Typy łat murarskich PRO
Łaty murarskie to asortyment, który przydaje się na każdej budowie, czy podczas remontu. Są to długie listwy wyposażone w poziomnicę. Dzięki nim bez problemu wyznaczysz linię startową podczas układania glazury w łazience lub w kuchni. Łaty murarskie zazwyczaj wykonuje się z aluminium. Wyróżniają się trapezowym przekrojem poprzecznym. Wybierając odpowiednie rozwiązanie, musisz mieć na uwadze, że choć jej budowa jest prosta, nie każda łata murarska sprawdzi się dobrze na każdej budowie. Mając to na uwadze, w dzisiejszym wpisie chcemy przedstawić Ci typy łat murarskich PRO, o których warto pomyśleć, jeśli budowa lub remont mają przebiegać bez większych problemów.
Z artykułu dowiesz się:
- Do czego można wykorzystać łatę murarską?
- Z jakich materiałów wykonuje się łaty murarskie?
- Jaka długość łaty murarskiej będzie najlepsza?
- Na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę wybierając łaty murarskie?
- Jakie typy łat murarskich PRO dostępne są na rynku?
Do czego można wykorzystać łatę murarską?
Łata murarska to nic innego, jak poziomnica, która wyróżnia się większą długością. Dzięki niej z powodzeniem sprawdzisz, czy tynki i wylewki zostały ułożone prawidłowo. Urządzenie to pozwala na wskazanie pionu, jak również sprawdzenie, czy powierzchnia pod łatą jest równa. Zastanawiasz się pewnie teraz, dlaczego w takim wypadku nie można wykorzystać tradycyjnej poziomnicy? Otóż w tym wypadku istotna jest dokładność pomiarowa. Łata murarska została skonstruowana w taki sposób, aby nie dawać błędu większego niż 1 mm/m, więc wybierając np. 4-metrową łatę, będą to jedynie 4 milimetry. Mierząc zatem tę samą odległość tradycyjną poziomnicą o długości 60 cm, możesz mieć pewność, że dojdzie do większego błędu. Co więcej, wykorzystanie dłuższej łaty murarskiej jest znacznie prostsze w użyciu. Łatę murarską można także z powodzeniem wykorzystać do wyrównania płaszczyzn budowlanych na całej długości.
Z jakich materiałów wykonuje się łaty murarskie?
Obecnie łaty murarskie wykonuje się najczęściej z aluminium. Dawniej wykonywano je także z drewna.
Dlaczego łaty murarskie aluminiowe są lepszym rozwiązaniem?
Aluminiowe łaty murarskie są zdecydowanie lżejsze od drewnianych. Dzięki specjalnej budowie (wielokomorowe profile) zachowują bardzo dużą sztywność. Warto również mieć na uwadze, że są odporne na wilgoć, jak również nie jak również nie ulegają odkształceniu. Co więcej, bez problemu można je wyczyścić, a także zapewnić maksymalną dokładność pomiarową.
Kiedy używa się drewnianych łat murarskich?
Drewniane łaty murarskie kiedyś były powszechnie używane. Obecnie jednak wykorzystuje się je sporadycznie, do zgrubnego wyrównania płaszczyzn budowlanych. Kiedy pojawiły się łaty wykonane z aluminium, ich popularność znacznie spadła, ponieważ produkty tego typu są ciężkie, niewygodne w użytkowaniu i co ważne - łatwo się odkształcają. Co więcej, nie są także odporne na wilgoć.
Jaka długość łaty murarskiej będzie najlepsza?
Wybierając odpowiednią łatę murarską, należy wziąć pod uwagę wiele wytycznych. Jedną z nich jest z pewnością długość wspomnianego rozwiązania. Aby móc w pełni z niej korzystać, warto dopasować ten parametr do potrzeb. I tak łata murarska o długości:
- 200 cm — jest praktycznie najkrótszą ze stosowanych łat. Jest to poręczne narzędzie, jednak jego niewielka długość sprawia, że łatę można stosować w ograniczonym zakresie. Łaty o długości 2 metrów wykorzystuje się jedynie podczas wykańczania niewielkich płaszczyzn.
- 250 cm — choć jest dłuższa od pierwszej z wymienionych jedynie o 50 cm, właśnie ta długość często wystarcza, aby wykonać prace z większą precyzją. Co więcej, jej długość nie przeszkadza także w transporcie.
- 400 cm — tej długości łaty murarskie wykorzystuje się stosunkowo rzadko. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że są one nieporęczne oraz znacznie trudniejsze w transporcie, niż ich krótsze odpowiedniki. Nie można jednak rezygnować z tego rozwiązania, jeśli prace mają być wykonane z jak największą dokładnością.
Na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę, wybierając łaty murarskie?
