Okna dwuszybowe czy trzyszybowe?
Wybór okien dachowych nie jest łatwą sprawą. Mnogość produktów, które oferują producenci także nie ułatwia sprawy. Mając to na uwadze w dzisiejszym artykule zastanowimy się nad oknami dwu- i trzyszybowymi. Które kiedy się sprawdzą? Czym się charakteryzują? Na te pytania odpowiedzi szukajcie w poniższym wpisie.
Dobór okien dachowych ma ogromny wpływ na standard energetyczny budowanego domu. Warto zatem zapoznać się z możliwościami, jakie oferuje rynek. Parametry termoizolacyjne to pierwsza kwestia, na którą powinien zwrócić uwagę inwestor indywidualny. Zależą one od pakietów szybowych, jakie zastosowano w oknach. Dlaczego są tak istotne? Ponieważ stanowią około 70% powierzchni całego okna.
Co warto wiedzieć o oknach dwuszybowych?
Przyglądając się ofercie rynkowej nie sposób nie zauważyć, że okna dachowe dwuszybowe to standard w obecnym budownictwie. Dobrze jest mieć na uwadze, że ich współczynnik przenikania ciepła nie równa się temu, z którym mamy do czynienia w przypadku najniższej jakości okien wyposażonych w trzy szyby.
Wybierając okno dachowe, warto pamiętać o tym, że izolacyjność termiczna liczona jest dla całego okna, w skład którego wchodzą zarówno pakiet szybowy, jak i rama oraz ramka dystansowa.
W zależności od tego, z jakiego materiału będzie wykonane okno, inwestor indywidualny powinien wiedzieć, że przy oknach wykonanych z PVC ważna jest ilość komór, których nie ma w oknach wykonanych z drewna. Tutaj należy zwrócić uwagę na grubość ramy i sposób wpuszczenia w nią pakietu szyb.
Co dają okna trzyszybowe?
Okna trzyszybowe stosowane są najczęściej w budynkach energooszczędnych lub pasywnych. W takich domach zapotrzebowanie na energię cieplną jest niezwykle małe, bo osiąga zaledwie do 70 Kwh/(m2 x rok). Aby utrzymać optymalne warunki, warto zainwestować w okna o niskim współczynniku przenikania ciepła. Okna z podwójnym przeszkleniem nie sprawdziłyby się w tym przypadku, ponieważ znacznie zwiększyłoby się zapotrzebowanie energetyczne.
Wybierając okna trzyszybowe, szczególnie te odpowiadające wymaganiom domów pasywnych, warto mieć na uwadze, że są one stosunkowo drogie. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że w na przełomie lat, tego typu zakup stanie się w pełni opłacalnym. Inwestycja zwrócić się po kilku latach użytkowania, co oznacza spore oszczędności w przyszłości.
Które okna wybrać?
Odpowiedź a tytułowe pytanie nie należy do najłatwiejszych. Podejmując decyzję warto mieć na uwadze, że okna dwuszybowe MAGNETIC nigdy nie osiągną tak dobrych parametrów, jak te wyposażone w trzy szyby. Doskonale jednak sprawdzą się w tradycyjnych domach, w których zapotrzebowanie na energię cieplną jest standardowe. Warto zatem pomyśleć o nich, kiedy dokonuje się remontu starszego budynku, który niejednokrotnie nie jest idealnie zaizolowany. Liczne mostki termiczne powodują, że zapotrzebowanie na energię rośnie. W tym wypadku zatem okna trzyszybowe nie będą opłacalną inwestycją.
Okna trzyszybowe są jednym z podstawowych wymogów, jeśli buduje się dom energooszczędny lub pasywny. Taki budynek jest dobrze zaizolowany, co oznacza, że okna muszą mieć dobre parametry, dzięki którym nie staną się mostkiem termicznym.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.