t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Odpowiedni dobór okna dachowego Roto

2021-08-27
Odpowiedni dobór okna dachowego Roto

  

Okna dachowe są dziś podstawowym wyposażeniem praktycznie każdego poddasza. To dzięki nim jesteśmy w stanie cieszyć się dobrym doświetleniem pomieszczeń i komfortem termicznym oraz akustycznym. Jednak ważne jest, aby okna dachowe były dobrane odpowiednio do danego pomieszczenia pod względem ich konstrukcji oraz ilości. Z poniższego artykułu dowiesz się, w jaki sposób dobrać okna dachowe ROTO, aby mieć gwarancję ich funkcjonalności.

  


Z artykułu dowiesz się:

 1. dlaczego rozmiar okien dachowych ma znaczenie
 2. z jakiego materiału wybrać okna dachowe na poddasze
 3. na jakiej wysokości montować okna dachowe
 4. jakie okna dachowe oferuje firma ROTO


okna dachowe ROTO, które okna dachowe ROTO wybrać, jakie są odpowiednie okna ROTO, width=

Rozmiar okien dachowych ROTO oraz ich rozmieszczenie ma znaczenie

Na jakość życia na poddaszu wpływa ilość światła dziennego. Im lepiej doświetlone pomieszczenia, tym lepiej dla ludzkiego organizmu. Na poddasza użytkowe wybiera się więc okna o większym rozmiarze, ponieważ to właśnie one zapewniają dostęp naturalnego światła. Można również pokusić się o okna dachowe zamontowane w grupie obok siebie. Daje to świetny efekt wizualny i zbliża nas do natury, ponieważ dzięki temu mamy lepszy widok na zewnątrz. Należy pamiętać, że wielkość okna dachowego, jest również uzależniona od pochyłu dachu – im dach jest bardziej płaski, montuje się krótsze okna, a im bardziej jest pochyły, tym dłuższe.

Kompletując okna dachowe, należy wziąć pod uwagę to, co mówią przepisy budowlane. Wskazują one, że ilość okien dachowych, powinna być zgodna z wielkością pomieszczenia, w którym mają się znaleźć. pod uwagę bierze się wielkość powierzchni samego przeszklenia okiennego w stosunku do powierzchni podłogi. Na poddaszu użytkowym proporcje te powinny wynosić 1:8, a w nieużytkowych 1:12, czyli jeżeli pomieszczenie użytkowe ma wymiary 24 m2, to wówczas dzielimy tę liczbę przez 8 i wychodzi nam wynik 3 m2 przeszklenia potrzebnego do prawidłowego oświetlenia danego pomieszczenia. Warto pamiętać, że najlepiej zainstalować więcej okien o mniejszym rozmiarze, niż np. trzy duże obok siebie.

Z jakiego materiału wybrać okna dachowe na poddasze?

To, jakie okna dachowe zostaną zainstalowane w danym pomieszczeniu, powinno zależeć od jego przeznaczenia. Wiele osób wybiera okna dachowe wykonane z PVC, ponieważ są one po pierwsze tańsze, a po drugie łatwiejsze w konserwacji. Jednak firma ROTO ma w swojej bazie również okna dachowe drewniane, które wspaniale prezentują się na poddaszach, dzięki temu, że mają wykończenie w ciepłym kolorze. Dziś okna dachowe drewniane są zabezpieczane przed zmiennymi czynnikami atmosferycznymi, ale nie zmienia to faktu, że wymagają większej dozy zainteresowania niż okna wykonane z PVC, które zdecydowanie powinny znaleźć swoje miejsce w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

Na jakiej wysokości montować okna dachowe?

okna dachowe ROTO, które okna dachowe ROTO wybrać, jakie są odpowiednie okna ROTO, width=

W tym przypadku wszystko zależy od tego, jakiego wzrostu są członkowie rodziny, ponieważ warto zagwarantować sobie i pozostałym dobry widok na zewnątrz. Najlepiej, aby dolna krawędź okna znalazła się na wysokości od 110 do 140 cm od podłogi, a górna od 180 do 200 cm od podłogi. Jeśli to za mało, wówczas można pomyśleć o oknach dachowych kolankowych, które zapewniają wspaniały widok na zewnątrz.

Jakie okna dachowe oferuje firma ROTO?

Firma ROTO w swojej ofercie posiada okna dachowe drewniane i PVC. Kolor ram można dostosować pod swoje oczekiwania. Możesz wybierać wśród okien:

 • obrotowych,
 • wysokoosiowych,
 • uchylno-wysokoosiowych.

Okna dachowe ROTO wyposażone są w pakiety 3-szybowe, które zgodnie z prawem budowlanym, mają być najniższym możliwym pakietem szybowym dopuszczalnym do montażu. W ofercie ROTO znajdziesz różne wielkości przeszkleń, dzięki czemu będziesz w stanie dostosować je do swoich oczekiwań. Na wszystkie okna dachowe marki ROTO otrzymasz 15-letnią gwarancję, dodatkowo są one wyposażone w system regulacji okna, który niweluje skutki pracy więźby dachowej. Dzięki temu, że w produktach tych znajdują się trzy stopnie ryglowania, masz większą pewność, że nikt nie włamie się do Twojego domu.

Malowanie mebli z płyty wiórowej

Jak zamontować okna dachowe drewniane

 Zainteresowany farbami do drewna od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:

Oferta fabr do drewna na renowa24.pl

Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Autor: Małgorzata Buchkovska


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-25
Ok
pixel