Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

O czym należy pamiętać podczas ocieplania budynku?

2021-10-24
O czym należy pamiętać podczas ocieplania budynku?

 

  

 

Właściwie ocieplony budynek to bardzo istotna kwestia podczas budowy domu czy jego renowacji. Jeśli odpowiednio zadbamy o izolację zewnętrzną, pozwoli to nam na cieszenie się ciepłem i komfortem mieszkania w nim, a także generowanie oszczędności w przyszłości związanych z jego ogrzewaniem. Z tych też między innymi względów, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać podczas wykonywania tego rodzaju prac budowlanych..

 

  

 
 

Z artykułu dowiesz się:

 

 

  1. kiedy najlepiej ocieplać budynek
  2. o jakich formalnościach warto wiedzieć, decydując się na ocieplenie budynku
  3. lepsza wełna czy styropian
  4. jak przygotować podłoże do ocieplenia domu
  5. jakie są metody ocieplania budynków


 

Kiedy najlepiej ocieplać budynek?

 

W przypadku nowo budowanych domów czy innych budowli zawsze warto odczekać z ociepleniem

, aż wszystkie elementy konstrukcyjne ścian wyschną, aby nie gromadziły potem wilgoci.

W sytuacji, gdy zamierzamy ocieplić dom wybudowany wiele lat temu, warto w pierwszej kolejności dokonać audytu energetycznego, którego wyniki określą dokładnie, którędy ucieka najwięcej ciepła.

W przypadku z kolei bardzo starych budowli może zaistnieć potrzeba ocieplenia jego wnętrza. Zdarza się to jednak rzadko, a dotyczy na przykład sytuacji, w której inwestorowi zależy na pozostawieniu dotychczasowej elewacji lub termoizolacji ma zostać poddany budynek zabytkowy.

 

O jakich formalnościach warto wiedzieć, decydując się na ocieplenie budynku?

 

Zanim zdecydujesz się na ocieplenie domu, warto zorientować się w kwestiach formalnych. Obecnie wygląda to następująco:

 • W przypadku ocieplania budynków o wysokości do 12 metrów, nie ma obowiązku składania dokumentów urzędowych związanych z zakładaniem termoizolacji.
 • Jeśli wysokość ocieplanego budynku jest większa niż 25 metrów, musimy otrzymać pozwolenie na budowę z właściwego wydziału architektury i budownictwa.
 • Gdy zaś ocieplenie dotyczy budynków o wysokości od 12 do 25 metrów, zgłaszamy nasz zamiar odpowiedniemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej, najczęściej w starostwie.

Ponieważ kwestia ocieplenia domu nie jest wcale tanim przedsięwzięciem, dobrze jest poznać możliwości dofinansowania tego rodzaju prac. Od pewnego czasu na rynku budowlanym funkcjonuje program Czyste powietrze, w ramach którego możemy się starać o dopłaty do termomodernizacji. Ponadto można liczyć na termomodernizacyjną ulgę podatkową.

 

Czym ocieplić dom – styropian czy wełna mineralna?

 

 

ocieplanie domu, jak ocieplić dom

 

Bardzo ważną kwestią podczas ocieplania domu jest wybór odpowiedniego izolatora. Standardowo klient decyduje się na styropian lub wełnę mineralną. Ich wybór zaś często determinuje projekt i informacje techniczne w nim zawarte. O czym warto pamiętać w przypadku każdego z nich? Otóż:

