Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Markizy okienne — jak wybrać?

2020-07-30
Markizy okienne — jak wybrać?

Każdy lubi ciepło, jeśli jednak mamy go w nadmiarze, nawet ono może męczyć. Coś na ten temat mogą wiedzieć osoby, które zamieszkują poddasza, na których mają zamontowane okna dachowe. Jak sobie poradzić z problemem nadmiernego nagrzewania się tego rodzaju przestrzeni? Z pomocą mogą przyjść markizy dedykowane określonym modelom okien dachowych. Co warto o nich wiedzieć, aby podjąć słuszną decyzję zakupową?

Markiza do okien dachowych pełni na poddaszu dwie funkcje:

  1. przede wszystkim ogranicza ilość słońca wpadającego do pomieszczeń,
  2. zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń, dzięki czemu panuje w nich przyjemna temperatura.

Markizę do okien dachowych montuje się na zewnątrz. Produkt wykonuje się ze specjalnego materiału, którego zadaniem jest blokowanie wpadającego światła przy jednoczesnym umożliwieniu obserwacji tego, co znajduje się za oknem.

okno

Zanim wybierzesz, poznaj rodzaje markiz okiennych

Wszystkie markizy do okien dachowych mają to samo zadanie. Nie wszystkie jednak można obsługiwać w ten sam sposób. Jakie zatem rodzaje produktów można spotkać na rynku i które sprawdzą się najlepiej?

Wybierając idealne markizy okienne musisz mieć na uwadze, że na rynku wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje produktów:

okno

  1. markizy zewnętrzne obsługiwane manualnie — użytkownik za pomocą siły własnych mięśni może ją całkowicie odsłonić lub zasłonić. Chcąc ją zasłonić wystarczy otworzyć okno i obrócić je o 180°, a następnie pociągnąć uchwyt. Ten rodzaj markiz sprawdzi się idealnie razem z oknami dachowymi obsługiwanymi ręcznie, które nie są napędzane prądem lub akumulatorami solarnymi.
  2. markizy zewnętrzne elektryczne — tym rodzajem markiz steruje się przy użyciu specjalnego systemu. VELUX w tym wypadku oferuje swoim klientom aplikację mobilną VELUX ACTIVE lub specjalny przycisk, który montuje się na ścianie w pobliżu okien dachowych. Jak można się spodziewać, sterowanie tego typu markizą jest o wiele przyjemniejsze. Nie trzeba otwierać okna, aby zaciągnąć markizę. Co więcej, systemem można sterować nawet jeśli nie przebywa się w domu.
  3. markiza zewnętrzna zasilana promieniami słonecznymi — podobnie jak w systemach elektrycznych, tutaj również można nią sterować wykorzystując aplikację mobilną VELUX ACTIVE. Na tego typu produkty powinny zdecydować się osoby, które mają okna sterowane ręcznie, jednak markizę chciałyby obsługiwać zdalnie lub przy pomocy przycisku umieszczonego na ścianie, a jednocześnie nie chcą przeprowadzać generalnego remontu poddasza i wymieniać okna na nowe. Markizy solarne są bowiem zasilane z akumulatorów solarnych. Wystarczy zatem zamontować na oknie odpowiedni mechanizm.

okno

Kto powinien zamontować markizy na okna dachowe?

Markiza okienna to idealne rozwiązanie dla każdego poddasza. Aby jednak mieć pewność, że w 100% będzie spełniała swoje funkcje, należy ją odpowiednio dobrać.

Właściwości ochronne, jakie posiada produkt idealnie sprawdza się w czasie wiosny i upalnego lata, kiedy promienie słoneczne bez litości wdzierają się przez okna dachowe. Wówczas wystarczy rozwinąć markizę i cieszyć się mniejszym nasłonecznieniem poddasza, a co za tym idzie — przyjemną temperaturą. Warto mieć na uwadze, że w sezonie jesienno — zimowym można z powodzeniem zwinąć ją i rozłożyć dopiero w kolejnym sezonie letnim.

okno

Jak prawidłowo wybrać markizy okienne?

Wracając do wyboru markiz okiennych. Chcąc mieć pewność, że będą pasowały do danego okna, najlepiej decydować się na produkty dedykowane określonym modelom.

Jeśli chcesz kupić markizy okienne, pamiętaj o tym, że muszą mieć odpowiedni wymiar. Jeżeli w tym momencie przyszło Ci do głowy samozielne mierzenie okien dachowych, zaniechaj tego pomysłu. Jeśli go zrealizujesz, jest bardziej niż pewne, że zamówisz złe markizy.

Aby mieć pewność, że markiza będzie idealna, należy posługiwać się tabliczką znamionową, która została umieszczona na każdym oknie dachowym. Jest to kawałek metalu, którego trzeba szukać na ramie skrzydła. Poniżej możesz zobaczyć czego szukać na swoim oknie:

okno

Dobierając rozmiar markizy pamiętaj, że odnosi się on do zewnętrznych wymiarów ościeżnicy okna. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się ze specjalistami, którzy pomogą Ci w wyborze odpowiedniej wielkości markizy.Buduj i remontuj razem z nami!

logo renowa24.pl

Autor: Aneta Wojtczak

Udostępnij
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-12-18
Jestem zadowolona w 100%, wszystko sprawnie, ludzie b mili, profesjonalizm. Polecam
2021-12-02
Polecam sprzedajacego w 100%
pixel