Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Okna dla osób z niepełnosprawnością — czym się charakteryzują?

2022-03-29
Okna dla osób z niepełnosprawnością — czym się charakteryzują?

 

Osoby z niepełnosprawnością podobnie, jak zdrowi domownicy, powinny móc mieszkać w domu komfortowo. Dlatego też tak istotne jest dopasowanie okna dla takich osób. Wybierając okna, warto w tym wypadku szczególną uwagę zwrócić zarówno na wysokość montażu okna, jak i na wysokość klamki. Ta powinna znajdować się na wysokości między 85 a 120 cm. Wybierając okna dachowe dla osób niepełnosprawnych warto skupić się na modelach uchylnych, obrotowych, a jeśli chodzi o tradycyjne okna fasadowe — przesuwnych. Są to podstawowe zależności, o których należy pamiętać. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Szczegóły poznacie poniżej.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Na jakiej wysokości powinny być zamontowane okna dla osób z niepełnosprawnością?
  2. Gdzie zamontować klamkę w oknach dla osób niepełnosprawnych?
  3. Jaki sposób otwierania okien wybrać?

okno dla osoby niepełnosprawnej

Każda osoba, nawet niepełnosprawna powinna mieć komfortowe warunki do mieszkania. Przystosowanie domu lub mieszkania będzie wymagało większych przygotowań, jednak warto to zrobić. Miejsce, w którym będzie mieszkała osoba niepełnosprawna powinno posiadać odpowiednie podjazdy i poręcze. Nie bez znaczenia są także okna, z których mieszkańcy z pewnością będą korzystać. Aby były w pełni dostępne dla niepełnosprawnej osoby, powinny znajdować się na wysokości około 85 cm i mieć klamkę zamontowaną w dolnej części skrzydła.

Prawo budowlane jasno określa, że nowopowstałe budynki powinny być przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Taki obowiązek ciąży na inwestorach budujących obiekty użyteczności publicznej oraz tworzących mieszkaniowe budownictwo wielorodzinne. Powinny go przestrzegać także właściciele domów jednorodzinnych, jeśli choć jeden z domowników cierpi na niepełnosprawność ruchową.

Nie da się ukryć, że jedną z najpoważniejszych niedogodności dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, jest bezproblemowy dostęp do okien. Najważniejszym problemem, z którymi bardzo często zmagają się niepełnosprawni jest dostęp do klamki. Dlatego też trzeba wybierać rozwiązania, które pozwolą im komfortowo czuć się w mieszkaniu.

Na jakiej wysokości powinny być zamontowane okna dla osób z niepełnosprawnością?

Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, mają inną perspektywę niż osoby zdrowe. Siedząc co najmniej 50 cm od poziomu podłogi mogą dosięgnąć znacznie mniej i widzą także zupełnie inaczej. Dlatego też projektując dom lub mieszkanie dla osoby niepełnosprawnej, trzeba pamiętać o tym, aby osadzić okna na takiej wysokości, by osoby niepełnosprawne mogły je samodzielnie obsługiwać. Warto zatem pamiętać, że dolna krawędź okna powinna znajdować się na wysokości nie większej niż 85 cm od poziomu posadzki.

osoby niepoełnosprawne w biurze

Gdzie zamontować klamkę w oknach dla osób niepełnosprawnych?

Nawet jeśli okna zostaną nisko osadzone, problemem może okazać się klamka, która będzie stanowiła barierę nie do pokonania dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dlatego też montując okna w mieszkaniach osób z niepełnosprawnością należy pamiętać, aby klamka znajdowała się na wysokości między 85 a 120 cm od podłogi. Optymalnym rozwiązaniem będzie w tym wypadku montaż okien, w tym także okien dachowych, które będą miały umieszczoną klamkę w dolnej części skrzydła. Co więcej, warto wybierać produkty, które mają kontrastującą klamkę pozwalającą na to, aby otworzyć ją za pomocą jednej ręki. Doskonałym rozwiązaniem w tym wypadku mogą okazać się klamki okienne w postaci dźwigni, które są znacznie prostsze w obsłudze niż tradycyjne klamki lub klamki gałkowe.

Jaki sposób otwierania okien wybrać?

Wybierając okna dla osób niepełnosprawnych należy pamiętać o sposobie ich otwierania.

Po wysokości montażu jest to najważniejsza kwestia, o której nie można zapominać. Producenci okien, w tym także okien dachowych, pochylają się nad losem osób niepełnosprawnych ze zrozumieniem. Tworzą okna, z których bez problemu będą mogli korzystać. Najlepszym rozwiązaniem dla osób jeżdżących na wózku inwalidzkim będą okna dachowe uchylne, okna dachowe obrotowe, a jeśli chodzi o tradycyjne okna fasadowe — okna przesuwne.

Najczęściej wybieranymi modelami są okna uchylne. Decydując się na nie, trzeba każdy model dostosować do wyżej wymienionych zasad (wysokość montażu okna i klamki).

Wybierając sposób otwierania okien dachowych, warto także rozważyć elektryczne sterowanie oknami. Ciekawą propozycję przygotowała marka VELUX, która swoim Klientom oferuje system Velux Active pozwalający sterować oknami dachowymi z poziomu panelu ściennego lub aplikacji w telefonie.

mieszkanie dostosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej

Podsumowanie

Prawidłowe wyposażenie mieszkania lub domu dla osoby poruszającej się na wózku jest niezwykle istotne. Tylko mając wokół siebie przyjazną przestrzeń, będzie w stanie czuć się komfortowo i samodzielnie poruszać się po domu. Prawidłowy wybór i montaż okien jest niezwykle istotny. Dzięki odpowiedniej wysokości instalacji okna, a także klamki pozwalającej je otwierać, osoba niepełnosprawna będzie mogła z nich korzystać w 100%.

tradycyjne okno

 

Przeczytaj także:

 

 


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel