Styropian grafitowy – w jaki sposób go przechowywać?
Zakup materiałów budowlanych jest rzeczą ważną. Jednak równie ważne jest ich przechowywanie, ponieważ skoro wydaliśmy już na nie pieniądze, to wówczas powinniśmy zadbać o to, aby nie uległy one zniszczeniu, czy nie utraciły swoich właściwości. Przechowywanie styropianu grafitowego, który posiada wysoką klasę produktu, powinno odbywać się w odpowiednim miejscu i czasie, aby nie narazić się na dodatkowe koszta.
Gdzie powinien być przechowywany styropian grafitowy
Na każdej budowie powinno znajdować się miejsce, które przeznaczone będzie na przechowywanie materiałów izolacyjnych. W przypadku styropianu grafitowego powinno być to miejsce zacienione, bez dostępu promieni słonecznych. Najlepiej, żeby był to jakikolwiek budynek gospodarczy, typu garaż. Warto również pamiętać, że styropian grafitowy powinien być przechowywany w pomieszczeniach przewiewnych. Najlepiej, jeśli będzie on osłonięty folią w kolorze mlecznym, która skutecznie ochroni materiał przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Pamiętajmy również o tym, że często w przeróżnych pomieszczeniach, czy gdzieś obok nich, mogą znajdować się gryzonie, które mogą uszkodzić styropian. Przed nimi również warto zabezpieczyć się w odpowiedni sposób. Jeśli chodzi o czas przechowywania styropianu grafitowego, to jeśli będzie przechowywany w odpowiednio suchym i zacienionym, przewiewnym miejscu, wówczas nic się z nim nie stanie.
Styropian grafitowy przechowuj w odpowiedni sposób
Już z samej nazwy można śmiało wywnioskować, że styropian grafitowy posiada ciemną barwę, która może nie być do końca odporna na silne promienie słoneczne. Najlepiej więc jeśli budowa danego domu odbywa się podczas naprawdę upalnych dni, przechowywać styropian pod zadaszeniem, gdzie promienie słoneczne nie dochodzą. Jeśli nie schowamy materiału w odpowiednie miejsce, wówczas narażamy jego kolor na utlenienie. Natomiast jeżeli styropian grafitowy jest już przymocowany na ścianach budynku i jest narażony na gorące promienie słoneczne i dodatkowo wiemy, że w najbliższym czasie nic nie będziemy z nim dalej robić, powinniśmy zaopatrzyć się w siatkę ochronną, która zapewni temu materiałowi odpowiednią ochronę. Montuje się ją na rusztowaniu. Pamiętajmy, że ciemne kolory przyciągają więcej słońca, a to w przypadku styropianu grafitowego sprawia, że jego powierzchnia zewnętrzna zacznie się rozszerzać, a środek pozostanie bez zmian. Takie zjawisko może doprowadzić do tego, że styropian nie będzie odpowiednio przylegał do ścian budynku i po prostu zacznie odpadać. Temperatura nagrzania się styropianu nie powinna przekraczać 100 stopni. Należy pamiętać, że jeśli styropian grafitowy uległ deformacji i jest nałożony na dom, to nie pozostaje nic innego, jak jego zdjęcie i nałożenie nowego, ponieważ za jakiś czas całe ocieplenie będzie nadawało się do wymiany. Tutaj znajdziecie trochę więcej informacji na temat styropianu grafitowego.
Podsumowując, styropian grafitowy nie może być wystawiony na działanie mocnych promieni słonecznych, niezależnie czy znajduje się już na budynku, czy też nie. Nałożone płyty grafitowego styropianu na budynek, powinny być osłonięte folią, aby mogły znajdować się w cieniu. Niezastosowanie się do tych wymagań spowoduje odklejanie się materiału od ścian, ponieważ dojdzie do naprężeń styropianu. Jeśli dopiero co kupiliśmy ten surowiec i pozostawimy go w nasłonecznionym miejscu, wówczas powinniśmy liczyć się z efektem „banana”, czyli wygięcia się materiału, więc całość będzie nie zdatna do użytku.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.