t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tynk silikonowo-silikatowy — jak nakładać?

2021-09-14
Tynk silikonowo-silikatowy — jak nakładać?

 

Tynk silikonow-silikatowy jest jednym z tynków cienkowarstwowych. Można z powodzeniem nanieść go na różne podłoża, dzięki czemu stał się produktem uniwersalnym o szerokim zastosowaniu. Można go zastosować nie tylko systemach ociepleń, ale także wykończyć nim powierzchnię wewnątrz budynku mieszkalnego oraz użyteczności publicznej. Co warto zatem wiedzieć na jego temat. Jak prawidłowo nakładać tynk tego rodzaju? Jakie ma właściwości tynk silkatowo-silikonowy? W Twojej głowie rodzi się zapewne teraz wiele pytań. Postaramy się na wszystkie odpowiedzieć.

 

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Na jakie właściwości tynku silikatowo-silikonowego warto zwrócić uwagę?
  2. Jaki wpływ na szybkość prac ma tynk silikatowo-silikonowy?
  3. Jak prawidłowo nałożyć tynk silikonowo-silikatowy?

jak nakładać tynk silikatowo-silikonowy

Na jakie właściwości tynku silkonowo-silikatowego warto zwrócić uwagę?

Jedną z najważniejszych właściwości tynku silikonowo-silikatowego jest jego doskonałe wiązanie się z podłożem. Dzięki temu tworzy bardzo trwałą i odporna na uszkodzenia warstwę. Co więcej, tynk ten jest odporny na działanie czynników atmosferycznych i promieniowania UV. Pigmenty, które dodawane są do tynku pozwalają na zachowanie koloru elewacji przez wiele lat.

Kolejną istotną właściwością tynku silikatowo-silikonowego jest jego niewielka nasiąkliwość oraz dobra dyfuzyjność — dzięki temu tynk "oddycha". Po nałożeniu tynku tworzy się szczelna powłoka hydrofobowa. Oznacza to, że tynk nie będzie puchł, nawet jeśli będzie poddawany długotrwałemu działaniu wody podczas ciągłych opadów deszczu.

Właściwości hydrofobowe mają także wpływ na odporność tynku na zabrudzenia. Dzięki nim poprawia się możliwości samoczyszczenia powłoki, bez względu na to, czy będzie padał deszcz, czy zdecydujesz się na zmywanie elewacji. Jak zatem widać, elewacja, która została wykończona tym rodzajem tynku jest niezwykłe łatwa do utrzymania w czystości. Ma na to wpływ również to, że tynk silikatowo-silikonowy jest obojętny elektrostatycznie. Co więcej, możesz mieć pewność, że latem, kiedy powłoka będzie mocno nagrzana od słońca, nie będzie się lepić, dzięki czemu brud się do niej nie przykleja. Dlatego też ten rodzaj tynku polecany jest na budynki, które znajdują się przy ruchliwych ulicach.

Boisz się, że powłokę stworzoną z tynku silikonowo-silikatowego zaatakują grzyby lub glony? Nic z tych rzeczy, ponieważ w składzie produktu można także znaleźć środki biobójcze, które ograniczają pojawienie się mikroorganizmów.

jak nakładać tynk silikatowo-silikonowy

Jaki wpływ na szybkość prac ma tynk silikatowo-silikonowy?

Tynk silikatowo-silikonowy jest chętnie wybierany nie tylko ze względu na doskonałe właściwości, ale również na łatwość aplikacji. Decydując się na ten produkt otrzymasz gotową do nałożenia masę, którą przed użyciem wystarczy dokładnie wymieszać. Gotowy tynk to rozwiązanie doskonałe dla osób, którym zależy na szybkim i bezproblemowym wykończeniu elewacji. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba przygotowywać masy na budowie, co znacznie skraca prace. Co więcej, inwestor i budowlańcy mogą mieć pewność, że tynk będzie miał takie właściwości, jakie na opakowaniu lub w karcie technicznej zadeklarował producent preparatu.

Tynk silikatowo-silikonowy można nanosić ręcznie lub maszynowo. Zastosowanie specjalnego agregatu jeszcze bardziej przyspiesza prace budowlane i wykończenie budynku.

Jak prawidłowo nałożyć tynk silikonowo-silikatowy?

Zanim rozpoczniesz proces nakładania tynku silikatowo-silikonowego na elewację lub ścianę wewnętrzną, najpierw poprawnie przygotuj podłoże.

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest odczekanie określonego czasu od nałożenia betonu, tynków cementowych, czy cementowo-wapiennych. Mowa tutaj o co najmniej czterech tygodniach od momentu zakończenia prac.

Dobrze wysuszone podłoże powinno być następnie odpowiednie oczyszczone, a następnie zagruntowane. Aplikacja tynku silikatowo-silikonowego powinna rozpocząć się dopiero po całkowitym wyschnięciu środka gruntującego, jednak nie wcześniej, niż po dobie od zakończenia nakładania ostatniej warstwy preparatu.

jak nakładać tynk silikatowo-silikonowy

Jak nakładać tynk silikonowo-silikatowy?

Kiedy wszystkie prace przygotowawcze zostaną zakończone, można przystąpić do aplikacji tynku na podłoże. Jeżeli zależy Ci na trwałym efekcie, pamiętaj, aby zwrócić uwagę na warunki panujące w miejscu nakładania. Temperatura powietrza w czasie pracy oraz podczas wysychania tynku powinna wynosić między +5 a +25 st. Celsjusza.

Nakładanie tynku nie powinno odbywać się w czasie opadów atmosferycznych. Pamiętaj także o tym, aby świeżo nałożony tynk zabezpieczyć dokładnie siatką ochronną. Dzięki temu nałożoną warstwę zabezpieczysz przed nadmiernym nasłonecznieniem i opadami.

Zanim przystąpisz do nakładania tynku, najpierw wymieszaj go dokładnie używając do tego zadania wiertarki wolnoobrotowej z mieszadłem koszykowym. Tak przygotowany produkt możesz zacząć rozprowadzać cienkimi, równomiernymi warstwami. Do tego zadania możesz wykorzystać gładką pacę wykonaną ze stali nierdzewnej lub użyć specjalnego agregatu, który znacznie przyspieszy pracę. Pamiętaj o tym, aby nie mieszać ze sobą tych dwóch możliwości, ponieważ nałożony tynk może mieć wówczas różną strukturę.

Jeżeli używasz pacy, po nałożeniu tynku ściągnij nadmiar produktu. Grubość, jaka powinna zostać na fasadzie to grubość ziarna znajdującego się w masie. Pamiętaj również o tym, aby kolejne fragmenty tynku nakładane były na zasadzie: "mokre na mokre".

Aby osiągnąć określoną strukturę tynku, należy go zacierać płaską pacą wykonaną z plastiku. Zacieranie wykonuj ruchami okrężnymi i z niewielkim naciskiem na pacę.

Tak nałożony tynk osłoń i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

jak nakładać tynk silikatowo-silikonowy

 

Przeczytaj także:

 



Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
Nie przegap okazjiPolecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
pixel