t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Samodzielna obróbka okien dachowych — czy to na pewno dobry pomysł?

2022-02-21
Samodzielna obróbka okien dachowych — czy to na pewno dobry pomysł?

 

Okna dachowe to często wybierany element na poddasze użytkowe. Choć wiele osób chciałoby zamontować je samodzielnie, warto mieć na uwadze, że ta czynność wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale także wiedzy i umiejętności z zakresu obróbki okien połaciowych. Jeżeli zatem należysz do grona osób, które zastanawiają się, czy samodzielna obróbka okien dachowych to na pewno dobry pomysł, musisz wiedzieć, że najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy fachowców, którzy posiadają odpowiednie narzędzia oraz uprawnienia. Jeżeli jednak zdecydujesz się na samodzielną obróbkę okien, zapoznaj się z informacjami, które pomogą Ci prawidłowo wykonać to zadanie.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. O czym warto pamiętać wykonując samodzielną obróbkę okna dachowego?
  2. Jakie rozwiązania można wykorzystać przy samodzielnej obróbce okien dachowych?

salon z zestawem okien dachowych

O czym warto pamiętać wykonując samodzielną obróbkę okna dachowego?

Samodzielna obróbka okien dachowych to dla wielu osób nie lada wyzwanie. Zadanie to możesz wykonać bez problemu, jeżeli wykorzystasz wysokiej jakości materiały i skupisz się na prawidłowym wykonaniu poszczególnych składowych całej operacji. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że warunki panujące na poddaszu będą komfortowe, a samo miejsce przytulne, wygodne i ciche.

Komfort i wygoda poddasza mieszkalnego zależy nie tylko od jego aranżacji, ale także dobrze dobranego projektu okna połaciowego. Źle umieszczone okno, a także nieprawidłowe jego wykończenie może skutkować nie tylko wychładzaniem wnętrza, ale także niedoświetleniem pomieszczeń. Dlatego tak ważne jest prawidłowe rozmieszczenie okien dachowych, a także ich bezbłędna obróbka. Jak to zrobić?

Okna dachowe można zamontować samodzielnie. Warto jednak to zadanie zlecić specjalistycznej firmie budowlanej, która posiada doświadczenie w tego typu pracach. Jeżeli chcesz wykonać to zadanie samodzielnie, pamiętaj, że istnieje kilka sposobów obróbki okien dachowych, które pozwolą prawidłowo wykonać to zadanie i zapewnić dobre parametry izolacyjne okna dachowego, jak również prawidłowe doświetlenie poddasza.

Wybierając metodę obróbki okna dachowego, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, do których należą przede wszystkim Twoje doświadczenie w dziedzinie ogólnej budowlanki oraz doświadczenie w dziedzinie samej obróbki okien. Jeżeli okna dachowe będziesz obrabiał po raz pierwszy, warto skorzystać z gotowej zabudowy okna dachowego (tzw. szpalety), która jest stosunkowo łatwa w montażu. Tego typu rozwiązania oferowane są przez producentów okien dachowych. Wykonuje się je z PVC, drewna, czy na specjalne zamówienie — także z innych materiałów. Dzięki temu bez względu na to, czy wybierzesz drewniane okna dachowe

, czy okna połaciowe z PCV, możesz mieć pewność, że obróbka poszczególnych modeli nie będzie kłopotliwa, a efekt końcowy przejdzie Twoje najśmielsze oczekiwania.
trzy okna dachowe w jadalni

Jakie rozwiązania można wykorzystać przy samodzielnej obróbce okien dachowych?

Decydując się na samodzielną obróbkę okien dachowych na poddaszu, warto zastanowić się nad sposobem wykonania tego zadania. Do najpopularniejszych rozwiązań należą:

  • zastosowanie płyt GK;
  • wykorzystanie gotowych zabudów oferowanych przez producentów okien dachowych.

Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzesz, zapoznaj się ze szczegółami obu rozwiązań. Dzięki temu podjęcie decyzji o samodzielnej obróbce okien dachowych na pewno będzie łatwiejsze.

kobieta stojąca w salonie przy oknie dachowym

Samodzielna obróbka okien dachowych — płyty gipsowo-kartonowe

Płyty gipsowo-kartonowe zazwyczaj wykorzystywane są do remontów ścian. Dzięki nim nierówne powierzchnie można bez problemu wyrównać lub podzielić większe pomieszczenia na mniejsze. Okazuje się jednak, że te materiały budowlane z powodzeniem można także wykorzystać podczas samodzielniej obróbki okien dachowych, szczególnie tam, gdzie dominują skosy.

Zanim przystąpisz do obróbki okien dachowych, wyposaż się w odpowiedni narzędzia, które ułatwią Ci pracę:

  • kątownik stolarski;
  • gumowy młotek;
  • nożyce lub ostry nóż;
  • ołówek;
  • piłę przeznaczoną do przycinania płyt gipsowo-kartonowych;
  • odpowiedni wkręty;
  • wkrętarkę.

Mając powyższe narzędzia oraz odpowiedni zapas płyt, możesz przystąpić do pracy. Obróbkę rozpocznij od dolnej części okna, następnie przejdź do jego górnej części, a prace zakończ po bokach. Rozwiązanie to pozwoli uniknąć ewentualnych odkształceń płyt. Boki będą bowiem nachodziły na dolną i górną część, dzięki czemu je usztywnią. Pamiętaj, aby płyty przykręcać do wcześniej wykonanego stelaża lub bezpośrednio do ściany. Nigdy, pod żadnym pozorem nie przykręcaj ich do ramy okna. Co więcej, w czasie obróbki dokładnie zagruntuj krawędzi płyt, ponieważ są to miejsca, które znajdują się blisko okna, a to właśnie tam gromadzi się najwięcej wilgoci.

Samodzielna obróbka okien dachowych — gotowe szpalety okienne

Szpalety to wnęki okienne, dzięki którym z łatwością można obrobić okno dachowe. Wizualnie przypominają gotowe kołnierze, które można nałożyć na okno połaciowe. Dzięki temu rozwiązaniu można w szybki i tani sposób obrobić okno dachowe.

Aby zadanie wykonać prawidłowo, najpierw należy we wnęce okiennej zamontować płyty gipsowe, a następnie na nie przykleić odpowiednio docięte szpalety, które wykańcza się ozdobnymi listwami. Szpalety to sposób idealny dla osób, którym zależy nie tylko na dobrej cyrkulacji powietrza, ale także na łatwym utrzymaniu czystości w tej części poddasza.

obrobione okno dachowe

Podsumowanie

Samodzielna obróbka okien dachowych to rozwiązanie dobre dla osób, które mają pomysł majsterkowania i chociaż podstawową wiedzę budowlaną. Jeżeli boisz się, że mógłbyś źle obrobić okna dachowe, przez co pomieszczenia byłyby niedoświetlone, poproś o pomoc fachowców, którzy to zadanie wykonają szybko i poprawnie. Dzięki temu poddasze użytkowe przez wiele lat będzie komfortowe i wygodne.

 

Przeczytaj także:

 

 


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-17
wsio ok
pixel