t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

W jaki sposób tynkować ściany zewnętrzne

2019-12-04
W jaki sposób tynkować ściany zewnętrzne
W tym artykule przedstawimy Ci zasady rozrobienia tynku, jak i przygotowania muru pod tynkowanie? Opiszemy proces tynkowania zaprawą gipsową, omówimy etapy tynkowania zaprawą cementowo – wapienną.

Zasady rozrobienia tynku

Zaprawę rozrabiamy w określonych proporcjach i dokładnie mieszamy. Czynność tą ułatwi Nam mieszadło wolnostojące bądź wiertarka z końcówką mieszającą. Masa tynkarska nie może mieć grudek i musi być o jednolitej konsystencji.

Tynk gipsowy tak samo jak i tynk cementowo wapienny posiadają trzygodzinny czas przydatności. Po tym czasie zaprawa zaczyna zasychać, co uniemożliwia jej dalsze wykorzystanie, dlatego powinniśmy rozrabiać tyle tynku, ile zdążymy nałożyć na ścianę w ciągu tego czasu. Wiążąca się zaprawa nie powinna być rozrzedzana i nadaje się do wyrzucenia

jak tynkować ściany zewnętrzne

Przygotowanie podłoża pod tynkowanie

Przygotowanie podłoża jest uniwersalną czynnością. Wykonujemy ją w przypadku tynku gipsowego jak i cementowo wapiennego. Usuwamy zanieczyszczenia, tłuste plamy, resztki farby oraz wykruszone fragmenty ściany. Następnie na narożniki montujemy specjalne profile ochronne. Dobrze jest też zamontować listwy tynkarskie, które pomogą w pionowaniu ściany. Zastosowanie listew tynkarskich jest niezbędne w przypadku ścian o większej powierzchni oraz w przypadku podłoża, na którym będą układane płytki ścienne.

Po zamontowaniu profili i listew wyrównujemy chłonność podłoża. Do tego zalecane jest stosowanie preparatu gruntującego, który jest przeznaczony pod konkretny rodzaj tynku. Zabezpieczy to ścianę i zwiększy przyczepność masy tynkarskiej. Jeśli ściana jest bardzo chłonna, przed umieszczeniem na niej tynku cementowo-wapiennego nakładamy na nią tzw. obrzutkę. Jest to chropowate podłoże przygotowawcze, które zwiększy przyczepność tynku. Typowa obrzutka składa się z mieszaniny piasku, cementu (w proporcji 1 na 1) oraz odrobiny wody. Nakładamy ją na kielnie i narzucamy na ścianę. Warstwa wstępnej obrzutki powinna być równa i szczelnie maskować całą powierzchnię ściany.

jak tynkować ściany zewnętrzne

Samodzielne tynkowanie zaprawą gipsową

Tynkowanie zaprawą gipsową przebiega w kilku krokach, którymi są:
 1. Nakładanie
 2. Tynk gipsowy nakładamy na całą ścianę, pilnując poziomu. Do nakładania używamy pacy z nierdzewnego metalu. Grubość zaprawy na powierzchni ścian nie może być większa niż 30 mm.

 3. Zaciąganie
 4. Polega na wyrównaniu całej tynkowanej powierzchni. Przeprowadzamy je po nałożeniu zaprawy tynkarskiej. Używamy do tego łaty tynkarskiej typu H. Zaciągamy zdecydowanym, jednolitym ruchem. Przesuwamy łatę w różnych kierunkach, zwracając uwagę na widok ze strony okna, ponieważ w tym miejscu nierówności są szczególnie widoczne.

 5. Równanie
 6. Równanie przeprowadzamy po lekkim związaniu się tynku. Dokładnie oglądamy ściany, następnie usuwamy wszystkie wgłębienia i nierówności. Do wyrównania najlepsza jest łata trapezowa.

 7. Gładzenie
 8. Do gładzenia używamy szpachli powierzchniowej, za pomocą, której usuniemy drobne wgniecenia i rysy. Powstałą powierzchnie nawilżamy i delikatnie przecieramy pacą gąbkową. Po pewnym czasie na ścianach powinno pojawić się mleczko gipsowe, dzięki któremu usuniemy wszystkie wgłębienia i otrzymamy gładką powierzchnię ścian. Czekamy aż ono lekko zmatowieje i kończymy proces wygładzania. Dzięki mleczku gipsowemu usuniemy wszystkie wgłębienia i otrzymamy gładką powierzchnię ścian.

