Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Najważniejsze pytania i odpowiedzi przed zakupem okien dachowych.

2020-02-20
Najważniejsze pytania i odpowiedzi przed zakupem okien dachowych.
Wybór okien dachowych wcale nie jest łatwy. Kierujemy się nie tylko ceną, ale także ich właściwościami, o których chcemy dowiedzieć się jak najwięcej. W artykule tym odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania przed zakupem okien.
 1. Jakie parametry powinno mieć okno połaciowe?
 2. Najważniejszą cechą okien dachowych jest ich izolacyjność termiczna. Charakteryzuje ją współczynnik przenikania ciepła Uw. Wartość tego współczynnika określona jest przez przepisy zawarte w warunkach technicznych. Obecnie Uw okna dachowego nie może przekraczać wartości 1,3, a od 2021r. - 1,1. Już wiele okien osiąga lepsze parametry niż te, które będą obowiązywać po 2020 r.

  Standardowe okna z pakietem dwuszybowym powinny mieć U=ok. 1,3 W/(m2K). Natomiast okna dachowe z potrójnym pakietem, do domów energooszczędnych - 1,0 W/(m2K) lub mniej, a do domów pasywnych U=0,8 W/(m2K), a w niektórych regionach Polski U= 0,7 W/(m2K).


  okno dachowe


  Już teraz możemy zdecydować się na okna, które spełniają przyszłe wymagania. Od strony południowej sprawdzą się okna o Uw=1,3 W/(m2K), od północy odpowiednie będą okna z szybą dwukomorową, o U=0,81. Do domów pasywnych poleca się okna certyfikowane przez Instytut Domów Pasywnych, których Uw=0,51. Okno powinno mieć możliwość wyposażenia w przesłony.

 3. Czy okna dachowe zapewniają wentylację wnętrz?
 4. Wiele dostępnych na rynku okien dachowych wyposażonych jest w nawiewniki obsługiwane ręcznie. Tylko w wybranych modelach znajdują się automatyczne nawiewniki, które dbają o optymalną ilość świeżego powietrza na poddaszu. Dzięki funkcji okien dachowych, jaką jest mikrouchylenie skrzydła możemy pomieszczenie przewietrzyć.


 5. Co oprócz okien obrotowych można zamontować w dachu stromym?
 6. Musimy zdecydować, jaką funkcję będzie pełniło okno dachowe. Czy będzie służyło tylko do doświetlenia i przewietrzania wnętrz? Czy mamy mieć swobodny dostęp do niego? Czy okno dachowe ma umożliwiać wyjście na dach? Dlatego z podstawowych konstrukcji możemy wybrać:

  • okna obrotowe, które mają zawias umieszczony w połowie wysokości okna, który umożliwia obrót skrzydła i pozostawienie go w pozycji otwartej. Okna dachowe, które mają zostać umieszczone poza zasięgiem potencjalnego użytkownika, mogą być wyposażone w urządzenia umożliwiające ich zdalne otwieranie i zamykanie przy pomocy pilota;
  • okna o podwyższonej osi obrotu - oś obrotu w takich okna dachowych umieszczona jest powyżej połowy ich wysokości. Dlatego nawet wysoka osoba może bez problemu podejść do jego krawędzi. Zwykle są to okna o dużej wysokości, które dają dużo naturalnego światła;


  • okno dachowe


  • okna uchylno-obrotowe - całe skrzydło takiego okna bez problemu uniesiemy do góry, co umożliwi nam łatwe podejście do krawędzi okna dachowego oraz zapewni szeroki widok. Funkcja obrotowa okna dachowego wykorzystywana przez użytkowników do np. zakładania markizy;
  • okno dachowe balkonowe tzw. Galeria - jest dużym oknem dachowych, w którym otwarte skrzydła tworzą balkon. Zaś górne skrzydło otwiera się uchylnie do góry, a dolne uchylane jest do przodu, co daje dostęp do wnęki balkonu.
  • okna wyłazowe, w oknie dachowym wyłazowych skrzydło otwierane jest na bok o 90 st i dzięki niemu bezpiecznie wyjdziemy na dach.
 7. Po co antywłamaniowe okna w dachu?
 8. Okna dachowe montowane są ponad głowami domowników, dlatego powinny one spełniać wymogi jakości i bezpieczeństwa. Większość okien dachowych znajdujących się na rynku ma szybę hartowaną.

  W dachach, w których kąt nachylenia jest mniejszy okna dachowe zabezpieczają przed ich otwarciem z zewnątrz.

  Przez okna dachowe coraz częściej zdarzają się włamania. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy okna dachowe mają wzmocnienia antywłamaniowe. Obecni producenci okien dachowych stosują wzmocnienia konstrukcji i specjalne rozwiązania antywłamaniowe. Także okna dachowe z antywłamaniową szybą dostępne są w standardowej sprzedaży.  okno dachowe


 9. Jakie musi być nachylenie połaci, by zamontować okno dachowe?
 10. Okna dachowe montujemy przy nachyleniach 15-90 st. Do dachów mansardowych najlepsze są właśnie okna połaciowe.

 11. Okna z PVC do dachów stromych?
 12. Okna dachowe z PVC mają stalowe wzmocnienia profili oraz boczne kątowniki, które gwarantują stabilność profili w oknach montowanych w stromych dachach. Okna z drewna, jak i z PVC możemy stosować do dachów o nachyleniach od 15 st.

 13. Lepsza jest klamka na górze czy na dole


 14. okno dachowe


  Górny system otwierania jest wygodniejszym rozwiązaniem, gdy okno będzie zamontowane nisko. Uchwyt jest wtedy dostępny na wyciągnięcie ręki, a pod oknem możemy ustawić biurko, stół czy kanapę. Gdy konstrukcja poddasza zmusza nas do tego abyśmy zainstalowali okno dachowe wyżej, np. gdy ścianka kolankowa ma 150 cm wysokości, to wybieramy okno dachowe z dolnym systemem otwierania. Jedynym ograniczeniem jest to, że musimy wtedy zapewnić swobodny dostęp do okna dachowego i nie możemy pod nim ustawić mebli. Możemy także wybrać okna o podwójnym systemie otwierania - klapowo-obrotowe, które możemy uchylić do kąta 45 st. i zatrzymać w dowolnej pozycji.

 15. Wybór okna dachowego a wilgoć?
 16. Ze względu na miejsce montażu okna dachowe są bardziej narażone na działanie warunków atmosferycznych. Dlatego każde okno dachowe od zewnątrz chronione jest okładzinami wykonanymi z aluminium zwanymi oblachowaniem. Im mniej na nim wkrętów, tym mniej miejsc przecieku. Dzięki kołnierzowi uszczelniającemu, woda opadowa odprowadzana jest poza obrys okna i nie gromadzi się na oknie. Od wewnątrz natomiast drewno okien dachowych jest impregnowane i lakierowane.  okno dachowe


  W ofercie naszego sklepu są także okna drewniano-poliuretanowe. W ich konstrukcji zastosowano rdzeń z drewna modyfikowanego termicznie, który został pokryty ciśnieniowo poliuretanem, a następnie pomalowany na biało. Dzięki temu są one odporne na wodę. Nie ma przeciwwskazań, by takie okna zamontować na całym poddaszu. Aby zapobiegać kondensacji pary wodnej na oknach dachowych, ważne są:
  • właściwie działająca wentylacja w pomieszczeniu,
  • montaż okna dachowego z zachowaniem odtworzenia wszystkich warstw konstrukcyjnych dachu,
  • umieszczenie źródła ciepła pod oknem.
  Te wszystkie elementy zapewniają właściwą cyrkulację powietrza wokół okna.

 17. Płaszczyzna okna a płaszczyzna dachu - jak powinny być umieszczone względem siebie?
 18. Okno zamontowane głębiej w dachu ma lepsze parametry izolacyjne. Decyzję o wyborze sposobu montażu - standardowym lub obniżonym (4 cm niżej) należy podejmujemy już przy zakupie produktów, wybierając specjalny kołnierz uszczelniający. Nowy kątownik montażowy wygląda inaczej niż poprzednio stosowane kątowniki. W łatwy sposób umieszcza się go we wrębie na ościeżnicy. Obniżony sposób montażu jest polecany do materiałów pokryciowych o niższym profilu.


  Okna dachowe ceny - sprawdź!


  Aneta Wojtczak

  Aneta Wojtczak

  Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
pixel