t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tynk czy farba strukturalna – co wybrać?

2021-06-07
Tynk czy farba strukturalna – co wybrać?

    

Jeżeli jesteś na etapie wykańczania prac przy zewnętrznej ścianie swojego domu, to z pewnością zastanawiasz się, jakiego materiału najlepiej do tego użyć. Obecnie na rynku dostępne są różnorodne produkty, które cechują inne parametry. Z tego powodu coraz więcej klientów ma dylemat, co będzie lepszym rozwiązaniem – tynk czy farba elewacyjna. Warto tutaj zaznaczyć, że wybór ten nie musi być tak trudny. Wystarczy dobrze rozeznać się w tym, co odróżnia tynk od farby elewacyjnej i wybrać ten materiał, który zdecydowanie przewyższa ten drugi, jeżeli chodzi o korzyści wynikające z jego użytkowania.

    


Z artykułu dowiesz się:

  1. czym różni się od siebie tynk i farba strukturalna
  2. na co zwrócić uwagę podczas wyboru farby strukturalnej i tynku
  3. czym jest tynk elewacyjny cienkowarstwowy


tynk, farba strukturalna, tynk czy farba strukturalna, właściwości tynku, właściwości farby strukturalnej

Tynk czy farba strukturalna – czym się właściwie różnią?

Dla wielu osób, na pierwszy rzut oka, elewacja wykończona tynkiem czy farbą strukturalną wygląda identycznie. Z tego powodu, jeżeli zastanawiamy się nad tym, które rozwiązanie byłoby dla nas bardziej estetyczne czy ciekawe, to problem ten ze względu na wysokie podobieństwo materiałów, sam się rozwiązuje.

Sprawa ma się nieco inaczej, jeżeli rozpatrujemy tynk i farbę strukturalną pod kątem konkretnych parametrów. Wtedy zobaczymy kluczowe różnice, które mogą nas całkowicie zniechęcić do jednego z produktów. Aby ułatwić Ci wybór, porównamy farbę strukturalną oraz tynk pod kątem najważniejszych czynników.

Farba strukturalna czy tynk? Na co zwrócić uwagę?

tynk, farba strukturalna, tynk czy farba strukturalna, właściwości tynku, właściwości farby strukturalnej

  • Wydajność – farba strukturalna to materiał, który wiernie oddaje charakter tynku strukturalnego, w przypadku jej wyglądu po wyschnięciu. Jeżeli chodzi o komfort nakładania jej na ścianę budynku, to znacznie przewyższa swojego przeciwnika. Powodem tego jest wielkość ziaren kruszywa, które znajdują się w farbie oraz tynku. W przypadku farby rozmiar ten nie przekracza 1,5 mm, a w tynku możemy spotkać te same ziarna w dużo większych rozmiarach. Fakt ten wpływa nie tylko na wygodę nakładania farby na elewację, ale także na wydajność. Używając farby elewacyjnej, nałożymy mniej produktu i sprawniej rozprowadzimy go po powierzchni. To przekłada się na wiele czynników – czas pracy, cenę zużytego surowca i czas schnięcia.
  • Powierzchnia – jeśli chodzi o to, na jakiej powierzchni możemy stosować farbę strukturalną, to mamy dobrą informację. Świetnie radzi sobie ona ze wszelkimi drobniejszymi ubytkami w ścianie, płynnie je wypełniając. Dzięki temu przed malowaniem nie musimy uzupełniać ubytków i wyrównywać ich z resztą ściany. Niestety w przypadku farby strukturalnej musimy pamiętać o zagruntowaniu ściany, zanim nałożymy ją na elewację. W innym wypadku nie utrzyma się ona na jej powierzchni. W tej kategorii zdecydowanie wygrywa tynk, który możemy bez problemu nałożyć na surową ścianę bez uprzedniego przygotowania.
  • Wodoodporna farba strukturalna – rozpatrując kluczowe cechy farby strukturalnej, możemy spokojnie powiedzieć, że poradzi sobie ona w trudnych warunkach. Nałożona na elewację powierzchnia stanowi całkowicie wodoodporną powłokę. Oprócz tego farba znakomicie scala się ze strukturą ściany, dzięki czemu przylega do niej wyjątkowo trwale. Cieńsza warstwa materiału sprawia, że prawdopodobieństwo uszkodzeń mechanicznych jest znacznie niższe.
  • Strukturatynk znacznie lepiej poradzi sobie w sytuacji, gdzie mamy do czynienia z poważniejszymi ubytkami. Ze względu na masywniejsze ziarna, może stanowić stabilny budulec, którym uzupełnimy braki w powierzchni elewacji. Nakładając ten sam materiał na resztę powierzchni, ubytki staną się całkowicie niezauważalne. Jeżeli chodzi o charakterystyczną strukturę, jaką osiągamy, używając tynku strukturalnego, to w przypadku farby elewacyjnej, nie mamy gwarancji, że będzie on tak efektywny. Należy liczyć się z tym, że najlepiej byłoby zakupić dodatkowy proszek, który zagęści masę farby i pozwoli stworzyć połać w stylu popularnego „baranka”.
  • Estetyka – farba elewacyjna pozwoli Ci pomalować zewnętrzną powierzchnię budynku tak, że ostatecznie uzyskasz dużo gładszą powierzchnię, niż ta w przypadku użycia tynku. Z tego powodu wielu konsumentów sięga po to rozwiązanie wtedy, gdy planują użyć do malowania elewacji dodatkowej farby na zewnętrzną powłokę. Jeżeli jednak chcesz pozostać przy białej powierzchni, używając białej farby strukturalnej, musisz liczyć się z tym, że znacznie słabiej będzie ona rozpraszała promieniowanie słoneczne. Tynk, mając tak wiele załamań na swojej powierzchni, będzie skutecznie odbijał promieniowanie, które szkodliwie działa na materiały tego typu.

Tynk elewacyjny cienkowarstwowy

tynk, farba strukturalna, tynk czy farba strukturalna, właściwości tynku, właściwości farby strukturalnej

Jeżeli wciąż masz dylemat, który z materiałów bardziej Ci odpowiada, mamy dla Ciebie rozwiązanie pośrednie. Jest to tynk cienkowarstwowy, który świetnie sprawdza się, jako materiał do wykończenia elewacji. Warto dodać, że tynki cienkowarstwowe występują w różnych wersjach kolorystycznych, dlatego nie musisz godzić się wyłącznie na biel. Tynk cienkowarstwowy wyróżnia fakt, że zużyjemy go na podobnym poziomie, jakbyśmy stosowali farbę elewacyjną. Zapewni on nam delikatną chropowatość powierzchni i nie będzie całkowicie gładki. Niestety, tak jak w przypadku klasycznego tynku elewacyjnego musimy liczyć się z tym, że uszkodzenia mechaniczne będą znacznie bardziej zauważalne niż w przypadku farby elewacyjnej, która lepiej sobie z nimi radzi.

Mamy nadzieję, że udało Ci się podjąć decyzję i wiesz już jaka forma zabezpieczenia elewacji jest dla Ciebie ciekawsza. Jeżeli jednak wciąż się zastanawiasz, skontaktuj się z naszymi profesjonalistami, którzy pokierują Cię w odpowiednim wyborze.

Przeczytaj także:

Częste błędy popełniane przy malowaniu ścian

Rodzaje farb do ścian

 



Zainteresowany farbami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:

Oferta farb na renowa24.pl

Autor: Małgorzata Buchkovska

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-17
Wszytko ok
pixel