Darmowa dostawa
Od 2000 zł
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
Pon-Pt 8:00 - 16:00
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Strukturalna ściana we wnętrzach – jak uzyskać efekt?

2021-12-16
Strukturalna ściana we wnętrzach – jak uzyskać efekt?

 

 

Znudziły Ci się gołe ściany i szukasz sposobu na ożywienie wnętrza? Stwórz strukturalną ścianę w swoim domu! Dzięki tynkowi strukturalnemu szybko uzyskasz ciekawy efekt. W zależności od wykończenia i sposobu możesz nadać swojemu wnętrzu wybranego charakteru.

  
  

Z artykułu dowiesz się:

  1. O możliwościach dekoracyjnych tynku strukturalnego
  2. Jak przygotować ścianę i tynk strukturalny
  3. Jak kłaść tynk strukturalny
  4. Jakie są sposoby tworzenia struktury tynku

 

Możliwości dekoracyjne tynku strukturalnego

Tynk strukturalny idealnie nadaje się do tworzenia dekoracyjnych ścian w Twoich wnętrzach. Struktura, która ma na nich powstać jest uzależniona od rodzaju tynku, grubości położonej warstwy i końcowej obróbki

Ściana wykończona tynkiem strukturalnym może wyglądać niesamowicie a także ożywić wnętrza Twojego domu. Może też zyskiwać nowe oblicza, ponieważ tynk można wielokrotnie przemalowywać.

Różne struktury tynku mają też różną odporność na uszkodzenia. Wielorakie ostre końcówki mogą być niestety szybko uszkodzone. Ostre struktury nie są odpowiednie do domów z młodszymi domownikami ze względów bezpieczeństwa. Z kolei uwydatnione i rozległe wzory będzie trudno utrzymać w czystości. Ma na to wpływ kurz, pajęczyny oraz zabrudzone dziecięce rączki. Przed zaczęciem prac zastanów się czy dana struktura tynku pasuje do codziennego życia w Twoim domu.

Przygotowanie ściany i tynku strukturalnego

Idealnie przygotowana ściana do nakładania tynku musi być gładka i stabilna. Wszelkie nierówności, pęknięcia oraz dziury należy usunąć przed tynkowaniem. Natomiast słabo związane lub mocno chłonne ściany najpierw powinieneś zagruntować.

Jeśli kupiłeś gotowy tynk strukturalny, pamiętaj, żeby po otwarciu dokładnie go wymieszać. Do suchych składników dodaj określoną przez producenta ilość wody. Następnie za pomocą wiertarki i mieszadła stwórz gładką masę. Ważny jest też sposób mieszania, przy większych ilościach tynku potrzebna będzie betoniarka. Po uzyskaniu jednolitej konsystencji tynku możesz zacząć go nakładać na przygotowaną ścianę. Pamiętaj, że im większą powierzchnię będziesz tynkować i kłaść grubszą warstwę, to tym bardziej musi być gęsta masa.

mieszanie tynku

Nakładanie tynku strukturalnego

Rodzaj i metoda obróbki tynku jest zależna od składu i grubości tynku. Jeśli chcesz nałożyć grubą warstwę tynku i później nanosić na nią wzory, to powinny one być raczej nieskomplikowane. Struktura tynku jest najlepsza, kiedy tworzy się w jednym ciągu pracu. Jeśli zdecydowałeś się na dużą powierzchnię, to nie nakładaj więcej tynku, niż zdążysz obrobić w ciągu około 15 minut. To właśnie wtedy tynk jest wilgotny i to najlepszy moment na stworzenie równomiernego wzoru wybranym narzędziem.

Porada eksperta z renowa24.pl: Warto, żebyś sprawdził na próbnej powierzchni, czy wybrany wzór musi być wykonany w sposób „bezszwowy”. Niektóre struktury łatwo ze sobą połączyć, ale są też takie, które mogą sprawić trudność.

 nakładanie=

Metody tworzenia struktury tynku

Na rynku znajdziesz wiele narzędzi, które możesz wykorzystać do stworzenia struktury na wybranej ścianie. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia!

  • Wałek z wzorem - Używa się go identycznie jak wałka do malowania. Określony wzór na rolce zostanie przeniesiony na wilgotny tynk. Jest to jedna z bardziej minimalistycznych metod. Z tego powodu ten sposób zakończy się sukcesem nawet u początkujących majsterkowiczów.
  • Wałek z wgłębieniami - To kolejna łatwa metoda. Musisz tylko pionowo poprowadzić wałek i wgłębienia zamienią się w wypukłości na tynku.
  • Ścierka - Możesz za jej pomocą nadać tynkowi delikatnej struktury. Wystarczy pocierać nią wilgotną powierzchnię tynku. Możesz uzyskać przytulny i ciepły lub surowy i chłodny efekt w zależności od użytej farby.
  • Paca zębata - Za jej pomocą uzyskasz wzór, który będzie składać się z równoległych linii. Może on być kolisty lub stworzony z linii poziomych albo równoległych.
  • Szczotka - Pociągnięciami grubej szczotki w łatwy sposób uzyskasz delikatny wzór.
  • Pędzel - dużym, okrągłym pędzlem stworzysz na wilgotnym tynku owalne wzory. Sposób ten wymaga jednak cierpliwości i ćwiczeń.
delikatny wzór na ścianie

Przeczytaj także:







Autor: Marta Bratuś

 

 


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixel