkty tego typu cechuje doskonała izolacyjność termiczna — Ug wynosi 1,0 W/(m2K) i Uf = 1,4 W/(m2K).

Okna wysokoosiowe mogą mieć wysokość nawet do 200 cm, dzięki czemu właściciel mieszkania nie musi myśleć o zespalaniu okien w pionie. Jak zatem widać, będą doskonale doświetlać wnętrze, w którym zostanie zamontowane.

salon z kuchnią wyposażony w okna dachowe

Które atuty przemawiają za wykorzystaniem okien dachowych wysokoosiowych na poddaszu mieszkalnym?

Okna o podwyższonej osi obrotu zapewniają właścicielowi komfort użytkowania poddasza. Rozwiązanie to dzięki zastosowaniu nowej technologii, łączy w sobie funkcję okna obrotowego i klapowego.

Jak wspomnieliśmy wyżej, najważniejszą zaletą tego rozwiązania fakt, że po otwarciu okna bez problemu podejdzie do niego nawet wysoka osoba. Zawiasy przesunięto bowiem do góry o około 15 - 20 cm, w zależności od tego, jakiej wysokości jest okno.

Decydując się na ten model okna, warto mieć na uwadze, że jego montaż nie różni się od instalacji pozostałych dostępnych na rynku okien dachowych. Wybrane okna dachowe wysokoosiowe mieszczą się bez problemu między krokwiami, dzięki czemu inwestor nie musi przeprowadzać kosztownych zmian w konstrukcji dachu.

Jakie rodzaje okien dachowych o podwyższonej psi obrotu użytkownik znajdzie na rynku?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów okien o podwyższonej osi obrotu. Warto zapoznać się z ofertą, aby wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb.

Tradycyjne okno dachowe wysokoosiowe

O jego zaletach i parametrach pisaliśmy wyżej. Tego typu rozwiązanie, jeśli zamontuje się je w dachu, którego kąt nachylenia wynosu między 39 a 43°, będzie spełniać założenia normy DIN 5034-1, która mówi, że dolna krawędź okna powinna być umieszczona na wysokości do 95 cm, a górna powinna znajdować się na wysokości minimum 220 cm od podłogi.

Okna dachowe wysokoosiowe można otwierać obrotowo i blokować do mycia przy kącie 160°. Można je montować w dachach, których kąt nachylenia wynosi od 20 do 65°. Bez problemu da się na nich zainstalować akcesoria do okien dachowych zewnętrzne i wewnętrzne.

pokój dziecięcy wposażony w okna dachowe

Okna dachowe wysokoosiowe wyposażone w naświetle dolne

Jest to model okna, w którym w jednej ościeżnicy umieszczono dwa skrzydła. Górna część otwierana jest obrotowo. Oś obrotu tego rozwiązania zlokalizowana jest powyżej połowy wysokości okna. Dolna część skrzydła się nie otwiera. Wyposażono ją w bezpieczną szybę laminowaną.

Wspomniane rozwiązanie to propozycja idealna dla osób, którym zależy na dobrym doświetleniu poddasza, jednak nie zdecydują się na tradycyjne okna dachowe KOMBI montowane w pionie. Dzięki oknom dachowym wysokoosiowym wyposażonym w nadświetla dolne użytkownik nie tylko doskonale doświetli przestrzeń poddasza, ale także będzie mógł ją prawidłowo przewietrzyć. Co więcej, dzięki większej powierzchni przeszklenia, może także liczyć na szerokie pole widzenia. Podobnie, jak tradycyjne okno dachowe wysokoosiowe, po jego zamontowaniu w dachu, którego kąt nachylenia będzie wynosił pomiędzy 30 a 43°, okno będzie spełniało założenia normy DIN 5034-1.

Podsumowanie

Wybierając produkty spośród dostępnych na rynku okien dachowych, warto skupić się nie tylko na poszczególnych typach, ale także na walorach użytkowych. Nie da się bowiem ukryć, że dobrze dobrane okna znacznie podniosą komfort użytkowania poddasza i sprawią, że użytkownikom będzie lepiej żyło się na tej przestrzeni.

okna dachowe wysokoosiowe w salonie na poddaszu

 

Przeczytaj także:

 

 


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
2023-03-17
Wszytko ok
pixel