t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Temperatura a nakładanie tynku silikonowego

2024-08-14
Temperatura a nakładanie tynku silikonowego

Planujesz aplikację tynku silikonowego? Sprawdź temperaturę otoczenia! Przy pracach tynkarskich odpowiednie warunki pogodowe to podstawa. Mróz, upał lub nadmierna wilgotność powietrza mogą zniweczyć efekty Twojego remontu. Podpowiadamy, kiedy otynkowana ściana schnie najlepiej i jak uniknąć pęknięć na jej powierzchni. Dowiedz się, jakie są najlepsze miesiące do tynkowania fasad i elewacji budynków.






Charakterystyka tynku silikonowego

Tynk silikonowy to materiał często wybierany do wykończenia elewacji budynku. Bazuje na żywicy silikonowej, która nadaje mu dużą elastyczność. Jest odporny na zarysowania i pęknięcia. Ma właściwości hydrofobowe, nie nasiąka wodą, nie traci barwy pod wpływem promieniowania UV. Wielu producentów dodaje do niego składniki zapobiegające rozwojowi mikroorganizmów, pleśni, grzybów. Pokryta nim ściana czyści się pod wpływem opadów deszczu, ponieważ woda spływa po niej i zmywa nagromadzone na powierzchni zabrudzenia. To wszystko sprawia, że tynk silikonowy jest niezwykle trwały i praktyczny. Co więcej, można kupić go w wielu wersjach kolorystycznych. Efektownie ozdabia fasady i elewacje. Aby w pełni wykorzystać jego potencjał, trzeba go odpowiednio nałożyć.

Wpływ temperatury na efekt tynkowania

Temperatura otoczenia ma duży wpływ na efekt prac tynkarskich. To od niej zależy, ile czasu będzie schnąć tynk i czy stworzy równomierną, dobrze związaną warstwę. Szczególnie w przypadku wykańczania elewacji warunki zewnętrzne odgrywają kluczową rolę. Tynkarze często sprawdzają prognozy pogody. Nieodpowiednia temperatura może prowadzić do pękania i odwarstwiania tynku. Nie pozwala na właściwe zaschnięcie materiału i niszczy efekty ciężkiej pracy fachowca.

W jakiej temperaturze nakładać tynk silikonowy?

Zgodnie z praktyką budowlaną, tynk silikonowy powinno nakładać się w temperaturze otoczenia od 5 do 25 stopni Celsjusza. Wilgotność powietrza nie może wynosić więcej niż 70%. Należy unikać tynkowania w deszczowe i wietrzne dni. Porywisty wiatr wiąże się z ryzykiem zabrudzenia świeżo otynkowanej ściany. Zbyt silne nasłonecznienie również nie sprzyja wykańczaniu elewacji. Gdy temperatura spada poniżej 5 stopni Celsjusza, może dojść do zamarzania wody w tynku, co utrudnia jego prawidłowe wiązanie. W czasie upałów problemem jest natomiast zbyt szybkie wysychanie materiału, które zmniejsza jego przyczepność do podłoża. Przed użyciem materiału warto zapoznać się z jego opisem i instrukcją producenta.

Tynkowanie wiosną i wczesną jesienią

Najlepszym czasem do przeprowadzania prac tynkarskich jest wiosna i wczesna jesień. W Polsce panują wtedy umiarkowane temperatury. Zazwyczaj mieszczą się w zakresie od 10 do 20 stopni Celsjusza. Panuje też mniejsze nasłonecznienie, niskie ryzyko przymrozków, opadów śniegu i intensywnych opadów deszczu. Tynkowanie elewacji często planuje się w maju, czerwcu, wrześniu i październiku. To dobry okres na wykańczanie ścian zewnętrznych, zarówno metodą ręczną, jak i maszynową. Fachowcy mają lepszy komfort pracy i warunki do zdobienia elewacji, na przykład przez zastosowanie tynku o strukturze baranka. Efekt estetyczny zależy od grubości warstwy i metody jej aplikacji.

