Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Styropian frezowany czy gładki? Różnice i zastosowania

2021-03-26
Styropian frezowany czy gładki? Różnice i zastosowania

Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów do ocieplenia budynków jest styropian. Wszystko dlatego, że jest on łatwy w montażu, stosunkowo tani, choć trzeba wziąć pod uwagę, że na rynku są różne rodzaje styropianów, oraz właśnie dzięki jego fakturze, może skutecznie ocieplić budynek. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę o istnieniu styropianu frezowanego, który w niektórych sytuacjach może być konkretnym sprzymierzeńcem.


Z artykułu dowiesz się:

  1. jakie zastosowanie ma styropian gładki i frezowany
  2. na co zwrócić uwagę wybierając styropian frezowany


/br>


Jaki styropian wybrać, Rodzaje styropianu, styropian  gładki, styropian frezowany

Zastosowanie styropianu frezowanego i gładkiego

Nazwa styropianu frezowanego wzięła się od nacięć na powierzchni tego materiału, które pozwalają na nałożenie dwóch warstw styropianu na zakładkę bez możliwości przemieszczenia się, a co za tym idzie, ten skuteczny sposób, pozwala na pozbycie się niechcianych mostków ciepła.A wiadomo, że styropian gładki już takiego zastosowania nie posiada. Dzięki temu, że pomiędzy płytami nie ma szczelin, możemy zainwestować w cieńsze płyty styropianowe, ponieważ nie musimy bać się, że ciepłe powietrze będzie uciekało. Grubość płyt styropianu frezowanego nie powinna być wyższa niż 15 cm. Ocieplanie budynku płytami frezowanymi z pewnością jest bardziej skuteczne, jednak może wydawać się bardziej kosztowne. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że dzięki nakładaniu się płyt na zakładkę, nie trzeba będzie używać materiałów, których zadaniem jest zasklepienie szczelin.

W przypadku styropianu gładkiego, szczeliny pomiędzy płytami, uzupełnia się za pomocą pianki poliuretanowej, a drugim rozwiązaniem jest ich zakołkowanie. Tak jak w przypadku płyt frezowanych i nakładanie ich na zakładkę, tak w przypadku płyt gładkich stosuje się ich dwie warstwy na tak zwaną mijankę. Obie warstwy nie powinny przekraczać 22 cm grubości. Porównując, warstwa płyt frezowych może być nawet o 10 cm mniejsza niż w przypadku gładkich płyt styropianowych.

Styropian frezowany – na co zwrócić uwagę?

Jaki styropian wybrać, Rodzaje styropianu, styropian  gładki, styropian frezowany

Każdy materiał z serii ociepleń ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Tak samo jest w przypadku styropianu frezowanego, który wydawałoby się, że nie ma żadnych wad.W przypadku tego surowca ściana, na której ma się znaleźć, powinna być idealnie wyrównana, więc należałoby zaopatrzyć się w zaprawę tynkarską lub wyrównawczą. Dodatkowo grubość tego materiału nie powinna przekraczać 15 cm, ponieważ jego ułożenie na zakładkę, będzie po prostu bardzo trudne.Jeśli więc chcemy mieć na ścianach grubszy styropian, to wówczas najlepiej zdecydować się na gładki.Wykorzystując do ocieplenia styropian frezowy, trzeba nastawić się również na większą ilość odpadów, w porównaniu do zastosowania styropianu gładkiego. Podczas zakupu płyt z frezami, należy sprawdzić ich nacięcia, aby uniknąć krzywych i niepasujących do siebie płyt, co znacznie utrudnia i wydłuża prace ociepleniowe.Jeśli ściany danego budynku nie są proste, to w tym przypadku również należy się zastanowić, czy płyty z frezami to na pewno dobry pomysł. Myśląc nad wyborem czy styropian biały, czy styropian frezowany, trzeba wziąć pod uwagę, jak wyglądają ściany budynku i jaka grubość ocieplenia nas interesuje. W obu przypadkach występują zarówno wady i zalety oraz dodatkowe koszta. Dużo zależy również od tego, ile chcemy przeznaczyć pieniędzy na ocieplenie budynku. Tutaj znajdziecie więcej informacji na temat zastosowania obu produktów.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-17
wsio ok
pixel