Okno dachowe balkonowe czyli więcej światła na poddaszu
Okna dachowe balkonowe to doskonałe rozwiązanie dla właścicieli, którzy chcą na swoje poddasze wpuścić jeszcze więcej naturalnego światła. Model ten jest bowiem połączeniem tradycyjnego okna dachowego z oknem kolankowym, którego zadaniem jest zwiększenie powierzchni przeszkleń, a tym samym lepsze doświetlenie pomieszczeń znajdujących się na poddaszu użytkowym. Montaż okien dachowych balkonowych sprawia, że użytkownik ma poczucie przestrzeni, a także panoramiczny widok na otaczający go krajobraz. Dzięki oknom dachowym balkonowym komfort mieszkania na poddaszu na pewno się zwiększa.
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego montaż okna dachowego balkonowego to dobry pomysł?
- Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc zamontować okno dachowe balkonowe na poddaszu?
- Czego, oprócz większej ilości światła, można spodziewać się po oknach dachowych balkonowych?
Balkon kojarzony jest głównie z przestrzenią, z której mogą korzystać jedynie właściciele parteru i wyższych kondygnacji. Jeszcze do niedawna nikt nie pomyślałby, że także użytkownicy poddasza mogą pozwolić sobie na okno dachowe balkonowe. Obecnie jednak, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom marzenia o dodatkowej przestrzeni, jaką z pewnością jest niewielki taras, mogą się spełnić. Co więcej, tego typu rozwiązania to nie tylko luksus, ale przede wszystkim praktyczne rozwiązanie, które pozwala lepiej doświetlić poddasze mieszkalne.
Dlaczego montaż okna dachowego balkonowego to dobry pomysł?
Okno dachowe balkonowe sprawia, że właściciel poddasza zyskuje nie tylko dodatkową przestrzeń i możliwość podziwiania krajobrazu zewnętrznego, ale także większą ilość światła, dzięki któremu pomieszczenia stają się jaśniejsze. Dzięki temu, że do wnętrza dociera więcej światła naturalnego, a także świeżego powierza, domownicy mogą liczyć na lepsze samopoczucie. Co więcej, wypicie porannej kawy na własnym balkonie z pewnością nastraja pozytywnie.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc zamontować okno dachowe balkonowe na poddaszu?
Okno dachowe balkonowe oraz balkon dachowy można instalować w dachach, których kąt nachylenia wynosi między 35 a 53°. Tego typu produkty można spotkać w ofercie liderów na rynku okien dachowych, np. firmy VELUX. Wspomniany producent oferuje np. okno VELUX GDL Cabrio, które po otwarciu przekształca się w niewielki balkon. Można je montować w dachach, które nie posiadają ścianki kolankowej. Górną część tego okna można otworzyć do kąta 45° albo zatrzymać w dowolnym miejscu. Wszystko zależy od upodobań użytkownika. W dolną część tego modelu wbudowano po bokach specjalne barierki, które wysuwają się, kiedy ta część okna balkonowego jest otwierana. Wspomniane okno dachowe może mieć szerokość nawet do 114 cm, dzięki czemu zmieszczą się na nim swobodnie dwie osoby.
Kolejnym rozwiązaniem marki VELUX jest okno balkonowe VELUX GEL, na które składa się system elementów drzwiowych i okiennych. Dzięki niemu właściciel poddasza może stworzyć niewielki taras, na którym da się zbudować komfortową strefę relaksu. Górna część tego rozwiązania to okno uchylno-obrotowe, które można uchylić do kąta 45° lub zatrzymać w dowolnej pozycji. Dolna część to okno kolankowe, które otwiera się na lewą lub prawą stronę. Ta część może być także nieotwierana.
Jeżeli mieszkasz na poddaszu, na którym nie ma ścianki kolankowej, balkon może być wbudowany w istniejącą konstrukcję dachu, dzięki czemu w pełni możesz wykorzystać powierzchnię poddasza, bez konieczności przeprowadzania dodatkowych prac. W domach, w których na poddaszu znajduje się ścianka kolankowa, taras może być niezależną konstrukcją lub częścią innej konstrukcji, np. może znajdować się na płaskim dachu prowadzącym do garażu lub pomieszczenia gospodarczego.
Czego, oprócz większej ilości światła, można spodziewać się po oknach dachowych balkonowych?
Nie da się ukryć, że okno dachowe balkonowe poza dostarczeniem większej ilości światła na poddasze, ma także szereg innych zalet. Przede wszystkim użytkownicy tego rozwiązania mogą liczyć na oszczędność energii. W dostępnych na rynku produktach zainstalowano pakiet 3-szybowy, który posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne. Co więcej, od wewnątrz okno wyposażone jest w szybę bezpieczną, laminowaną, której klasa odporności antywłamaniowej wynosu P2A. Od zewnątrz zamontowano szybę hartowaną, którą pokryto powłoką łatwozmywalną i antyroszeniową, która ogranicza powstawanie brudnych smug, a także eliminuje kondensację pary wodnej. Co więcej, okna dachowe balkonowe zostały przystosowane do montażu rolet wewnętrznych, dzięki którym możliwa jest kontrola ilości wpadającego światła.
Podsumowanie
Nie ulega wątpliwości, że montaż okna dachowego balkonowego na poddaszu daje szereg możliwości aranżacyjnych. Wspomniane produkty doskonale sprawdzają się w połączeniu z innymi oknami dachowymi, pozwalając w ten sposób stworzyć jeszcze większe przeszklenie, które przekłada się na więcej światła na poddaszu. Rozwiązania tego typu sprawdzają się na różnego rodzaju poddaszach mieszkalnych, które mogą, ale nie muszą mieć ścianki kolankowej. Takie rozwiązania coraz bardziej doceniają właściciele starych kamienic, w których adaptacja poddasza nieużytkowego staje się coraz popularniejsza.
Przeczytaj także:
- Okna balkonowe — luksus czy praktyczne rozwiązanie?
- Okna dachowe — balkonowe — co oferuje VELUX i FAKRO?
- Okno balkonowe czy balkon tradycyjny — Co wybrać?
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.