Nie przegap okazji Polecane produkty

Tynkowanie zimą i latem

W polskim klimacie zima i lato przynoszą ze sobą skrajne warunki pogodowe. Mróz, śnieg, burze, upały, to wszystko utrudnia pracę fachowców i wiązanie materiału. Lepiej unikać aplikacji tynku silikonowego w tym okresie. Równomierne otynkowanie ścian w takich warunkach może być bardzo trudne. Jeśli jednak zależy Ci na tym, by prace tynkarskie odbyły się zimą, musisz odpowiednio się do tego przygotować. Przede wszystkim upewnij się, że ściany są suche, a prognozy pogody nie wskazują temperatur poniżej 5 stopni Celsjusza. Latem natomiast zadbaj o osłonięcie elewacji budynku od bezpośredniego kontaktu z intensywnym promieniowaniem UV i deszczem.


tynki

Tynkowanie zimą i latem

Zazwyczaj wstępne przesychanie tynku silikonowego zajmuje kilkanaście lub kilkadziesiąt minut. Pełne zastygnięcie i związanie warstwy, trwa co najmniej 48 godzin. Warto uwzględnić to w planowanych pracach tynkarskich. Temperatura otoczenia powinna utrzymywać się na odpowiednim poziomie przez kilka dni od nałożenia tynku. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie przesłon, które będą chronić otynkowaną powierzchnię w razie nagłych zmian pogody. Możesz posłużyć się specjalnymi siatkami i foliami ochronnymi montowanymi do rusztowania.

Profesjonalne tynkowanie ścian

Jeśli będziesz przestrzegać wyżej opisanych wskazówek, tynk silikonowy zachowa trwałość i estetyczny wygląd przez wiele lat. Zadbaj o odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza. Pamiętaj, że jakość używanych przez Ciebie materiałów tynkarskich również ma znaczenie. Szczególnie polecamy tynki silikonowe Ceresit i Magnetic Neo, które są często rekomendowane przez fachowców.


tynki

FAQ

Jakie są najlepsze warunki do aplikacji tynków silikonowych?

Tynki silikonowe najlepiej nakładać w umiarkowanych temperaturach, które wynoszą więcej niż 5 i mniej niż 25 stopni Celsjusza. Należy unikać opadów deszczu i śniegu, mrozu, silnego wiatru. Zaleca się tynkowanie wiosną i jesienią. Zimą i latem panują niesprzyjające tynkarzom warunki atmosferyczne.

Dlaczego temperatura tynkowania ma znaczenie?

Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura przy tynkowaniu utrudnia równomierne wysychanie tynku. Może prowadzić do pęknięć, rozwarstwienia materiału. Sprawia, że ma mniejszą przyczepność do podłoża. Złe warunki pogodowe powodują także zabrudzenia świeżo otynkowanej powierzchni.

Czy tynki silikonowe są odporne na skrajne temperatury?

Tak. Po prawidłowej aplikacji i zaschnięciu tynk silikonowy wyróżnia się dużą trwałością. Jest odporny na wilgoć, promieniowanie UV, mrozy i wysokie temperatury. Ma właściwości hydrofobowe i samoczyszczące. Z tego względu często używa się go do tynkowania elewacji i fasad budynków.


Monika Karpińska

Copywriterka, absolwentka kulturoznawstwa i filologii polskiej. Od lat zajmuje się content marketingiem. Uwielbia pisać. Stawia swoje pierwsze kroki w branży budowlanej, ucząc się na temat wykończenia wnętrz i różnych stylów aranżacji. Ma wiele zainteresowań. W wolnych chwilach uczy się języka hiszpańskiego i jest wolontariuszką w fundacji opiekującej się bezdomnymi kotami. Gorąco zachęca do adopcji zwierząt.

Przeczytaj także:

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2024
Nie przegap okazjiPolecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Pozytywnie
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel