t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Nawiewniki w oknach dachowych - czy są potrzebne i jak je poprawnie wyregulować?

2025-01-08
Nawiewniki w oknach dachowych - czy są potrzebne i jak je poprawnie wyregulować?

Nowoczesne okna dachowe montowane obecnie w budownictwie charakteryzują się doskonałą szczelnością. Może mieć to wpływ na prawidłową wentylację pomieszczeń na poddaszu. By temu zapobiec, producenci stosują różnego rodzaju nawiewniki okienne lub klamki z opcją mikrouchylania. Sprawiają one, że w obiekcie budowlanym zachodzi prawidłowa cyrkulacja powietrza. W poniższym artykule skupimy się na oknach dachowych z nawiewnikami. Postaramy się również odpowiedzieć na pytania, dlaczego nawiewniki okienne są potrzebne i jak je poprawnie wyregulować, a także w jaki sposób ustawić je na zimę.




Z artykułu dowiesz się:

  1. Czym są nawiewniki i jakie mają funkcje w oknach dachowych?
  2. Jakie są rodzaje nawiewników okiennych?
  3. Dlaczego okna dachowe wymagają szczególnej wentylacji?
  4. Jakie są korzyści z instalacji okien dachowych z nawiewnikiem?
  5. Nawiewniki w oknach zimą – jak wpływają na komfort i oszczędność energii?
  6. Kluczowe korzyści z instalacji okien dachowych z nawiewnikiem – podsumowanie.



    nawiewniki w oknach

    Czym są nawiewniki i jakie mają funkcje w oknach dachowych?

    Nawiewniki w oknach dachowych odpowiadają za prawidłową wentylację poddasza, dzięki regulacji dopływającego powietrza do pomieszczeń. Ich pracę można kontrolować, bazując na pogodzie, ale i na indywidualnych oczekiwaniach domowników. Przyczyniają się one zarówno do wzrostu jakości powietrza w budynku, jak i prawidłowego poziomu wilgoci. Przeciwdziałają także rozwojowi grzybów, pleśni oraz szkodliwych bakterii.

    Na rynku dostępne są również okna dachowe bez nawiewnika z klamką posiadającą opcje mikrouchylania. Są one doskonałym wyborem do domów pasywnych, gdzie obowiązują wysokie standardy dotyczące energooszczędności.

    Jakie są rodzaje nawiewników okiennych?

    Wyróżniamy nawiewniki sterowane manualnie, automatycznie (higrosterowane) oraz ciśnieniowe.

    • Nawiewniki sterowane manualnie - to elementy sterowane poprzez zmianę położenia przepustnicy. Dzięki takiemu mechanizmowi mamy możliwość regulacji ilości dopływającego powietrza.
    • Nawiewniki sterowane automatycznie (higrosterowane) – to nawiewniki wyposażone w taśmy z przetworzonego poliamidu reagującego na zmianę wartości wilgoci względnej. Dodatkowo posiadają prosty system mechaniczny, który na podstawie długości taśm przekłada swoją pracę na otwarcie lub zamknięcie przepustnicy. Nawiewniki te pracują wtedy, kiedy poziom wilgotności wynosi od 30 do 70%. W sytuacji, gdy poziom wilgoci jest zbyt niski, nawiewnik pozostaje delikatnie przymknięty. Prowadzi to wówczas do minimalnego przepływu powietrza.
    • Nawiewniki ciśnieniowe sterowane poprzez różnicę ciśnienia powietrza i bazujące na temperaturze powietrza zewnętrznego – ich działanie zależne jest od ciśnienia powietrza w pomieszczeniu, które transportowane jest przez nawiewnik. W nawiewniku umieszczony jest termoregulator, a więc kąt otwarcia nawiewnika uzależniony jest od temperatury.
    • Warto również wiedzieć, że okna dachowe można zakupić z nawiewnikami lub bez. Nawiewniki są integralnym elementem ościeżnicy, umiejscowionym w jej górnej części.

    Nie przegap okazji Polecane produkty

    Dlaczego okna dachowe wymagają szczególnej wentylacji?

    Na poddaszu system wentylacji musi być niezawodny i sprawny niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Wpływ na to mają dwa główne czynniki – pod dachem następuje największa kumulacja wilgoci. Kanały wentylacyjne są krótkie, co przeszkadza w uzyskaniu prawidłowego ciągu kominowego i powoduje, że dobra wentylacja poddasza jest utrudniona i wymaga wspomagania. Każde pomieszczenie na poddaszu musi być wyposażone w kanały wentylacyjne o odpowiedniej szerokości, która nie blokuje przepływu powietrza. W tym przypadku trzeba również pamiętać o zastosowaniu dodatkowych rozwiązań, które wspomagają wytwarzanie ciągu oraz będą wspierać grawitacyjną wentylację poprzez nawiewniki w oknach dachowych lub klamki z opcją mikrouchylania. Warto też wietrzyć pomieszczenia na poddaszu całkowicie otwierając okno dachowe.

    Jakie są korzyści z instalacji okien dachowych z nawiewnikiem?

    Korzyści z montażu okien dachowych z nawiewnikiem jest bardzo wiele. Jeśli przebywamy w budynku, który nie posiada odpowiedniej wentylacji, to narażamy się niestety na złe samopoczucie. W dalszej perspektywie może to bardzo niekorzystnie wpłynąć na nasze zdrowie. W pomieszczeniach, w których brak odpowiedniej wentylacji może dojść do powstania nadmiernej wilgoci, a co za tym idzie do rozwoju szkodliwych dla naszego zdrowia grzybów i pleśni. Nawiewnik w oknie dachowym zmniejszy ryzyko kondensacji pary wodnej na szybie okna (jest to szczególnie ważne w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci, takich jak kuchnia czy łazienka).

    Nawiewniki w oknach zimą – jak wpływają na komfort i oszczędność energii?

    Wymiana powietrza w budynku jest konieczna przez cały rok, także w okresach zimowych. Nie wolno doprowadzić do sytuacji, gdy chroniąc pomieszczenia przed utratą ciepła, całkowicie uszczelnimy dom pozbawiając go wentylacji. Nawiew przy pomocy nawiewników to jedna z możliwości prawidłowej wymiany powietrza. Nie wychładzają one pomieszczenia, jak ma to miejsce w przypadku całkowitego otwarcia okna i nie powodują przeciągów. Zapewnienie odpowiedniej ilości powietrza wentylacyjnego umożliwia cyrkulację mas powietrza bez naszego udziału czy kontroli. Nawiewniki w oknach są znacznie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem niż wietrzenie. Ponadto w naszym klimacie nawiewniki w oknach zimą, czyli w okresie grzewczym to szczególnie korzystna opcja, dzięki której możemy ograniczyć otwieranie okien i uniknąć przeziębienia. Szybkie wychłodzenie pomieszczeń zimą jest niekorzystne nie tylko ze względu na nasze zdrowie. Warto wiedzieć, że wilgotne powietrze wolniej się nagrzewa, dlatego poprawnie działająca wentylacja w okresie zimowym to w końcowym rozrachunku duża oszczędność. Nawiewniki okienne są najczęściej wystarczającym elementem uzupełniającym istniejący system wentylacji grawitacyjnej.

    Kluczowe korzyści z instalacji okien dachowych z nawiewnikiem – podsumowanie

    Jak wynika z powyższego artykułu, nawiewniki w nowoczesnych oknach dachowych stanowią standardowe rozwiązanie. Dzięki nim, wnętrza nie są zawilgocone, a to z kolei przeciwdziała powstawaniu grzybów czy pleśni. Nawiewniki okienne to doskonałe rozwiązanie szczególnie dla osób zmagających się z alergią lub innymi schorzeniami dróg oddechowych. W pomieszczeniach na poddaszu panuje odpowiednia wymiana powietrza, co gwarantuje lepsze samopoczucie i komfort przebywania we wnętrzach zlokalizowanych pod dachem.

    nawiewniki w oknach

    FAQ

    Dlaczego nawiewniki w oknach dachowych są potrzebne?

    Okna dachowe z nawiewnikami zapewniają prawidłową wentylację poddasza poprzez regulację dopływu powietrza do pomieszczeń. Dzięki temu zapobiegają nadmiernej wilgoci, powstawaniu pleśni i grzybów. Poprawiają również jakość powietrza w budynku.

    Jakie są rodzaje nawiewników okiennych i czym się różnią?

    Istnieją trzy główne rodzaje nawiewników – sterowane ręcznie przez zmianę położenia przepustnicy, umożliwiają regulację ilości powietrza, automatyczne (higrosterowane) – reagują na zmiany wilgotności powietrza, działają w zakresie wilgotności 30–70% oraz ciśnieniowe, które działają na zasadzie różnicy ciśnienia powietrza i temperatury zewnętrznej.

    Jakie korzyści przynoszą nawiewniki w okresie zimowym?

    Nawiewniki okienne w zimie umożliwiają wymianę powietrza bez wychładzania pomieszczeń, co jest korzystne dla naszego zdrowia i zachowania komfortu termicznego. Pomagają uniknąć problemów z kondensacją pary wodnej. Zapobiegają również zwiększeniu wilgotności powietrza, która mogłaby obniżyć efektywność ogrzewania.

    Jesteś zainteresowany ofertą okien dachowych? Zajrzyj na przygotowane przez nas zestawienia, w których znajdują się topowe produkty!

    Ranking okien dachowych
    Ranking okien dachowych Velux
    Ranking okien dachowych Magnetic Neo
    Ranking okien dachowych Fakro
    Ranking okien dachowych plastikowych
    Ranking okien dachowych drewnianych
    Ranking okien dachowych do pokoju
    Ranking okien dachowych do łazienki i kuchni



    Anna Adamczyk

    Copywriterka z pasji. Swoją drogę z pisaniem zaczęła od poezji do szuflady. Uwielbia tworzyć artykuły blogowe na różne tematy. Odbyła wiele szkoleń z zakresu stolarki okiennej, materiałów budowlanych oraz wykończenia wnętrz. Specjalizuje się w tematyce budowlanej, ale wystrój wnętrz nie jest jej obcy. Miłośniczka literatury kobiecej. Pasjonuje się również psychologią i wszystkim, co związane z naturą człowieka. Kocha psy! Nie wyobraża sobie życia bez muzyki - od niedawna fanka Ani Karwan.


    Przeczytaj także:

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2025
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-25
Ok
pixel