Szary kontra biały — czym różnią się te styropiany? Który wybrać?

2020-09-17
Szary kontra biały — czym różnią się te styropiany? Który wybrać?

Wybierając materiały budowlane wiele osób zastanawia się nad tym, który produkt będzie najlepszy — wełna mineralna, czy styropian. A jeśli styropian — to szary czy biały? Mając na uwadze, że wielu z Was ma wątpliwości, dziś zajmiemy się tym drugim zagadnieniem. W dzisiejszym wpisie porównamy styropian biały i szary. Mamy nadzieję, że ten wpis pomoże Wam podjąć odpowiednią decyzję i stworzyć tym samym idealny system dociepleniowy budynku.

Wybór odpowiedniego materiału dociepleniowego nie musi być trudny. Trzeba tylko poznać podobieństwa i różnice wszystkich produktów, jakie są dostępne na rynku. Wiele osób wybiera do docieplenia budynku biały styropian, nie biorąc pod uwagę szarego. A tymczasem okazuje się, że ten drugi może być lepszy. Co warto wiedzieć o obu produktach, aby podczas kupna poszczególnych elementów systemu dociepleń wybrać odpowiednie produkty?

Jaki styropian — biały czy szary? W tym wypadku kolor ma znaczenie

Na rynku można spotkać wiele ofert produktowych, w których producent zaznacza, że są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych. O ile w przypadku np. mebli, farb, czy innych produktów kolor ma jedynie znaczenie aranżacyjne, o tyle jeśli chodzi o materiały dociepleniowe — to czy wybierzemy styropian biały czy szary ma ogromne znaczenie dla energooszczędności budynku.

Przyglądając się właściwościom obu produktów, śmiało można stwierdzić, że mają one różne parametry techniczne, co nie jest bez znaczenia, jeśli chodzi o ich zastosowanie.

”styropian

Styropian biały vs szary — różnią się nie tylko kolorem

Szukając odpowiedniego materiału dociepleniowego, należy mieć na uwadze, że styropian szary od białego różni się nie tylko kolorem. Pierwszą znaczącą różnicą, która ma wpływ na barwę materiału jest to, że do szarego styropianu producenci dodają grafit. Dlatego też inna nazwa szarego produktu to styropian grafitowy.

Istotną kwestią, o której w tym wypadku nie należy zapominać są przede wszystkim parametry termoizolacyjne. Zastanawiając się, czy wybrać styropian fasadowy biały czasy szary, w tym wypadku lepiej zdecydować się na produkt grafitowy, który odznacza się lepszymi właściwościami izolacyjnymi. Dzięki temu inwestor indywidualny może znacznie ograniczyć grubość docieplenia. Niestety trzeba w tym wypadku wziąć pod uwagę, że koszt grafitowego produktu będzie wyższy niż białego. Porównując ceny obu nie sposób nie zauważyć, że biały styropian o lambdzie 040 może być nawet do 25% tańszy niż szary o lambdzie 031.

”styropian

Styropian do zadań specjalnych

Lepsze właściwości izolacyjne sprawiają, że styropian grafitowy jest tym, który wybiera się do zadań specjalnych. Dzięki możliwości położenia jego cieńszej warstwy (o czym wspominaliśmy wyżej), można z powodzeniem docieplić nim trudnodostępne miejsca oraz te, w których chcemy znacznie ograniczyć straty powierzchni, np. balkony, loggie. Porównując np. styropian grafitowy MAGNETIC o grubości 15 cm możesz uzyskać taki sam efekt, jak przy zastosowaniu białego styropianu o grubości 20 cm. Choć 5 cm to dla wielu niewiele, na balkonie czy niewielkim tarasie może mieć duże znaczenie.

Szukając idealnych rozwiązań, trzeba mieć na uwadze, że styropian szary doskonale sprawdza się na różnych etapach budowy. W zależności od rodzaju wybranych płyt można z powodzeniem stosować go nie tylko na elewacji, ale także do ocieplenia fundamentów.

”styropian

Jaki styropian wybrać — biały czy szary?

Dokonując ostatecznych decyzji, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko parametry techniczne produktu, ale także zasobność portfela i szereg innych uwarunkowań. Ostateczny wybór będzie zależał od tego, jaki opór cieplny będziecie chcieli uzyskać. Inny bowiem będzie w tradycyjnym budownictwie, a inny, jeżeli zależy Wam na domu energooszczędnym lub pasywnym.

Decydując się na domy pasywne trzeba wybrać styropian szary, którego lambda wynosi 0,030 - 0,031 W/mK.

W tym wypadku można wybrać styropian o grubości już od 15 cm.

Jeżeli nie zdecydowaliście się na dom pasywny, a Wasz budżet jest ograniczony, warto zdecydować się na styropian biały. Jeśli wybierzecie biały produkt, zdecydujcie się na jego grubszą wersję, która pozwoli osiągnąć wyższy opór cieplny.

Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Autor: Aneta Wojtczak

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Rozumiem i akceptuję
pixel