Tynkowanie zaprawą cementowo wapienną – etapy:

jak tynkować ściany zewnętrzne

Nakładanie tynku cementowo wapiennego odbywa się w dwóch krokach. Przeprowadzamy je po wyschnięciu obrzutki, która schnie 24 godziny. Gdy wstępna zaprawa tynkarska zbyt mocno przeschnie na kilka godzin przed tynkowaniem musimy ją delikatnie zwilżyć. Pozostałe dwa kroki wyglądają następująco:

 1. Wykonanie narzutu
 2. Narzut jest to druga warstwa tynku (pierwszą stanowi obrzutka). Tynk nanosimy za pomocą kielni lub pacy równomiernie na ścianę. Wyznaczamy płaszczyznę ściany. Możemy pomagać sobie usytuowaniem listew tynkarskich, które wskażą nam odpowiednią płaszczyznę. Po nałożeniu tynku na całą ścianę wyrównujemy powierzchnię. Dobrze, gdy do tej czynności użyjemy pacy. którą przesuwamy ruchem zygzakowym zawsze w tym samym kierunku. Po wyrównaniu czekamy aż zaprawa wyschnie.

 3. Zacieranie lub gładzenie

Tynki dwuwarstwowe zacieramy do usunięcia wszystkich nierówności. W przypadku tynków trójwarstwowych nakładamy gładź, która jest alternatywą dla zacierania i przynosi bardzo dobre rezultaty. Gładź nakładamy na wyschnięty narzut, wyrównujemy. Trzecia warstwa powinna być grubości od 2 do 6 mm. Warstwę tą wyrównujemy pacą i czekamy do wyschnięcia całej zaprawy. Musimy pamiętać o tym, że każda kolejna warstwa tynku powinna być coraz bardziej rzadka. Gładź powinna być konsystencji lekko lejącej. Po jej nałożeniu i wyrównaniu musimy odczekać kilka lub kilkanaście dni. Przyjmuje się, że 1 mm tynku potrzebuje do wyschnięcia 24 godziny. Warto stosować się do tej reguły i odczekać z malowaniem lub tym bardziej z klejeniem płytek ściennych.

Praktyczne wskazówki

Tynk gipsowy jest łatwiejszy do samodzielnego nakładania niż jego cementowo-wapienne odpowiedniki. Ma ściśle ustalone proporcje, a aplikacja, wygładzanie i wyrównywanie nie powinny nam przysporzyć problemów. W przypadku tynków cementowo wapiennych dopasowujemy proporcje każdej warstwy. Obrzutka jest warstwą najmocniejszą, narzut słabszą, a gładź najsłabszą. Zastosowanie niewłaściwych proporcji na poszczególnych warstwach jest przyczyną odparzania i odpadania tynku. Jeśli nie wiemy, jakie proporcje zaprawy stosować lepiej będzie kupić gotowy, dwuwarstwowy tynk cementowo wapienny. Gotowe zaprawy tynkarskie łatwiej jest aplikować niż tynki. Wadą gotowych zapraw jest wyższa cena.

Porady eksperta

 1. Przed przystąpieniem do tynkowania musimy przygotować podłoże, czyli m.in. oczyścić powierzchnię z brudu, tłuszczu. Zamontować profile ochronne oraz listwy tynkarskie, które pomogą nam w utrzymaniu pionu.
 2. Ważnym elementem jest też rozrobienie zaprawy. Musimy to zrobić w określonych proporcja i ją dokładnie wymieszać.
 3. Tynkując zaprawą gipsową to wykonujemy po kolei następujące czynności:
 • Nakładamy tynk.
 • Zaciągamy zaprawę.
 • Wyrównujemy nałożoną powierzchnię.
 • Wygładzamy powierzchnię.
 1. Natomiast tynkując zaprawą cementowo wapienną stosujemy następującą kolejność:
 • Nakładamy obrzutkę, która jest najmocniejszą warstwą.
 • Wykonujemy narzut.
 • Zacieramy i wygładzamy powierzchnię.

Podsumowanie:

 1. Pierwszą czynnością, którą musimy wykonać przed przystąpieniem do tynkowania jest przygotowanie podłoża.
 2. Kolejno przygotowujemy zaprawę w odpowiednich proporcjach i ją dokładnie mieszamy.
 3. Tynkowanie zaprawą gipsową rozpoczynamy od nałożenia tynku, a następnie zaciągnięcia i wyrównania zaprawy. Na końcu wygładzamy powstałą powierzchnię.
 4. Inne czynności wykonujemy w przypadku zaprawy cementowo wapiennej, ponieważ najpierw nakładamy obrzutkę. Następnie wykonujemy narzut, który zacieramy i wygładzamy powstałą powierzchnię.


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
2023-03-27
Pozytywnie
pixel