Styropian fasadowy czy podłogowy

Zachęcamy do posłuchania naszego artykułu
Styropian podłogowy
Do izolacji termicznej podłogi stosuje się styropian twardszy od tego używanego do ocieplenia ścian zewnętrznych. Związane jest to ze zwiększeniem obciążenia na podłogę, ponieważ będziemy po niej chodzić, stawiać na niej ciężkie meble czy nawet parkować samochód. Bez wątpienia taka podłoga musi być wytrzymała, solidna, a przy tym ciepła, aby komfort funkcjonowania użytkownika w domu był wysoki. W przypadku bardziej wymagających zastosowań, jak np. ogrzewanie podłogowe odporność na naprężenia ściskające powinna wyższa i wynosić nawet 200 kPa.
Jeśli wybrany styropian podłogowy nie spełni wyżej wymienionych właściwości, to niestety wpłynie to na niższy komfort mieszkańców, a w dalszej perspektywie również na wyższe rachunki za ogrzewanie domu. Warto też pamiętać o tym, że wykorzystanie styropianu fasadowego, który nie spełnia odpowiednich wymagań technicznych do izolacji podłogi może przyczynić się do jego „osiadania” i stopniowej utraty właściwości termoizolacyjnych.
Styropian fasadowy

Na dodatek parametry te są zależne od gęstości spienionego surowca wykorzystanego do produkcji płyt styropianowych, użycia ewentualnych domieszek czy też technologii produkcji. Na ogół styropian grafitowy będzie miał większą gęstość niż biały, co wynika z zastosowania dodatkowej ilości grafitu. Wadą tego typu płyt jest zazwyczaj ich większa podatność na odkształcenia pod wpływem promieni słonecznych, a w konsekwencji, w wykonanej izolacji budynku mogą pojawić się szczeliny, będące źródłem mostków termicznych.

Buduj i remontuj razem z nami!
