Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Optymalny dopływ światła

2021-09-09
Optymalny dopływ światła

 

 

Specjalnie dla renowa24.pl konstruktorzy z niemieckiej firmy Roto dzielą się swoją wiedzą na temat optymalnego dopływu światła w pomieszczeniach. Naturalne światło poprawia estetykę wnętrz, ale co najważniejsze ma pozytywny wpływ na nasze organizmy.

 

 

 


 

Z artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego naturalne światło w pomieszczeniu jest ważne
  2. Ile powinna wynosić powierzchnia światła we wnętrzach
  3. Jak zwiększyć ilość naturalnego światła w pomieszczeniu

 

Dlaczego naturalne światło w pomieszczeniu jest ważne?

Specjaliści uważają, że odpowiednia ilość światła dziennego w pomieszczeniach naszego domu lub w pracy ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Tzw. SAD, czyli depresja sezonowa jest leczona m.in. uczęszczaniem na terapię światłem dziennym powyżej 1000 luksów. Oprócz tego światło dzienne zwiększa naszą produktywność i koncentrację. Eksperci twierdzą, że nasza produktywność w pomieszczeniach z odpowiednią ilością naturalnego światła może wzrosnąć nawet o 15% w porównaniu z pracą w niedoświetlonych wnętrzach. 

Kolejną korzyścią płynącą z dużej ilości światła dziennego w pomieszczeniu jest mniejsze ryzyko pojawienia się zaburzeń ostrości widzenia. Zmysł wzroku odpowiada również za równowagę niektórych hormonów i neuroprzekaźników. Światło dzienne pomaga w wydzielaniu melatoniny a także obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Witamina D jest odpowiedzialna za właściwy rozwój kości. To właśnie z światła słonecznego nasze organizmy pobierają jej najwięcej. Jest to niezwykle ważna witamina, ponieważ jej braki mogą prowadzić do obniżenia odporności i narażenia nas na infekcje. Godnym uwagi jest fakt, że żadne sztuczne światło nie będzie w stanie zaspokoić naszych zapotrzebowań, co światło naturalne.

Ile powinna wynosić powierzchnia światła we wnętrzach?

Przepisy budowlane określają, że minimalna powierzchnia dopływu światła powinna wynosić 8%-12,5% powierzchni rzutu poziomego. Takie wartości odpowiadają aktualnym standardom budowlanym i zapewniają komfort w naszych domach. Eksperci z Roto jako pomocną wskazują również normę DIN 5034 „Światło dzienne w pomieszczeniach”.Według niej suma szerokości wszystkich okien lub szerokość przeszklonej powierzchni powinna zajmować minimum 55% całkowitej szerokości danego pomieszczenia w naszym domu.

Jak zwiększyć ilość naturalnego światła w pomieszczeniu?

Niemiecka firma okien i drzwi Roto stworzyła kilka inspirujących projektów, w których zwiększona została ilość światła dziennego w pomieszczeniach. Ich eksperci jako pierwszą możliwość wskazują połączenie okien dachowych z oknami fasadowymi a także wybór właściwego rozmiaru okna dachowego. Zobaczcie różnice w dopływie światła dziennego na poniższych zdjęciach.

Optymalny dopływ światła Optymalny dopływ światła

Kolejną inspiracją na większą ilość światła naturalnego w pomieszczeniu to połączenia wielokrotne okien dachowych. Ten sposób pozwala na utworzenie niemalże ciągłej połaci okien. Dzięki wielokrotnemu łączeniu zapewnicie w swoich pomieszczeniach maksymalną ilość światła dziennego, który będzie miało pozytywny wpływ na zdrowie i dobry nastrój domowników.

Optymalny dopływ światła Optymalny dopływ światła
Optymalny dopływ światła Optymalny dopływ światła

Sprawdź możliwości okien dachowych Roto Designo WDF R79 oraz ROTO Designo WDF R45 dostępnych na renowa24.pl.

Przeczytaj także:

Zapoznaj się z ofertą Roto na renowa24.pl! 

 


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
2023-03-17
wsio ok
pixel