Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Olej do drewna jak stosować?

2021-04-22
Olej do drewna jak stosować?


Każda powierzchnia drewniana powinna być regularnie impregnowana, jeśli jej właściciel chce, aby była trwała i zawsze piękna. Trzeba tutaj zaznaczyć, że wybór odpowiedniego preparatu do impregnacji ma w tym wypadku kluczowe znaczenie. Jednym z preparatów dostępnych a rynku jest olej do drewna. Jak go stosować? I dlaczego jest doskonałym sposobem na prawidłowe zabezpieczenie drewna?
Z artykułu dowiesz się:

  1. czym jest olejowanie drewna
  2. jakie są właściwości oleju do drewna
  3. jak prawidłowo zastosować olej do drewna


malowanie

Czym jest olejowanie drewna?

Jeszcze do niedawna najczęściej wykorzystywanym produktem, który miał zabezpieczyć drewno był lakier. Od pewnego czasu mając na uwadze ochronę środowiska naturalnego i chęć powrotu ludzi do natury, lakier zastępowany jest specjalnym olejem do drewna. Dlaczego olejowanie stało się tak popularne?

Otóż jest to tradycyjna metoda impregnacji, dzięki której użytkownik może zachować naturalny wygląd drewna, jednocześnie chronić je przed niekorzystnymi dla niego warunkami.

Olejowanie to nic innego jak malowanie olejem do drewna określonej powierzchni.

Jest to prosty zabieg, z którym każdy powinien sobie poradzić. Nie wymaga bowiem specjalnych narzędzi, ani szczególnych umiejętności. Wystarczy kupić odpowiedni preparat i stosować się do zaleceń producenta. Warto podkreślić, że olejowanie nie wymaga uciążliwego szlifowania pomiędzy warstwami, które jest konieczne w przypadku stosowania lakieru do drewna. Olej do drewna wystarczy nałożyć warstwami na uprzednio przygotowane drewno. Należy przy tym zwrócić uwagę na ilość nakładanego preparatu. Jeśli będzie go za dużo, należy zebrać jego nadmiar.

malowanie

Jakie są właściwości oleju do drewna?

Olej do drewna to preparat, który sprawdza się doskonale przy zabezpieczaniu drewnianych mebli ogrodowych, tarasów czy małej architektury ogrodowej. Prawidłowo przeprowadzone olejowanie sprawi, że drewniane powierzchnie zyskają na trwałości i będą chronione przez szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Co więcej, pokryta olejem powierzchnia nie będzie się łuszczyć i pękać, dzięki czemu zawsze będzie piękna. Co więcej, jest również odporna na odkształcenia.

Dostępne na rynku oleje do drewna mają w swoim składzie wiele naturalnych składników, dzięki którym są dobrze przyswajalne przez drewno. Warto podkreślić, że wnikają wgłąb drewna doskonale je impregnując, a jednocześnie pozwalając mu oddychać. Samo olejowanie nie jest trudne, jednak trzeba przestrzegać kilku zasad.

malowanie

Jak prawidłowo zastosować olej do drewna?

Zanim wykonasz malowanie drewna olejem, odpowiednio przygotuj drewno. Powinno być czyste, suche i odpylone.

Jeżeli na drewnie widoczna jest stara warstwa farby, należy je odpowiednio oczyścić. Jakich kroków należy przestrzegać przy olejowaniu? Oto one:

  1. Przeszlifuj drewnianą powierzchnię i dokładnie ją odpyl i odtłuść. Zabieg ten nie tylko pozwoli oczyścić powierzchnię, ale także umożliwi olejowi lepszą penetrację, dzięki czemu drewno zostanie lepiej zabezpieczone.
  2. Kolejnym krokiem jest zagruntowanie powierzchni specjalnym preparatem do impregnacji drewna. Należy poczekać, aż ten wyschnie. Czas oczekiwania określony jest na opakowaniu.
  3. Po wyschnięciu impregnatu można przystąpić do olejowania drewna. Preparat nakładamy na drewno równomiernie, najlepiej pędzlem. Po około 15 minutach jego nadmiar należy usunąć bawełnianą szmatką (przecierając drewno wzdłuż słojów). Czekamy aż olej wyschnie i po około 2 godzinach powtarzamy czynność.

Zobacz także:

Jaki wybrać impregnat do drewna?

Jaki lakier do drewna?
Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Autor: Aneta Wojtczak

Udostępnij
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-12-18
Jestem zadowolona w 100%, wszystko sprawnie, ludzie b mili, profesjonalizm. Polecam
2021-12-12
Wszystko ok. Polecam.
pixel