Wysokoosiowe okna dachowe, dlaczego warto je wybrać?
Kupując okno dachowe, trzeba zwrócić uwagę na sposób jego otwierania. Jedną z dostępnych na rynku opcji jest podwyższona oś obrotu. Na czym polega to rozwiązanie i w jakich sytuacjach sprawdza się najlepiej? Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat wysokoosiowych okien. Poznaj ich zalety i sprawdź, czy są odpowiednie dla Ciebie.
Spis treści:
- Czym są wysokoosiowe okna dachowe?
- Zalety okien z podwyższoną osią obrotu
- Większa swoboda ruchu
- Łatwiejsze czyszczenie okien
- Lepsze doświetlenie wnętrz
- Wygodne spoglądanie za okno
- Polecani producenci i modele okien wysokoosiowych
- Kryteria wyboru okna z podwyższoną osią obrotu
- Montaż okna wysokoosiowego
- Gdzie montować wysokoosiowe okna dachowe?
Czym są wysokoosiowe okna dachowe?
Tradycyjnie otwierane okna dachowe obrotowe posiadają zawiasy mocowane w połowie wysokości ramy skrzydła. W przypadku modeli wysokoosiowych oś zostaje podwyższona, najczęściej do poziomu ¾. Takie rozwiązanie sprawia, że zyskują nowe właściwości i funkcje. Dla przykładu, można obracać je o 180 stopni i mieć łatwiejszy dostęp do zewnętrznej strony szyb. Po otwarciu dolna część skrzydła znajduje się poza pomieszczeniem. W zależności od wybranego rodzaju produktu można montować je w dachach o kącie nachylenia od 15 do 90 stopni. Wykonywane są z różnych materiałów, takich jak drewno, PCV, aluminium. Niektóre modele posiadają funkcję otwierania klapowego.
Zalety okien z podwyższoną osią obrotu
Okna dachowe montuje się, by doświetlić wnętrze i zapewnić mu odpowiednią wentylację. Przy zakupie stolarki okiennej trzeba jednak wziąć pod uwagę wiele innych kwestii, takich jak łatwość jej obsługi, czyszczenia i konserwacji. Ważnym kryterium wyboru okazuje się nawet wzrost użytkowników. Zanim zdecydujesz się na okna z podwyższoną osią obrotu, sprawdź, jakie są ich zalety i czy pasują do Twojego projektu poddasza.
Większa swoboda ruchu
Podwyższona oś obrotu jest świetnym rozwiązaniem dla wysokich osób. Zawiasy są przesunięte o około 20-30 cm, a dolna część skrzydła otwiera się na zewnątrz. Dzięki temu łatwiej jest obsługiwać okno i stanąć przy nim w pozycji wyprostowanej. To dobra opcja również na niewielkie poddasza. Skrzydło nie zajmuje miejsca wewnątrz pomieszczenia, przez co zapewnia większą ilość przestrzeni, jest wygodniejsze i bezpieczniejsze w użyciu. Mieszkańcy nie muszą obawiać się, że uderzą głową w otwarte okno.
Łatwiejsze czyszczenie okien
Możliwość obrotu skrzydła okna o 180 stopni zapewnia wygodniejsze mycie szyb zewnętrznych. Można ustawić je w takiej pozycji, by sięgnąć do niego bez wchodzenia na drabinę i wychylania się na zewnątrz. Warto dodać, że nowoczesne pakiety szybowe są wyjątkowo łatwe do utrzymania w czystości. Producenci stosują powłoki odpychające cząsteczki wody, które zapobiegają powstawaniu zacieków. Szyby samoczyszczące wchodzą w reakcję z ultrafioletowymi promieniami światła dziennego i rozkładają zanieczyszczenia organiczne. Takie technologie znajdują się na przykład w ofercie marki Fakro.
Lepsze doświetlanie wnętrz
Ciekawym rozwiązaniem są okna wysokoosiowe z dolnym doświetleniem. Składają się z dwóch części. U góry zamocowane jest okno dachowe z podwyższoną osią obrotu, a na dole nieotwierany element doświetlający. Są źródłem dużej ilości naturalnego światła, sprawdzają się w nowoczesnych projektach budowlanych. Optycznie powiększają pomieszczenia i sprawiają, że przebywanie na poddaszu staje się bardziej komfortowe. Warto dodać, że okna wysokoosiowe dostępne są w różnych wymiarach. Niektóre modele mierzą nawet do 200 cm wysokości. Umiejscowione wyżej zawiasy pozwalają na stabilne, bezpieczne mocowanie dużych przeszkleń.
Wygodne spoglądanie za okno
Okna wysokoosiowe zapewniają możliwość wygodnego spoglądania na to, co dzieje się na zewnątrz budynku. Nawet jeżeli są otwarte, łatwiej przy nich stanąć, nie trzeba się schylać, ryzyko uderzenia w skrzydło okienne jest znacznie mniejsze niż w przypadku tradycyjnych obrotowych mechanizmów. Często montowane są w domowych gabinetach, salonach, sypialniach. Sprzyjają odpoczynkowi i zapewniają dostęp do świeżego powietrza, które pomaga nabrać energii do dalszego działania. Jeżeli jest taka możliwość, warto montować je w miejscu, skąd będzie dobry widok na posesję, na przykład bramę wjazdową.
Polecani producenci i modele okien wysokoosiowych
Jakość okna dachowego ma duży wpływ na jego funkcjonalność. Wybieraj produkty sprawdzonych producentów, którzy dbają o trwałość wykorzystywanych materiałów i stawiają na nowoczesne rozwiązania technologiczne. Poniżej prezentujemy kilka często wybieranych przez klientów modeli okien:
- Okno dachowe FAKRO FTT/U U6 — model trzyszybowy, przeznaczony do montażu w dachu o kącie nachylenia od 15 do 70 stopni. Ma niski współczynnik przenikania ciepła, sprawdza się w projektach domów energooszczędnych. Wyposażony w klamkę z dwustronnym ryglowaniem. Wykonany z drewna sosnowego pokrytego lakierem akrylowym zapobiegającym szkodliwemu działaniu wilgoci.
- Okno dachowe ROTO Designo R79 K — model wykonany z PCV, odpowiedni do pomieszczeń z podwyższoną wilgotnością powietrza, takich jak kuchnie i łazienki. Wyposażony w pakiet trzyszybowy. Do montażu w dachach o kącie nachylenia od 20 do 65 stopni. Zawiera folię paroizolacyjną i docieplenie ramy okna, chroni poddasze przed utratą ciepła i zwiększa efektywność energetyczną budynku.
- Okno dachowe SKYFENS Skylight Termo — model dwuszybowy o uniwersalnym zastosowaniu, dostępny w korzystnej cenie. Zawiera białe, plastikowe ramy okienne odporne na żółknięcie. Ma niższe parametry od okien z pakietem trzyszybowym, sprawdzi się na poddaszu, które nie jest stale zamieszkiwane i nie wymaga zaawansowanych rozwiązań termoizolacyjnych.
Kryteria wyboru okna z podwyższoną osią obrotu
Wybór metody otwierania okna to zaledwie początek. Musisz wziąć pod uwagę także inne kryteria. Jeśli zależy Ci na energooszczędnej stolarce okiennej, skutecznym izolowaniu wnętrz od zewnętrznych temperatur, postaw na pakiet trzyszybowy. To dobry sposób na zmniejszenie kosztów ogrzewania i chłodzenia budynku. Aby osiągnąć jeszcze lepszy efekt, możesz zdecydować się na dodatkowe akcesoria. Do okien z podwyższoną osią obrotu łatwo dopasować markizy i rolety, które zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu poddasza latem.
W przypadku montażu okien w łazience, pralni lub kuchni trzeba wybrać materiały o większej odporności na wilgoć, na przykład PCV. Tradycyjne drewno się nie sprawdzi, ponieważ chłonie wodę, może pęcznieć i być podatne na rozwój grzybów. Jeśli jednak zostanie pokryte lakierem akrylowym lub wzmocnione poliuretanem, stanie się wodoodporne. Warto uwzględnić także zabezpieczenia antywłamaniowe. Najlepsze okna zawierają kilka punktów ryglowania oraz szyby odporne na rozbicie. Są trudne do sforsowania i odstraszają potencjalnych złodziei.
