t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Styropian grafitowy — wady i zalety

2020-06-13
Styropian grafitowy — wady i zalety

Styropian grafitowy jest coraz chętniej stosowany do docieplania budynków. Produkuje się go podobnie do jego białego odpowiednika, jednak z tą różnicą, że do niego dodaje się grafit, który odpowiedzialny jest za zwiększenie izolacyjności termicznej produktu i jego charakterystyczny kolor. Fachowcy twierdzą, że styropian grafitowy jest o wiele lepszy od białego. Czy jednak faktycznie tak jest? Jakie są plusy i minusy tego rozwiązania?

Nie ulega wątpliwości, że styropian jest jednym z najpopularniejszych materiałów, które wykorzystuje się do termoizolacji budynku. Jest nie tylko bezpieczny dla człowieka, ale ma także niski współczynnik przewodzenia ciepła. Co więcej, można go z powodzeniem utylizować. Choć wielu uważa, że jest stosunkowo drogi, przyglądając się jego właściwościom, nie sposób nie zauważyć, że jest wart swojej ceny.

Kiedy warto wybrać styropian grafitowy?

Docieplenie domu robi się raz na kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt lat. Dlatego też decyzja o wyborze prawidłowego materiału dociepleniowego powinna być przemyślana. Poza samym materiałem dociepleniowym, a także kolorem elewacji, należy zastanowić się nad pozostałymi elementami termoizolacji budynku. Dlaczego warto wybrać szary styropian, a nie biały?

Grafit, który jest dodawany do szarego styropianu sprawia, że ten jest doskonałym termoizolatorem. Ma niższy współczynnik przewodzenia ciepła, niż biały styropian, który wynosi od 0,030 do 0,033 w/(mK). W związku z tym inwestor indywidualny będzie mógł zastosować cieńszą warstwę styropianu.

styropian

Plusy i minusy styropianu grafitowego

Jedną z największych zalet zastosowania styropianu grafitowego do ocieplenia budynku jest możliwość nałożenia cieńszej warstwy produktu. Dzięki temu nie tylko ościeżnice drzwi i okien będą mogły być mniejsze, ale także pomieszczenia będą znacznie lepiej doświetlone. Dzięki powyższemu sam budynek będzie lepiej wyglądał wizualnie, w szczególności, jeśli ociepla się niewielki domek jednorodzinny.

Przyglądając się kosztom termomodernizacji, trzeba mieć na uwadze, że choć styropian grafitowy jest droższy od białego, cena wykonania docieplenia będzie podobna. Okazuje się bowiem, że zwykłego materiału izolacyjnego trzeba będzie zużyć znacznie więcej, niż grafitowego. Co więcej, także kołki do mocowania produktu będą tańsze, ponieważ będą znacznie krótsze. Jak zatem widać, osoby, które uważają cenę styropianu za jego minus, powinny zastanowić się nad całością inwestycji, a nie tylko jedną składową, jaką jest styropian.

styropian
Minusem grafitowego styropianu może okazać się jego ciemna barwa, która pochłania znacznie więcej promieniowania słonecznego, przez co bardziej się nagrzewa. Właśnie dlatego wymaga specjalnego sposobu montażu i przechowywania. Przyglądając się parametrom palności i izolacyjności akustycznej — wspomniane parametry są podobne jak w przypadku styropianu białego.

Styropian grafitowy powinny wybierać osoby, którym zależy na doskonałej izolacyjności termicznej i niskich rachunkach za ogrzewanie. Co więcej, sprawdzi się również tam, gdzie w budynkach zamontowano niewielkie okna. Chcąc osadzić je płytko w murze, inwestorowi indywidualnemu nie pozostaje nic innego, jak do ocieplenia wykorzystać styropian grafitowy. Dzięki temu unika się efektu okna strzelniczego, czyli głęboko osadzonego niewielkiego otworu, który można spotkać w zamkach czy twierdzach.

Jak prawidłowo zamontować styropian grafitowy?

Mając na uwadze, że jednym z wymienianych minusów jest montaż szarego styropianu, poniżej chcemy przybliżyć ten proces, aby każdy czytelnik wiedział, jak wykonać go prawidłowo.

Zanim dojdzie do instalacji styropianu na fasadzie, należy dobrze przygotować budynek, a także odpowiednio składować materiał izolacyjny. Jeśli zostanie wystawiony na promieniowanie słoneczne, dojdzie do jego rozszerzenia, przez co zmieni swoje wymiary. Co więcej, po nałożeniu takiego produktu można mieć pewność, że dojdzie do jego odklejania, wyginania się i w konsekwencji pojawiania się niechcianych szczelin.

styropian

Aby uniknąć powyższych problemów, podczas montażu styropianu grafitowego klej należy nakładać metodą obwodowo — punktową. Powinien on pokrywać minimum 40% płyty styropianowej.

Kiedy do ściany przykleja się styropian grafitowy, należy osłonić elewację, aby nie docierały do niego promienie słoneczne. Co więcej, aby nie doszło do nagrzania produktu, warto jak najszybciej nałożyć siatkę i tynk.


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
Nie przegap okazjiPolecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-25
Ok
pixel