Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Optymalny dopływ światła

2021-09-09
Optymalny dopływ światła

 

 

Specjalnie dla renowa24.pl konstruktorzy z niemieckiej firmy Roto dzielą się swoją wiedzą na temat optymalnego dopływu światła w pomieszczeniach. Naturalne światło poprawia estetykę wnętrz, ale co najważniejsze ma pozytywny wpływ na nasze organizmy.

 

 

 


 

Z artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego naturalne światło w pomieszczeniu jest ważne
  2. Ile powinna wynosić powierzchnia światła we wnętrzach
  3. Jak zwiększyć ilość naturalnego światła w pomieszczeniu

 

Dlaczego naturalne światło w pomieszczeniu jest ważne?

Specjaliści uważają, że odpowiednia ilość światła dziennego w pomieszczeniach naszego domu lub w pracy ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Tzw. SAD, czyli depresja sezonowa jest leczona m.in. uczęszczaniem na terapię światłem dziennym powyżej 1000 luksów. Oprócz tego światło dzienne zwiększa naszą produktywność i koncentrację. Eksperci twierdzą, że nasza produktywność w pomieszczeniach z odpowiednią ilością naturalnego światła może wzrosnąć nawet o 15% w porównaniu z pracą w niedoświetlonych wnętrzach. 

Kolejną korzyścią płynącą z dużej ilości światła dziennego w pomieszczeniu jest mniejsze ryzyko pojawienia się zaburzeń ostrości widzenia. Zmysł wzroku odpowiada również za równowagę niektórych hormonów i neuroprzekaźników. Światło dzienne pomaga w wydzielaniu melatoniny a także obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Witamina D jest odpowiedzialna za właściwy rozwój kości. To właśnie z światła słonecznego nasze organizmy pobierają jej najwięcej. Jest to niezwykle ważna witamina, ponieważ jej braki mogą prowadzić do obniżenia odporności i narażenia nas na infekcje. Godnym uwagi jest fakt, że żadne sztuczne światło nie będzie w stanie zaspokoić naszych zapotrzebowań, co światło naturalne.

Ile powinna wynosić powierzchnia światła we wnętrzach?

Przepisy budowlane określają, że minimalna powierzchnia dopływu światła powinna wynosić 8%-12,5% powierzchni rzutu poziomego. Takie wartości odpowiadają aktualnym standardom budowlanym i zapewniają komfort w naszych domach. Eksperci z Roto jako pomocną wskazują również normę DIN 5034 „Światło dzienne w pomieszczeniach”.Według niej suma szerokości wszystkich okien lub szerokość przeszklonej powierzchni powinna zajmować minimum 55% całkowitej szerokości danego pomieszczenia w naszym domu.

Jak zwiększyć ilość naturalnego światła w pomieszczeniu?

Niemiecka firma okien i drzwi Roto stworzyła kilka inspirujących projektów, w których zwiększona została ilość światła dziennego w pomieszczeniach. Ich eksperci jako pierwszą możliwość wskazują połączenie okien dachowych z oknami fasadowymi a także wybór właściwego rozmiaru okna dachowego. Zobaczcie różnice w dopływie światła dziennego na poniższych zdjęciach.

Kolejną inspiracją na większą ilość światła naturalnego w pomieszczeniu to połączenia wielokrotne okien dachowych. Ten sposób pozwala na utworzenie niemalże ciągłej połaci okien. Dzięki wielokrotnemu łączeniu zapewnicie w swoich pomieszczeniach maksymalną ilość światła dziennego, który będzie miało pozytywny wpływ na zdrowie i dobry nastrój domowników.

Sprawdź możliwości okien dachowych Roto Designo WDF R79 oraz ROTO Designo WDF R45 dostępnych na renowa24.pl.

Przeczytaj także:

Zapoznaj się z ofertą Roto na renowa24.pl! 

 


Udostępnij
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
pixel