Styropian grafitowy z frezem czy bez? Który produkt będzie lepszy?
Prawdopodobnie każdy słyszał o styropianie. Służy przede wszystkim do ocieplania budynków. Na rynku można dostać wiele rodzajów tego materiału — począwszy od zwykłego — białego, poprzez grafitowy, a skończywszy na frezowanym w obu przypadkach. A jeśli o strukturę styropianu chodzi — wybrać grafitowy gładki, czy frezowany? Który sprawdzi się lepiej?
Styropian frezowany jest jednym z rozwiązań, które stosuje się podczas docieplania budynku. Niestety wiele osób nie wie o jego istnieniu. Warto jednak przed zakupem określonego styropianu poznać jego wszystkie rodzaje, ponieważ okazuje się, że w niektórych przypadkach styropian frezowany jest lepszym rozwiązaniem od tradycyjnego. W jakich sytuacjach warto postawić na styropian frezowany, a w jakich wybrać jego gładki odpowiednik?
Czym jest styropian frezowany?
Zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym, jaki styropian grafitowy wybrać — frezowany czy nie, w pierwszej kolejności powinieneś zastanowić się nad tym, czym w ogóle jest ten rodzaj styropianu.
Najprościej rzecz ujmując — styropian frezowany jest produktem, który pozyskuje się w taki sam sposób, jak gładki styropian z tą różnicą, że na nim wykonuje się nieduże (1,5 do 2 cm) nacięcia na krawędziach, które nazywa się frezami. Dlaczego na gładkich płytach wykonuje się frezy? Dzięki nim możliwy jest montaż styropianu „na zakładkę”. Używając gładkiego produktu, pozbawionego nacięć, nie ma takiej możliwości.
Frezowanie styropianu jest niezwykle popularne, jeśli produkowany jest towar o grubości poniżej 12 cm. Dlaczego? Okazuje się, że nachodzenie na siebie płyt niweluje wystąpienie niechcianych mostków termicznych, co znacznie ułatwia prawidłowe ocieplenie budynku. Czy jednak grafitowy styropian z frezem jest tak idealny? Na to pytanie odpowiadamy poniżej.
Tylko bezbłędnie położony daje określone efekty
Decydując się na styropian frezowany, trzeba mieć na uwadze, że jego montaż będzie trudniejszy, niż w przypadku płyt gładkich. Przede wszystkim ściana pod tego rodzaju produkt musi być idealnie przygotowana. Nie mogą znaleźć się na niej żadne nierówności. Aby mieć pewność, że elewacja nie ma żadnych uchybień, warto najpierw zastosować zaprawę wyrównującą lub tynkarską. Warto mieć na uwadze, że nabywając płyty frezowane, trzeba liczyć się z większą ilością odpadów.
Fachowcy zajmujący się dociepleniem domów zgodnie twierdzą, że ocieplając budynek styropianem, którego grubość wynosi powyżej 12 cm i dodatkowo frezowanym, można mówić o znacznym spadku możliwości powstawania mostka termicznego. Jeżeli inwestor indywidualny chce docieplić dom cieńszym styropianem i jednocześnie mieć pewność, że nie dojdzie do postwania mostka termicznego, koniecznie powinien wybrać styropian z frezem, szczególnie jeśli decyduje się na kupno produktu w grafitowym kolorze.
Jesteś tradycjonalistą? Wybierz gładki styropian
Nie da się ukryć, że styropian frezowany nie jest tak popularny jak ten gładki, który chętnie wykorzystują ekipy budowlane. Wybierając szary odcień produktu, można z powodzeniem zastosować cieńszą warstwę docieplenia. 15 cm to grubość, którą chętnie wykorzystują fachowcy. Warto mieć na uwadze, że nie tylko grubość, ale również skuteczność gładkiego styropianu sprawia, że docieplenie spełnia swoją funkcję. Decydując się na gładki styropian należy pamiętać o tym, aby nie tylko odpowiednio przykładać do siebie poszczególne płyty styropianowe, ale także o odpowiednim uszczelnieniu szczelin. W tym wypadku idealnie sprawdzi się pianka poliuretanowa.
Który rodzaj styropianu jest tańszy — gładki czy frezowany?
Wybierając odpowiedni produkt, dobrze jest pamiętać o tym, że gładki styropian to mniejsza ilość odpadów, a co za tym idzie — możliwość kupienia mniejszej ilości produktu. Co więcej, jeśli okaże się, że potrzebne będą płyty frezowane, można samodzielnie wykonać nacięcia, które spowodują, że na gładkiej płycie otrzymamy frez.
Warto mieć także na uwadze, że gładki styropian będzie tańszy od tego frezowanego. Decydując się na styropian frezowany, trzeba mieć mieć na uwadze, że jego cena może być nawet o 10 zł wyższa od ceny gładkiego produktu. Istotne jest również to, że kupując np. 200 paczek styropianu frezowanego, należy domówić 10 dodatkowych na odpady.
Który wybrać — frezowany czy gładki?
Podsumowując powyższe zestawienie, nie sposób nie zauważyć, że zarówno styropian gładki, jak i frezowany ma swoje zalety. Wybierając idealny produkt, trzeba w szczególności wziąć pod uwagę grubość docieplenia. Jeśli nie będzie przekraczało 15 cm, wówczas warto wykorzystać styropian frezowany. W innym przypadku lepiej wybrać gładką opcję.
Wybierając odpowiedni styropian należy zwrócić uwagę nie tylko na możliwości finansowe, ale także na jego właściwości. Warto bowiem zdecydować się na droższy produkt, jeśli ma się pewność, że dzięki jego zastosowaniu docieplenie będzie spełniało swoją funkcję przez wiele lat, dzięki czemu właściciel budynku będzie mógł zaoszczędzić na renowacji i rachunkach za ogrzewanie.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.