Montaż okna wysokoosiowego
Przy montażu okna dachowego z podwyższoną osią obrotu należy przestrzegać wymogów producenta. Jednym z nich jest kąt nachylenia dachu. Ten rodzaj produktów nie jest przeznaczony do montażu w dachach płaskich, gdzie kąt nachylenia wynosi mniej niż 15 stopni. Ponadto należy dobrać kołnierz uszczelniający odpowiedni dla danego pokrycia dachowego i modelu okna. Instalacja musi odbywać się na odpowiedniej wysokości. Tradycyjne okna wysokoosiowe najczęściej mocowane są w taki sposób, by ich dolna krawędź znajdowała się na wysokości około 95 cm od podłogi, a górna minimum 220 cm od podłogi. Kwestie techniczne najlepiej konsultować z fachowcem.
Gdzie montować wysokoosiowe okna dachowe?
Już wiesz, jakie są właściwości okien dachowych z podwyższoną osią obrotu. Gdzie sprawdzają się najlepiej? Przede wszystkim polecamy je na poddasze użytkowe, które zostało przekształcone w sypialnię, salon, biuro, kuchnię lub łazienkę. Efektownie prezentują się w nowoczesnych aranżacjach, gdzie występuje duża ilość przeszkleń. Najczęściej montowane są w domach zamieszkiwanych przez wysokie osoby. Z powodzeniem można korzystać z nich także w obiektach użytku publicznego, gabinetach, magazynach. Potrzebujesz pomocy przy zakupie? Skontaktuj się z naszym Działem Obsługi Klienta. Oferujemy stolarkę okienną najlepszych producentów.
FAQ
Czym wyróżniają się wysokoosiowe okna dachowe?
Wysokoosiowe okna dachowe wyróżniają się podwyższoną osią obrotu, która umieszczona jest powyżej połowy wysokości skrzydła. Można obracać je o 180 stopni. Po otwarciu dolne skrzydło znajduje się na zewnątrz, poza pomieszczeniem. Tego typu okna szczególnie polecane są dla osób o wysokim wzroście.
Dlaczego warto instalować okna dachowe z podwyższoną osią obrotu?
Okna dachowe z podwyższoną osią obrotu są wygodne w obsłudze. Po otwarciu skrzydła można swobodnie stanąć przy nich w pozycji stojącej. Umieszczone wyżej zawiasy zapewniają lepszy dostęp do zewnętrznej strony szyb. Aby ją umyć, wystarczy obrócić okno o 180 stopni, w swoją stronę. Okna wysokoosiowe efektownie doświetlają wnętrza.
Jakie są wymogi montażu wysokoosiowych okien dachowych?
Przed zakupem wysokoosiowego okna dachowego należy sprawdzić wymogi producenta odnośnie kąta nachylenia dachu, ponieważ różnią się one w zależności od wybranego modelu. W projekcie budowlanym trzeba zachować odpowiednią odległość dolnej i górnej krawędzi okna od podłogi oraz dobrać prawidłowy kołnierz uszczelniający.
Monika Karpińska Copywriterka, absolwentka kulturoznawstwa i filologii polskiej. Od lat zajmuje się content marketingiem. Uwielbia pisać. Stawia swoje pierwsze kroki w branży budowlanej, ucząc się na temat wykończenia wnętrz i różnych stylów aranżacji. Ma wiele zainteresowań. W wolnych chwilach uczy się języka hiszpańskiego i jest wolontariuszką w fundacji opiekującej się bezdomnymi kotami. Gorąco zachęca do adopcji zwierząt. |
Przeczytaj także:
- Okna dachowe na poddasze użytkowe — jakie wybrać?
- Wszystko, co musisz wiedzieć o oknach dachowych z PCV
- Jak wybrać najlepsze okna dachowe obrotowe - 3 porady
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.