t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Niskie poddasze — czy warto zabudować skosy?

2022-01-29
Niskie poddasze — czy warto zabudować skosy?


Niskie poddasze jest wyzwaniem aranżacyjnym zarówno dla właścicieli, jak i projektantów wnętrz. Ograniczone miejsce pod skosami nie ułatwia adaptacji poddasza. Jeśli właśnie jesteś w trakcie planowania wykończenia takiej przestrzeni, zapewne zastanawiasz się nad tym, czy lepiej stworzyć mniejszą, ale w pełni funkcjonalną przestrzeń, czy większą z niskimi fragmentami pod skosem, które trudno będzie efektywnie wykorzystać. Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Co więcej, także eksperci nie zawsze są zgodni w tej kwestii. Dziś zatem podpowiemy Wam, dlaczego warto zabudować skosy na niskim poddaszu.



Z artykułu dowiesz się:

  1. Jaka wysokość poddasza mieszkalnego jest komfortowa dla użytkowników?
  2. Czy warto zabudować skosy na niskim poddaszu?
  3. Kiedy na niskim poddaszu warto wybudować przedścianki?


Dobrze doświetlone i przestronne poddasze mieszkalne to marzenie wielu osób. Można je uzyskać zostawiając wszystkie skosy. Czy jednak warto decydować się brak ich zabudowy? Jeżeli należysz do osób, które założyły właśnie taki scenariusz, musisz wiedzieć, że wygodnie będziesz mógł urządzić tylko część poddasza, a pozostała przestrzeń będzie nieużyteczna. Co więcej, musisz liczyć się także z większą kubaturą do ogrzania, a to wiąże się z większymi rachunkami za energię cieplną. Jeżeli natomiast niską część skosów odetniesz ściankami, zmniejszysz pomieszczenie, jednak będzie ono w pełni funkcjonalne. Ty natomiast będziesz mógł liczyć na mniejsze zużycie ogrzewania.

Warto tutaj zwrócić także uwagę na zasadę, która mówi, że materiały termoizolacyjne powinny być ułożone po zimnej, zewnętrznej stronie ściany. Oznacza to, że wykorzystując całe poddasze, musisz umieścić wełnę mineralną lub styropian we wszystkich przegrodach zewnętrznych. Jeżeli zdecydujesz się zabudować skosy na niskim poddaszu, ociepleniowe materiały budowlane będziesz musiał ułożyć tylko wokół części użytkowej, co oznacza kolejne oszczędności.

Jaka wysokość poddasza mieszkalnego jest komfortowa dla użytkowników?

Urządzając poddasze mieszkalne należy mieć na uwadze, że przyjęło się, iż powierzchnie, których wysokość ma mniej niż:

  • 90 cm (mowa tutaj o średnim spadku dachu)
  • 180 cm (przy bardzo małym spadku dachu — do 35°)
  • 50 cm (przy dużym spadku dachu — powyżej 50-60°)

są uznawane za nieużyteczne.

Jeżeli zatem użytkownikowi zależy na tym, aby pod skosem ustawić meble, np. stół lub biurko, ścianka kolankowa nie powinna być niższa niż 150 cm, a jeżeli zależy Ci na blacie kuchennym, powinna być jeszcze wyższa.

Osoby, które postawiły na dachy kopertowe lub takie, które mają skomplikowany plan w miejscu, gdzie stykają się poszczególne części dachu, powinny zwrócić uwagę na ograniczoną przestrzeń pomiędzy skosami. Eksperci twierdzą, że taka przestrzeń będzie ciemna i niefunkcjonalna, dlatego nie warto jej wykańczać, ponieważ koszt materiałów izolacyjnych będzie duży, a efekt niewspółmierny. Sytuacja się zmienia, jeśli dach ma średni lub duży spadek. Wówczas miejsca pod skosami można wykorzystać na dodatkowe schowki.

salon na niskim poddaszu

Czy warto zabudować skosy na niskim poddaszu?

Zabudowa poddasza powinna być tak zaplanowana, aby dążyć do minimalizacji powierzchni przegród z warstwą izolacyjną. Warto tutaj pamiętać o tym, że powierzchnia całego dachu będzie zawsze mniejsza, niż dodane do siebie powierzchnie połaci, przedścianek i stropu. Niemniej, jednak jeśli przestrzeń nieużytkowa będzie duża, lepiej wykonać przedściankę. Wówczas zarówno ten element, jak i strop trzeba będzie odpowiednio zaizolować, tak aby wyeliminować prawdopodobieństwo pojawienia się mostków cieplnych.

Jeżeli dach Twojego domu ma mały spadek, część poddasza może nie mieć odpowiedniej wysokości, która pozwoli użytkownikom swobodnie się wyprostować. Wówczas szkoda tracić pieniądze na wykończenie tych miejsc w takim standardzie, jak reszta mieszkania. Co więcej, decydując się na taki krok właściciel poddasza musi liczyć się także z wyższymi rachunkami za prąd.

okna dachowe na niskim poddaszu

Kiedy na niskim poddaszu warto wybudować przedścianki?

Niezbyt wysokie poddasza ociepla się zazwyczaj w całości, tzn. całą połać dachu aż do podłogi lub ścianki kolankowej, jeśli taka istnieje. Duże i szerokie poddasze wyróżnia się krokwiami położonymi na murłacie albo niskiej ścianie kolankowej. Wówczas kąt nachylanie dachu jest niewielki. Oznacza to, że na styku stropu i dachu pojawia się niska, nieużyteczna przestrzeń. Takie miejsca warto odciąć od reszty pomieszczenia przedściankami, które najlepiej wykonać w konstrukcji szkieletowej (można ją postawić na każdym standardowym stropie). Przedściankę wykonuje się na stalowych lub drewnianych profilach, a następnie obudowuje płytami g-k. Wypełnieniem ściany szkieletowej zawsze są izolacyjne materiały budowlane, zazwyczaj jest to wełna mineralna, dzięki czemu rozwiązuje się problem termoizolacji tej części poddasza. Wyłożenie stropu za przedścianką materiałem termoizolacyjnym pozwala zmniejszyć zużycie energii cieplnej.

Podsumowanie

Zabudowanie skosów na poddaszu to dobry pomysł, jeśli użytkownik nie będzie korzystał z niskich przestrzeni między podłogą a skosem. Dzięki temu nie tylko stworzy komfortową przestrzeń, ale także zmniejszy rachunki za ogrzewanie. Masz wątpliwości? Skontaktuj się ze specjalistami renowa24.pl.

sypialnia na niskim poddaszu

Przeczytaj także:




 



Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022
Nie przegap okazjiPolecane
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-17
Wszytko ok
pixel