  W przypadku wełny mineralnej możemy liczyć na uzyskanie wysokiego stopnia paroprzepuszczalności. Dzięki temu w budynku mamy optymalny poziom wilgoci, który podlega samoregulacji. Wełna jest ognioodporna, co podwyższa bezpieczeństwo ogniowe przegrody. Plusem jej jest też elastyczność, co pozwala na dopasowanie się tego produktu do różnych kątów i narożników Jest to jednak materiał wrażliwy na wilgoć i musimy uważać, aby się nie zmoczył. Ponadto wełna jest ciężka i jej montaż wymaga solidnego mocowania do podłoża.
 • Jeśli decydujemy się na ocieplenie budynku styropianem, wiedzmy, iż jest to tworzywo o niskim stopniu paroprzepuszczalności i nasiąkliwości. Nie jest wrażliwe na wilgoć. Co więcej, styropian jest lekki, w związku z czym nie jest tak wymagający względem mocowania, jak wełna. Jeśli zaś chodzi o palność, płyty styropianowe to materiał samo gasnący, który jednak wydziela dym podczas topnienia.

Poza dwoma, powyżej opisanymi sposobami ocieplenia domu możemy jeszcze skorzystać z ocieplenia domu pianką poliuretanową, która jest korzystna zwłaszcza w przypadku alergików. Wyróżnia się dużą trwałością i doskonale wypełnia wszelkie nierówności w ścianach. Biorąc pod uwagę zaś ekologię, możemy zdecydować się na ocieplenie domu np. wełną owczą bądź bawełnianą włókniną czy też celulozą.

 

Jak przygotować podłoże do ocieplenia domu?

 

Niezwykle istotnym warunkiem dobrze ocieplonego domu jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Ono często decyduje o trwałości wybranego rozwiązania. Powierzchnia, do której zostaną przytwierdzone płyty styropianowe czy wełna powinna być sucha i równa, oczyszczona z brudu i zanieczyszczeń. Niekiedy trzeba dokonać drobnych prac innego rodzaju związanych, chociażby ze skuwaniem wystających elementów lub zaschniętych fragmentów zapraw. Z pewnością musimy się też zatroszczyć o usunięcie z powierzchni ścian pleśni, grzybów czy mchu. Dopiero na tak oczyszczoną powierzchnię stosujemy środki gruntujące, które są podłożem dla zapraw klejowych.

 

Metody ocieplania budynków

 

 

ocieplanie domu, jak ocieplić dom

 

Zasadniczo możemy wyróżnić 2 metody ocieplania domów:

 • Metodę lekka-mokra – Polega ona przyklejeniu płyt styropianowych lub systemowo przygotowanych wełnianych do podłoża za pomocą kleju. Następnie kładzie się siatkę tynkarską i tynk cienkowarstwowy. Ten sposób pozwala na uniknięcie tzw. mostków termicznych, ale jednocześnie jest dość wymagający. Co ważne temperatura na zewnątrz powinna wynosić między 5 a 25 stopni Celsjusza.
 • Metodę lekka-sucha – Płyty mocowane są za pomocą kołków lub wkrętów do podłoża, na którym przytwierdzono ruszt konstrukcyjny. Tutaj bardzo ważnym jest odpowiednie przytwierdzenie materiału ocieplającego, tak aby uniknąć mostków termicznych.

Ponieważ nasza inwestycja ma nam służyć latami, warto zadbać o odpowiednią jakość materiałów i ekipy wykonującej ocieplenie. Wszelkie niedoróbki i błędy mogą bowiem skutkować dla nas większymi kosztami w przyszłości oraz brakiem komfortu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rolet zewnętrznych

Styropian Knauf czy Termo Organica

 

 


Zainteresowany styropianami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:

Oferta styropianów na renowa24.pl

Buduj i remontuj razem z nami!

 

 

Autor: Małgorzata Buchkovska

 

 


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

Dostępny
Styropian podłogowy ARSANIT Thermo EPS 80 038 gr. 6 cm

Styropian podłogowy ARSANIT Thermo EPS 80 038 gr. 6 cm

72,45 zł brutto
241,50 zł / m³ brutto
Dostępny
Styropian elewacyjny YETICO BETA FASADA 042 gr. 20 cm

Styropian elewacyjny YETICO BETA FASADA 042 gr. 20 cm

58,51 zł brutto
195,03 zł / m³ brutto
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
pixel