Wybierając odpowiednie łaty murarskie, należy wziąć pod uwagę nie tylko ich długość, ale także inne elementy, które sprawią, że wspomniane rozwiązanie będzie użyteczne. Wybierając odpowiednie narzędzie, zwróć szczególną uwagę na:
- libelle poziomicowe (zazwyczaj łaty posiadają dwa takie elementy) - dzięki nim możesz wyznaczyć pion bez dodatkowej poziomicy. Większość producentów wkleja ten element za pomocą wodoodpornego kleju. Podczas kupna łat warto jednak zwrócić uwagę, na sposób wykonania, ponieważ brak precyzji w czasie montażu libelli sprawi, że odczyty na tym elemencie także będą zafałszowane.
- uchwyty — w praktyce oznaczają owalne otwory, które wycinane są w łacie. Jest to element bardzo ważny przy długich łatach, które wykorzystywane są do wyrównywania dużych powierzchni. Znacznie łatwiej będzie wykonać tę czynność, gdy łatwa murarska będzie miała dwa uchwyty.. Jeśli jednak nie znajdziesz takiej w swoim sklepie budowlanym, lepiej zawsze jest nabyć łatę z jednym uchwytem, niż bez niego.
- rowkowanie powierzchni — dzięki nim znacznie zwiększysz pewność chwytu. Dzięki nim łata jest sztywniejsza. Niestety zastosowane w łatach rowki utrudniają utrzymanie przyrządu w czystości.
- fazowanie — w niektórych łatach murarskich można spotkać jedną z krawędzi, która jest fazowana w kształt klina. Taka budowa łaty przydaje się w czasie dokładnego wyrównywania niewielkich powierzchni budowlanych. Takie rozwiązanie także zwiększa sztywność łaty. Najczęściej ten element spotyka się w stosunkowo krótkich łatach (jedynie do 250 cm).
- cena — łaty murarskie to koszt od kilkudziesięciu, maksymalnie do stu kilkudziesięciu złotych za produkt o długości 200 cm i około 200 zł za łatę, której długość wynosi 4 metry.
Jakie typy łat murarskich PRO dostępne są na rynku?
Szukając odpowiednich łat murarskich, koniecznie sprawdź ofertę marki PRO, która od lat oferuje wysokiej jakości narzędzia budowlane. W ofercie producenta znajdziesz poniższe rozwiązania.
Łata murarska PRO pion/poziom z uchwytami
Jeśli zależy Ci na łacie murarskiej wysokiej jakości, która wyróżnia się profilem prostokątnym i łączy w sobie funkcję poziomicy i łaty, wybierz łatę murarską PRO pion/poziom z uchwytami. Waga tego rozwiązania to zaledwie 0,84 kg/m, a grubość profilu wynosi 1,4 mm.
Wspomniany produkt doskonale sprawdzi się podczas wygładzania i poziomowania dużych powierzchni. Łata wyposażona została w dwie libelle pomiarowe — poziom i pion, a także w uchwyty ułatwiające jej trzymanie.
Łata murarska PRO pion/poziom
Podobnie, jak jej odpowiednik z uchwytami, również łata murarska PRO pion/poziom posiada prostokątny profil. Produkt łączy w sobie funkcję łaty i poziomnicy. Doskonale sprawdzi się podczas poziomowania i wygładzania dużych powierzchni. Waga całej łaty to jedynie 0,84 kg/m, a grubość profilu wynosi 1,4 mm. Łata została wyposażona w dwie libelle — poziomą i pionową.
Łata murarska PRO poziom
Łata murarska PRO poziom to rozwiązanie, w którym wykorzystano profil prostokątny. Doskonale sprawdza się podczas wygładzania i poziomowania dużych powierzchni. Narzędzie to wyposażono w jedną libellę pomiarową — poziomą. Jest stosunkowo lekka, ponieważ jej waga wynosi zaledwie 0,84 kg/m. Grubość prodilu to zaledwie 1,4 mm.
Łata Murarska PRO bez wskaźników
Decydując się na łatę murarską bez wskaźników, należy mieć na uwadze, że wyprodukowano ją z profilu prostokątnego. Na tle innych wyróżnia się tym, że nie posiada wskaźników wskazujących pion i poziom. Dlatego też przyda się jedynie do wygładzania powierzchni.
Podsumowanie
Łaty murarskie to narzędzia budowlane, o których posiadanie powinien zadbać każdy profesjonalista. Dzięki nim z powodzeniem wygładzi powierzchnię, a jeśli wybierze rozwiązanie z libellami w pionie i poziomie, będzie w stanie także ją wypoziomować. Decydując się na łaty murarskie PRO, możesz mieć pewność, że przeprowadzenie prac budowlanych będzie jedynie przyjemnością.
Przeczytaj także:
- Jak położyć tynki strukturalne Termo Organika?
- W jaki sposób tynkować ściany zewnętrzne?
- Jak prawidłowo położyć tynk mineralny?
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.