t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Styropian grafitowy czy zwykły?

2020-06-12
Styropian grafitowy czy zwykły?

Choć do niedawna to biały styropian święcił triumfy, wszystko wskazuje na to, że już niedługo jego szary odpowiednik stanie się standardem w docieplaniu budynków. Który jest lepszy — biały, czy szary? Czym się różnią, a w czym są podobne oba produkty? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Produkcja białego i szarego styropianu opiera się na polistyrenie ekspandowanym. Grafitowy kolor tego drugiego uzyskuje się poprzez domieszanie w czasie produkcji niewielkich ilości grafitu. Jeśli myślicie, że dodatek ten ma mieć wpływ jedynie na kolor styropianu, to musimy Was rozczarować — zmienia on także właściwości styropianu, a także jego cenę. Mając to na uwadze, dziś porównamy te dwa produkty, aby dać Wam jasny obraz tego, czym się różnią, a także — który wybrać, jeśli chcecie docieplić dom.

Jak wygląda przewodność cieplna w obu przypadkach?

W tym wypadku zdecydowanie wygrywa styropian grafitowy, w którym współczynnik przewodzenia ciepła jest niezwykle niski, ponieważ wynosi zaledwie λ​ = 0,031 - 0,033 W/(mK). Warto mieć na uwadze, że jeśli proces produkcyjny białego styropianu zostanie odpowiednio dostosowany, on również może osiągnąć takie parametry, jednak póki co ma gorszą przewodność cieplną, która kształtuje się na poziomie 0,033 - 0,038 W/(mK). Jak zatem widać — to, co dla grafitowego styropianu jest standardem, w tym wypadku okazuje się luksusem, który ciężko osiągnąć. Oznacza to, że w tym starciu wygrywa styropian grafitowy.

styropian

Błędy wykonawcze a odporność styropianu

Przyglądając się właściwościom obu produktów, nie sposób nie zauważyć, że grafitowy styropian jest o wiele bardziej wymagający, niż biały. Ciemny kolor, który w innych przypadkach jest atutem, tutaj staje się udręką. Okazuje się bowiem, że szary styropian szybciej się nagrzewa, przez co dochodzi do naprężeń, które powodują, że odkleja się od ściany albo dochodzi do popękania warstwy kleju.

Co więcej, podczas montażu styropianu grafitowego konieczne jest osłanianie fasady, aby nie nagrzał się zbyt mocno. Teoretycznie osłaniania rusztowania powinno się dokonywać przy wszystkich pracach na elewacji, jednak ekipy remontowe i budowlane nie zawsze to robią. Jeśli zatem chcesz mieć pewność, że styropian nie ulegnie zniszczeniu, w takim wypadku warto wybrać biały wariant.

Kolejną przewagą białego styropianu nad szarym jest to, że wybacza, jeśli przed przyklejeniem nie zostanie oszlifowany. Grafitowy z pewnością nie przyklei się poprawnie, jeśli ten krok zostanie pominięty. Okazuje się, że bez przeszlifowania będzie miał mniejszą przyczepność, co oznacza, że może nieprawidłowo zespolić się z klejem. Jak zatem widać, w tym wypadku wygrywa biały styropian.

styropian

Deklaracja producenta a jakość

Producenci materiałów dociepleniowych zawsze deklarują ich wysoką jakość. Jeśli chodzi o styropian grafitowy ciężko jest się minąć z prawdą. Jest to faktycznie produkt wysokiej jakości, który z czystym sumieniem można wykorzystać do docieplenia budynku.

Choć producenci są często kontrolowani, na rynku i tak pojawiają się produkty dociepleniowe niskiej jakości, w atrakcyjnych cenach. I choć takiego styropianu jest coraz mniej, jeśli chce się nabyć dobrej jakości produkt, który będzie skuteczny przez wiele lat, inwestorowi indywidualnemu nie pozostaje nic innego, jak wybierać styropian grafitowy.

Nasiąkliwość produktu

Choć nasiąkliwość styropianu nie jest istotna na samej fasadzie, warto zwrócić na nią uwagę np. na cokole. Porównując styropian grafitowy i szary, nasiąkliwość w tym wypadku wygląda podobnie. Chłonność obu produktów wynosi około 5%. Jeśli jednak poszuka się odpowiedniego produktu, można znaleźć biały styropian, który został dodatkowo uszlachetniony, dzięki czemu jego nasiąkliwość zmniejsza się do 2%. Są to wyroby doskonałe do stosowania nie tylko na fasadzie, ale przede wszystkim na fundamentach.
styropian

Cena — który styropian jest tańszy?

Przyglądając się cenie, nie sposób nie zauważyć, że w tej kwestii znacząco wygrywa biały styropian. Jest go dużo na rynku i wielu producentów oferuje na niego promocje. Jeśli zatem nie szukasz superciepłego materiału izolacyjnego, będzie to dla Ciebie idealne rozwiązanie. Można go kupić w stosunkowo niskiej cenie, jednak warto uważać na „super promocje”, na których można kupić materiał niskiej jakości.

Faktem jest, że styropian grafitowy jest droższy od swojego białego odpowiednika, jednak na jego cenę składa się szereg istotnych parametrów, które dają mu znaczną przewagę. Lepsza izolacyjność ścian i w konsekwencji mniejsze zużycie energii grzewczej niweluje wyższą cenę produktu.


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2020
Nie przegap okazjiPolecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
pixel