TOP 3 najtańszych styropianów podłogowych
Inwestycja, jaką jest budowa domu, jest jedną najważniejszych, której się podejmujemy w naszym życiu. Chcemy mieszkać w ładnym i funkcjonalnym domu. Bierzemy pod uwagę wiele parametrów: lokalizację, kształt bryły, koszty budowy, zastosowane materiały i technologie i wiele innych. Chcąc cieszyć się z komfortu mieszkania w nim, musimy wziąć pod uwagę również takie elementy, które nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka. Należą do nich między innymi konstrukcje i materiały budowlane, które gwarantują nam odpowiednią izolację.
Z artykułu dowiesz się:
- po co stosuje się styropiany podłogowe
- na jakie jego parametry warto zwrócić uwagę, oprócz ceny, zakupując styropian podłogowy
- jakie są ceny styropianów podłogowych
- który styropian do ocieplenia stropu jest najtańszy
Po co stosuje się styropiany podłogowe?
Głównym zadaniem styropianu podłogowego jest ocieplenie podłogi. W pomieszczeniach gdzie zakładamy ogrzewanie podłogowe pełni on dodatkowo funkcję izolatora termicznego i przeciwwilgociowego. W ogólnie przyjętym nazewnictwie styropian służący do ocieplania podłóg na gruncie oraz nad ogrzewanymi lub nieogrzewanymi powierzchniami jest oznaczany sformułowaniem dach-podłoga. W tym przypadku można też używać styropianu oznaczonego jako fundament lub parking. Dobrze zaizolowane powierzchnie płaskie pomagają utrzymać właściwą temperaturę pomieszczeń oraz unikać strat ciepła. W konstrukcji podłogi na gruncie jest to tym bardziej istotne, gdyż źle zaizolowana podłoga może nas po prostu narazić na wyższe koszty związane z ogrzewaniem. Jeśli zaś chodzi o podłogi na kondygnacji, najważniejszym celem stosowania styropianu podłogowego jest zadbanie o odpowiednią akustykę i wyciszenie hałasów.
Na jakie jego parametry warto zwrócić uwagę, oprócz ceny, zakupując styropian podłogowy?
Mamy kilka parametrów, którymi warto się kierować, dokonując wyboru styropianu. Dwa najbardziej kluczowe to: współczynnik przewodzenia ciepła U oraz wytrzymałość. Co do pierwszego współczynnika warunki techniczne określają, iż wartość przenikania ciepła dla podłóg na gruncie powinna wynieść nie więcej niż 0,3 W/(m2.K). Już sam ten fakt wymusza na inwestorach konieczność zastosowania izolatora dla podłoża w postaci styropianu lub płyt styropianowych. Im ta wartość jest niższa, tym mniejsze straty ciepła, co przynosi korzyści również mieszkańcom budynku. Dlatego wielu architektów w swoich projektach proponuje izolację o parametrach niższych od powyższych wytycznych. Co do drugiego parametru to oznacza on wytrzymałość styropianu na ściskanie. Ważne jest bowiem, aby stosowany w budowie styropian się nie odkształcał. Musi on być odpowiednio twardy, aby udźwignąć meble i sprzęty na nim się znajdujące. Co więcej, wskutek obciążenia nie powinien się odkształcać. Powszechnie stosowane normy mówią o tym, iż obciążenia użytkowe w pomieszczeniach mieszkalnych wynoszą 150 kg/m2, a w ciągach komunikacyjnych – 250 kg/m2. Wytrzymałość styropianu bada się, określając wielkość naprężenia ściskającego, w momencie, gdy płyta ugnie się o 10%. Wartość tę wyraża się w kilopaskalach (kPa). Na przykład styropian, którego wytrzymałość ma wartość 60 kPa, oznacza, iż powinien on sobie poradzić z obciążeniem nieco większym niż standardowe wymogi. Dobrze zatem, gdy zdecydujemy się na montaż płyt o co najmniej takich parametrach. Dla podłóg na stropach stosuje się styropian akustyczny. Jego głównym zadaniem jest izolacja dźwiękowa. Bez tego rodzaju izolacji dźwięki dochodzące z piętra np. kroki, uderzenia byłby bardzo słyszane piętro niżej. Tutaj również są ważne 2 parametry: sztywność dynamiczna — SD oraz ściśliwość — CP. Mała sztywność dynamiczna i duża ściśliwość jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem.
Ceny styropianów podłogowych
Na pewno część z Was zastanawia się: Dlaczego cena styropianów podłogowych jest niska?
Współczesne budownictwo, które nałożyło na budujących określone warunki techniczne WT 2021, wymaga od nich zachowania coraz to ostrzejszych wytycznych w kwestii energooszczędności. Styropian podłogowy jest materiałem, na którego cenę wpływa wiele czynników, w tym również ceny na rynkach światowych. Jest on produktem stosowanym przy budowie prawie każdej nieruchomości. Stąd też producenci prześcigają się w różnego rodzaju promocjach, chcąc zachęcić kupującego, aby to właśnie u nich dokonał zakupu. Sytuacja globalna w ostatnich latach i większe skupienie się ludzi na własnych czterech kątach również sprawia, iż rynek budowlany ma się dobrze i popyt na produkty budowlane jest duży. Dodać tu trzeba, że ceny styropianu bardzo się różnicują także w zależności od jego grubości i wartości parametrów przedstawionych na początku artykułu.
Który styropian do ocieplenia stropu jest najtańszy?
Wybraliśmy dla Was top 3 najtańszych styropianów podłogowych. Pod uwagę wzięto styropian, który nadaje się do położenia na stropy. W każdym przypadku grubość płyty styropianowej wynosi 5 cm, a współczynnik przewodzenia ciepła lambda jest równy 0,038. Jak się okazuje, różnice cenowe przy zakupie np. 1 opakowania nie są znaczące. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że często kupuje się większą ilość tego produktu, może warto zwrócić uwagę i na jego cenę. Najtańszy styropian podłogowy to produkt firmy Magnetic Neo. Następne miejsce pod względem ceny zajmuje styropian Yetico Beta. Najdroższym rozwiązaniem zaś pośród tych najtańszych opcji, okazał się styropian, którego producentem jest Arsanit o nazwie Arsanit thermo. Jak to jednak w życiu bywa, w nie każdym przypadku jedynym kryterium wyboru powinna być cena. Pamiętajmy jednak, że nawet tani styropian podłogowy posiada sporą konkurencję na rynku. Szukając dla siebie idealnego rozwiązania, warto zastanowić się, której marki styropiany podłogowe są tanie, ale jednocześnie porównać i dalsze jego parametry. To od tych wszystkich współczynników uwzględnionych jednocześnie może zależeć nasze zadowolenie teraz i w przyszłości.
Zainteresowany styropianami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:
Oferta styropianów na renowa24.pl
Autor: Małgorzata Buchkovska
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.