t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Styropian grafitowy czy styrodur?

2020-09-29
Styropian grafitowy czy styrodur?

Materiałów, dzięki którym można ocieplić dom, jest wiele. Styrodur oraz styropian grafitowy to dwa główne surowce, które są uznawane za jedne z najlepszych na rynku. Są zróżnicowane właściwie pod każdym względem dlatego, jeśli chcemy zdecydować się na któryś z nich, powinniśmy zapoznać się z właściwościami tych materiałów i wybrać ten, który będzie dla nas i naszego domu odpowiedni. Warto wiedzieć, że pewne części budynku można izolować styropianem grafitowym, a inne styrodurem. Poniżej przedstawimy oba materiały i ich najlepsze zastosowanie.styropian, styropian grafitowy, styrodur, czym ocieplić dom

Czym różni się styropian grafitowy od styroduru?

Oba materiały różnią się swoimi właściwościami, budową no i oczywiście ceną. Styrodur fachowo nazywany jest polistyrenem ekstrudowanym (XPS). Często mówi się, że jest to styropian twardy, który posiada różne kolory, narzucane przez producenta. Materiał ten bardzo często wykorzystuje się do ocieplania balkonów, tarasów czy loggie, ponieważ jest on bardzo wytrzymały, ponieważ nie odkształca się oraz jest odporny na wilgoć, której w jego przypadku współczynnik wynosi zaledwie 0,5-1,5%. Dodatkowo świetnie sprawdza się podczas izolowania dachów oraz fundamentów, ponieważ nie pozwala na ucieczkę ciepła i świetnie ochrania warstwę hydroizolacyjną. Objętościowa gęstość styroduru wynosi od 20 do 50 kg/m3 i przewodzi ciepło na poziomie 0,027-0,040 W/(m·K).

Styropian nazywany inaczej polistyrenem ekspandowanym (EPS), ma również wiele zastosowań. Jest to materiał, który jest wciąż jednym z najczęściej wykorzystywanych surowców do ocieplania ścian. Styropian grafitowy posiada lepsze właściwości niż zwykły, biały styropian i mimo swojej wyższej ceny, jest coraz chętniej wykorzystywany w branży budowlanej, zwłaszcza dzięki temu, że jego warstwy nie muszą być tak grube, jak w przypadku białego styropianu. Styropian grafitowy nie jest już tak odporny na odkształcenia czy ściskanie oraz nie może być nastawiony na długotrwałe zawilgotnienie, mimo tego, że jego nasiąkliwość wynosi tylko 5%. Jeśli miałby być ociepleniem gruntu, wówczas dodatkowo zależałoby nałożyć na niego sztywną folię kubełkową. Tutaj znajdziecie więcej informacji na ten temat.

Styrodur czy styropian grafitowy – który wybrać?

Wszystko zależy od tego, na czym zależy inwestorowi. Styrodur jest surowcem mocniejszym, ale też o wiele droższym niż styropian grafitowy. W niektórych miejscach, takich jak te, które wystawione są na wilgoć, mocną różnicę temperatur, pomiędzy pomieszczeniem a przestrzenią zewnętrzną i również tam, gdzie jest możliwość odkształceń przez nadmiar obciążeń, styrodur będzie najlepszym wyborem. W przypadku innych zastosowań styropian grafitowy będzie wystarczającym surowcem, aby zapewnić odpowiednią izolację termiczną. Zarówno jeden, jak i drugi materiał nie jest odporny na działanie szkodliwych promieni UV czy niektórych chemicznych substancji. Oba są surowcami samogasnącymi, jednak nieodpornymi na działanie ognia. Jeśli chodzi o cenę, to styrodur może być nawet dwa razy droższy niż styropian grafitowy, co może znacznie zawyżyć budżet na dany budynek. Zatem należałoby się zastanowić, ile tak naprawdę potrzebujemy styroduru, aby nie narazić się na niepotrzebne koszta.

Autor: Małgorzata Buchkovska


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-17
Wszytko ok
pixel